Chlupáči, 5. 4. 2020

Foto: Shutterstock

Mravenci v domě? Katastrofa! Tedy pokud nejde o domácí mraveniště. Takové mraveniště neboli mravenčí farma je nejen zajímavým bytovým doplňkem a dekorací, ale také vzdělávací pomůckou.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Antquarium

Antquarium je speciální akvárium určené právě pro mravence. Nelekejte se, mravenci neplavou ve vodě, nýbrž se pohybují ve zvláštní hmotě. Tato hmota je speciální gel připomínající želé, který je průhledný, a tak lze mravence s přehledem sledovat v průběhu jejich celého života. I když se nejedná o přirozené prostředí těchto tvorů, lze je takto krátkodobě chovat.

Kde vzít mravence?

Mravence společně s antquariem ve většině případů nekoupíte. Musíte si je pochytat sami a vytvořit si tak vlastní mravenčí farmu. Jejich sběr vám tak zajistí i příjemnou procházku na čerstvém vzduchu. Pozor je třeba dát akorát na míchání druhů mravenců, mohly by totiž mezi nimi vzniknout nesrovnalosti a potyčky, které by končily vyhlazením jednoho druhu.

Doporučený počet mravenců na jednu mravenčí farmu je kolem deseti až patnácti dělnic. Mravenci žijí průměrně po dobu půl roku, poté je tedy třeba nachytat další.

Mravenci se v antquariu bohužel nemohou rozmnožovat. Královny totiž při kladení vajíček hledají úkryt, kde by nebyly rušeny ani viděny, což je v průhledném gelu nemožné.

Potrava

Mravence v antquariu není potřeba nijak krmit. Gel, který se v něm nachází, je totiž i zdrojem živin, které mravenci potřebují. Během budování chodeb a cestiček se tak tito malí pracanti i nasytí.

Formikárium

Formikária jsou o poznání přirozenějším obydlím pro mravence, které chceme chovat doma. Formikárium může vypadat jako akvárium naplněné zeminou a pískem, kde si chodby tvoří mravenci sami, nebo se jedná o různé nádoby s předem vytvořenými cestičkami a komůrkami.

Kde vzít mravence?

Stejně jako u antquaria je potřeba nachytat si mravence venku. Pokud chcete založit opravdu pravou mravenčí kolonii, budete potřebovat mladou samičku – královnu. Tu lze sehnat zejména v období rojení, kdy ztratí křídla. Na rozdíl od antquaria se v prostředí formikária královna snáze uchýlí ke kladení vajíček a vaše farma se tak může stále rozrůstat.

Potrava

Nejčastějším krmením pro mravence je hmyz a med, což tvoří základ jejich potravy. Med však není vhodný klasický, ten je příliš hustý. Měl by tedy být medovicový nebo postačí i medová voda. Můžete jim nabídnout i různé ovoce, nepohrdnou ani piškotem. Každý druh preferuje nepatrně odlišnou stravu, avšak hmyz je základem téměř pro všechny.

Autor článku: Andrea Veselá

New title