Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Prezentace - Sklípkani & štíři

 

Terárka » Felix » Sklípkani & štíři » Nápověda 

Hlavní fotka


Sklípkani & štíři
Majitel: Felix   Kategorie: Bezobratlí
Zapsáno: 16. 8. 2009   Aktualizace: 3. 5. 2022 Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 17323   Počet palců: 2
Založení: 16. 8. 2009   Oblíbenost: 33 uživatelů
Objem: mini (12 l)   Rozměry: 25 cm x 25 cm x 20 cm
Fotek a videí: 461+1   Komentářů: 14
*     *     *     *


Popis: O teráriích sklípkanů a štírů toho asi mnoho objevného říci nelze a vytvářet pro jedno každé z těch mých samostatnou prezentaci mi připadá zbytečné. Raději zde tedy uvedu jen jejich souhrn a dál se blíže zaměřím na jednotlivá zvířata ze svého chovu... Takže tady jsou:

Biotop: Střední a Jižní Amerika, s převažujícím zaměřením na zemní sklípkany podčeledi Theraphosinae, zejména zástupců rodu Brachypelma... Prezentace je doplněna i fotkami štírů afrického r. Pandinus a asijského r. Heterometrus

Dekorace: Vnitřní vybavení je fůzí praktičnosti a estetiky. Vše je primárně podřízeno potřebám chovaných zvířat, o vzhled jednotlivých komponentů se pak postarala sama příroda (stačila jen trocha trpělivosti při pátrání po lesích a ve finále krapet smyslu pro detail i kompozici)... V tomto případě nic složitého, vlastně jen kůra jehličnanů, pár malých dutých pařízků a jemný troud, popř. kořeny bahenních borovic, jaké se běžně používají v akvaristice

Dno: Borový troud z kořenového systému starých pařezů. Zkoušel jsem i třešňový, ten se ale neosvědčil

Chemie: Přídavky Bioenzymu do vody na rosení i napaječek. Lahvičku s roztokem jsem dostal od kamaráda "postiženého" stejnou zálibou a musím říct, že mě tento přípravek (přes počáteční skepsi) docela mile překvapil

Krmení: Hmyz adekvátní velikosti, převážně cvrčci, sarančata atp. Mělká miska s vodou je ve všech teráriích nezbytností (pavouci často pijí), štíři mají k dispozici rovnou malé bazénky, s oblibou se totiž koupou

Osvětlení: Akvarijní zářivka (dvě třetiny stropu každého z terárií jsou zakryty černou fólií - sklípkani nejsou právě světlomilnými tvory, příležitostně se ale sluní)

Stojan: Skříň

Údržba: Průběžná dle potřeby

Vlhkost: Přiměřená nárokům toho kterého druhu

Poznámka: Rozměry zadané pro terko vychází z průměrné velikosti jednotlivých nádrží. Většina běžně chovaných zemních sklípkanů jsou usedle žijící, silně teritoriální a poněkud agorafobní tvorové, preferující uzavřené prostory. Dobře zařízené malé terárium považují za svou noru ve které se cítí bezpečně, ve "velkém" terku oproti tomu mívají problémy s dohledáváním kořisti, u některých se pak mohou projevovat jisté sklony ke stresovému chování. I v takto malých chovných nádržích, poskytujících jim ovšem 3D pro (bezpečné) šplhání a prostorné "podzemní" nory ze zahloubených dutých kmínků, zpravidla využívají jen zhruba polovinu prostoru. V zásadě lze říct, že jde o ideální terarijní zvířata, která si ve "stísněných" podmínkách doslova libují. Na chov společenských štírů se už ovšem vztahují poněkud jiná kritéria, o nich ale více v deníku a přiložené fotodokumentaci. Ještě vysvětlivky k termínům a znaménkům použitým v seznamu živočichů: 1.1 = pár, 0.1 = samice, 1.0 = samec, 0.0 = pohlaví neurčeno, 0.0.3 = počet neurčených mláďat, juvenil = mládě, subadult = pohlavně nedospělý jedinec, adult = dospělý jedinec, (+) = jedinec uhynul, (-) = daného jedince už nechovám, byl odprodán či vyměněn za jiné zvíře. Abych ale nemusel prezentaci neustále předělávat, budou zde údaje i o těchto pavoucích a štírech ponechány. Ze stejných důvodů také nebudu nadále do seznamu, ale pouze do deníku, zapisovat proměnlivé a často obrovské počty mláďat z odchovů s vyjímkou těch, o kterých předpokládám že už u mě zůstanou...

NahoruSložky fotek
NahoruObyvatelé
Acanthoscurria  juruenicola1xAcanthoscurria juruenicola 0.0.1 subadult (+)
Acanthoscurria geniculata2xAcanthoscurria geniculata 0.1 adult (+) a 0.1 subadult (+)
Acanthoscurria natalensis1xAcanthoscurria natalensis 0.1 subadult (-)
Aphonopelma  caniceps4xAphonopelma caniceps 1.0 adult (-), 0.0.3 (-)
Aphonopelma crinirufum1xAphonopelma crinirufum 0.1 adult (+)
Aphonopelma seemanni1xAphonopelma seemanni 1.0 adult (+)
Avicularia avicularia1xAvicularia avicularia 0.0.1 subadult (-)
Brachypelma  albiceps1xBrachypelma albiceps 0.1 subadult (-)
Brachypelma boehmei2xBrachypelma boehmei 0.1 adult (+) a 0.1 adult (-)
Brachypelma emilia1xBrachypelma emilia 0.1 subadult (-)
Brachypelma hamorii2xBrachypelma hamorii 0.1 adult (-) a 0.1 subadult (+)
Brachypelma klaasi1xBrachypelma klaasi 1.0 adult (-)
Grammostola rosea2xGrammostola rosea 1.1 adult (-)
Heterometrus  spinifer1xHeterometrus spinifer 0.1 adult (-)
Lasiodora parahybana1xLasiodora parahybana 1.0 adult (-)
Neoholothele incei1xNeoholothele incei 1.0 adult (+)
Nhandu  coloratovillosus1xNhandu coloratovillosus 1.0 adult (-)
Pandinus imperator4xPandinus imperator 0.1 adult (+) a 0.0.3 (-)
Phormictopus auratus4xPhormictopus auratus 0.0.3 juvenil a 0.0.1 subadult (-)
Phormictopus cancerides1xPhormictopus cancerides 0.1 adult (-)
Tliltocatl albopilosus4xTliltocatl albopilosus 0.0.2 juvenil, 1.0 adult (+) a 0.1 adult (-)
Tliltocatl vagans3xTliltocatl vagans 0.1 adult "Černá" (+), 1.0 adult (+) a 0.1 subadult (-)
Xenesthis immanis1xXenesthis immanis 0.0.1 juvenil (+)

23 druhů a celkem 41 živočichů

NahoruDeníček
3
5.2022
Ke svleku konečně došlo. To si dal pavouček pořádně načas :-)
19
4.2022
Tak svlek se kupodivu doposud nekonal, na nějakou dobu zabarikádovaný auratek se zase odbarikádoval a po nocích zevluje na střeše svého úkrytu tak jako ostatní (krátce po rozednění zas zaleze, prostě klasika, oproti "sebevědomým" dospělým žijí mláďata výrazně skrytěji). Jsem za to docela rád - čím jsou prodlevy mezi jednotlivými svleky delší, tím větší šance že je to samička ;-)
Aspoň že albopilosky se už potulují krabičkami i v průběhu dne a tu i tam si něco v interiérech předělávají... :-)
31
3.2022
I třetí phormictopus se už zabarikádoval v noře a přes stěnu krabičky je vidět že mu výrazně zčernal abdomen. Ke svleku zde dojde také co nevidět :-)
30
3.2022
Náhled
Před polednem vynesl stále ještě světlý pavouček svlečku z nory. Přiložený snímek byl pořízen přes stěnu krabičky, v té chvíli jsem si nebyl jistý zda jej otevřením nepoplaším. Obava se o minutku později ukázala lichou, po opatrném odklopení víčka zůstal v naprostém klidu :-)
26
3.2022
Auraty jsem přestěhoval do větších krabiček, kde se rychle zabydleli. Jeden z nich má zčernalý abdomen a odmítá potravu, brzy se tedy bude svlékat i on :-)
Dárečky od návštěvníků Nápověda
NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele      

Felix
3.4.22 17:54
Díky za přání, hezký den a hodně zdaru i Tobě :-)

Jinak tutéž otázku, jakou jsi nastínil, bychom mohli položit namátkou i například pěstitelům kaktusů - co je na tom tak baví, když se to vůbec nehýbe, roční přírůstky jsou v řádu milimetrů a nějaký raritní druh (pro laika neodlišitelný od obyčejných) vykvete třeba jen na několik hodin jednou za deset či více let?
Není důležité že to nechápeme my, důležité je že to chápou oni. To se nedá vysvětlit, to si každý musí objevit sám za sebe ;-) :-)
Pavligin66
2.4.22 10:44
Ahoj aby som ti pravdu povedal nie je my na 100 percent. jasné čo je na chove týchto tvorov také zaujímavé hlavne u rodov ktoré trávia 90 percent svojho času v diere :-D. prajem ty pekný deň a nech sa pavúkom darí aj naďalej dobre :-) .
Felix
25.3.22 22:18
Kdepak, exuvii chci jen vyhodit, aby pavoučkovi nezavazela. Mohla by se do ní dát plíseň, roztoči... navíc se z ní budou postupně uvolňovat žahavé chloupky. Prostě hygienické důvody :-)
Protože máme auraty tři, je docela slušná šance že mezi nimi nějaká samička bude. Proto jejich svlečky zkoumat nebudu (přeci jen jsou jejich žahavé chloupky dost nepříjemné, citelně víc než třeba u brachypelem), jednoduše se nechám překvapit ;-)
Pavligin66
24.3.22 20:09
chceš zvlek na určenie pohlavia?
fajfmen
21.12.21 18:21
Dík. Zrovna tenhle druh sice jakoby z chovů úplně vymizel, dříve či později se ale (jak doufám) zadaří. Naši někdejší "fialku" jsem si dost oblíbil, byla by škoda za ni po letech nesehnat náhradu :-)
Pavligin66
21.12.21 10:55
veľmi pekný drobčekovia. palec P.S. pozrel som sa na Phormictopus cancerides veľa šťastia pri hľadaní. :-)
fajfmen
20.12.21 21:05
Jo, to je velmi atraktivní pavouček. Na poměry sklípkanů sice pomenší, zato ale pestrobarevný a chovatelsky nepříliš náročný. Hodně dobrá volba, kdyby sis ho chtěl pořídit palec
Když už jsme u takových krasavců, také přispěju svou troškou do mlýna - droboučkými raritkami Typhochlaenia seladonia a T. costae. Jde o trpasličí jihoamerické sklípkany z jejichž barviček až přechází zrak. Hlavně u prvního se ani nechce věřit že je skutečný. Schválně si je vygoogli, stojí to za to :-)

Sám bych se rád do budoucna úžeji zaměřil na chov zástupců rodů Phormictopus (aurati už jsou doma a po svých oblíbených P. c. cancerides se zrovna rozhlížím), Pamphobeteus a Xenesthis. Celá řada jak popsaných druhů jako P. ultramarinus nebo X. immanis, tak hlavně "spéček", je naprosto úžasná. Namátkou třeba Pamphobeteus sp. mascara, P. sp. machala, Phormictopus sp. green femur/gold carapace, Xenesthis sp. blue... Nádhera. Vesměs jde o velké zemní americké sklípkany, většinou sice dost těžko dostupné a úměrně tomu drahé, no ale s trochou trpělivosti a šetření to nějak půjde ;-)
Samozřejmě ani klasika z rodů Brachypelma a Tliltocatl nebude chybět, za nějaký čas se mi to docela rozroste, takže bude zas na co koukat :-)
Pavligin66
20.12.21 10:16
Ahoj našiel som zaujímavý druh Sklipkana Cyriocosmus ritae
fajfmen
19.12.21 0:04
Díky, už mi to pavoučkaření chybělo :-)
Pavligin66
18.12.21 20:07
to som rád že obnovuješ svoj chov :-) .
fajfmen
14.12.21 16:36
Ahoj všem. Po několikaleté okolnostmi vynucené odmlce obnovuji chov a spolu s ním i prezentaci. V době kdy jsou skoro všichni na fejsu a tomu podobných přehlídkách povrchnosti sice "s křížkem po funuse", snad to ale nebude jen zbytečná samomluva ;-) X-)
 

© TERARKA.NET - https://terarka.net/terarka/187