Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Krajta mřížkovaná

 

Hadi » Atlas » Krajta mřížkovaná 

Broghammerus reticulatus  | © M. Kořínek- biolib.cz
Velikost
600
cm
800
Latinsky: Broghammerus reticulatus
Čeleď: Boidae
Objeveno: (Schneider, 1801)
Rozšíření: Asie: Indonésie, Bangladéš, Brunei, Kambodža, Indie, Laos, Malajsie, Barma, Filipíny, Singapur, Thajsko, Vietnam.
Potrava: Krmení dle velikosti hada. Menší jedinci loví hmyz, hlodavce, ptáky... dospělí pak potkany, selata, jeleny, divoká prasata. V zajetí se krmí nejčastěji hlodavcemi, králíky a kuřaty. Je schopen pozřít kořist o délce 1/4 vlastní délky a až do hmotnosti své vlastní.
Rozmnožování: Páří se na podzim v říjnu a listopadu. Po 3-4 měsících samice snáší 60-100 vajec, o které se stará, zahřívá a chrání je. Inkubační doba je dle teploty 60-100 dní (optimální inkubační teplota je 31-32°C - líhnou se mladí za cca 88 dní).
Charakteristika: Je to nejdelší žijící had (anakonda velká je o málo kratší, zato však váží až 2x tolik), který obvykle dorůstá okolo 6-7 metrů, ale největší jedinci mohou mít k 10 metrům a vážit 130 kg. Čím větší terárium, tím lépe. Dostačují je rozměry cca 3000cmx100cmx150cm /délka x výška x šířka. Vzhledem k velikosti a váze hada se vyplatí pořídit terárium z kvalitních a pevných materiálů a pěčlivě upevnit větve (prostor pro chov lze vytvořit také z rohu místnosti, kdy se dodělají jen dvě přední stěny). Do něj umístíme větve pro šplhání, vytvoříme rovné místo pro odpočinek a místo pro úkryt. Jako substrát může posloužit lingocel smíchaný s pískem. Tento had miluje vodu a vydrží v ní hodiny. Prostor pro koupání by tedy neměl chybět. Terárium vyhříváme na cca 27-30°C, lokálně pak na 35°C (použijeme topný kámen a UV zářič), vlhkost udržujeme na 60-70%. V noci by teplota měla klesnout na 23-25°C. V zahraničí se chová také na farmách kvůli kůži i masu. Při chovu doma je třeba jisté opatrnosti. Nepatří k útočným druhům, ale při pocitu ohrožení nebo "boji o potravu" může při obraně způsobit člověku i vážná zranění. I když je útok na člověka vzácný, je třeba mít na pamětí, že dospělý jedinec měří i více než 8 m a váží přes 100 kg, může tedy bez potíží nejen zabít, ale i pozřít malé dítě a dospělému člověku silou svého stisku způsobit nepříjemná zranění. Začátečníci by tohoto hada chovat neměli.

Poddruhy:
Broghammerus reticulatus jampeanus (Auliya et al., 2002)
Broghammerus reticulatus reticulatus (Schneider, 1801)
Broghammerus reticulatus saputrai (Auliya et al., 2002)
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:
Hledat fotografie Krajta mřížkovaná
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - http://terarka.net/hadi/atlas/krajta_mrizkovana