Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Krajta písmenková

 

Hadi » Atlas » Krajta písmenková 

Python sebae  | © M. Kořínek, biolib.cz
NáročnostVelikostČasová nár.
Poměrně obtížný350Střední
cm
700
Latinsky: Python sebae
Čeleď: Boidae
Objeveno: (Gmelin, 1788)
Rozšíření: Tento mohutný had obývá převážně západní Afriku od tropické oblasti (Zaire, Ugandu, Súdán a Etiopie), až po jižní okraj Sahary.
Potrava: Její kořistí se stávají převážně potkani, zajíci a ptáci, opice, některé druhy antilop a divoká prasata. Na kořist většinou číhá z vyvýšeného místa, odkud se jí bleskovým výpadem zmocní. Doma chovaní hadi přijímají potkany, králíky a morčata, občas můžeme zpestřit jídelníček slepicí, nebo darovaným štěnětem, či kotětem. Velcí jedinci s chutí vezmou i zvíře velikosti 10 kg selete.
Rozmnožování: K páření dochází zhruba v listopadu až březnu. Dospělé hady můžeme k páření stimulovat snížením teploty asi na 22°C a zkrácením dne na 8 - 10 hodin při častém, ale jemném rosení. Samice naklade asi 20 - 80 vajec (podle velikosti samice), které po vzoru mnohých krajt zahřívají vlastním tělem. Mláďata se líhnou při inkubační teplotě 30°C za 70 - 80 dní. Jsou kolem 70 cm dlouhá a ihned po prvním svlečení s chutí loví dospělé myši. Zdržují se převážně v okolí vodních zdrojů. Bývají kousavá a s přibývajícím věkem se to většinou nelepší. Pohlavní dospělosti dosahují už ve 2 - 4 letech, pářit se začínají přibližně ve velikosti těsně přes 2 metry.
Charakteristika: Tak jako všichni velcí hadi, potřebuje i krajta písmenková velké, dobře zajištěné terárium, jehož délka by měla tvořit alespoň polovinu délky chovaného hada a šířka třetinu jeho délky. Jako substrát můžeme použít např. směs písku a štěrku, nebo zvolit tzv. sterilní chov, kdy podlahu terária tvoří dřevěný rošt, díky délce a mohutnosti hada je lepší právě varianta roštu nebo jiného hladkého a omyvatelného materiál. Nezbytná je bytelná a velká vodní nádrž, kterou krajta písmenková často navštěvuje. Teplotu udržujeme na 25 - 32°C přes den, v noci můžeme nechat klesnout teplotu až k 18°C. Jedinci z přírody - zvláště z jihu Afriky by měli 2 - 4 měsíce zimovat.Krajta písmenková nepatří mezi nejvhodnější chovance v domácnosti, díky svojí velikosti, síle a agresivitě je její chov omezen na zkušené teraristy a kompetentní pracoviště. Všeobecně se má zato, že tento had je nejagresivnější ze všech krajt a ani mláďata odchovaná v zajetí na tom nebývají až na výjimky o mnoho lépe. Ten kdo nemá pádný a rozumný argument, měl by se raději chovu tohoto hada zdaleka vyhnout.Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:
Hledat fotografie Krajta písmenková
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - http://terarka.net/hadi/atlas/krajta_pismekova