Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Prezentace - Chicco a jeho rodina

 

Terárka » Felix » Chicco a jeho rodina » Nápověda 

Hlavní fotka


Chicco a jeho rodina
Majitel: Felix   Kategorie: Hlodavci
Zapsáno: 24. 4. 2021   Aktualizace: 25. 5. 2022 Nové fotografie Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 102   Počet palců: 1
Založení: 24. 4. 2021   Oblíbenost: 1 uživatelů
Objem: maxi (675 l)   Rozměry: 150 cm x 90 cm x 50 cm
Fotek a videí: 94+4   Komentářů: 19
*     *     *     *


Popis: Jako domov slouží samičkám velký pokojový kotec v rustikálním stylu, který jsem vyrobil z dřevěné přepravní bedny od kamaráda, chovatele králíků obrů, a za pomoci ruční pilky, voliérového papouščího pletiva na přední a větší část horní strany, rašple, smirku a "na hulváta" obyčejných hřebíků ji během jediného odpoledne předělal na poměrně slušnou vzdušnou a zároveň dostatečné soukromí poskytující ubikaci. S vytmelením spár mezi prkny, vybroušením a následnými vnitřními nátěry už to bylo pochopitelně časově delší, ne ale o mnoho. Pro tři dospělé samičky stačila bohatě, jakmile jsme k nim ale na přechodnou dobu přidali čtyřletého samečka Chicca, aby po (tehdy) nedávné smrti svého letitého kamaráda nebyl sám, všem jsme sice udělali ohromnou radost, zároveň se ale okamžitě (podle očekávání) roztrhl pytel s mláďaty. V tom ohledu ukázala "bednička" své limity. Přestože nejde o trvalý stav, rozhodně zde není cílem množírna, čas od času mláďátka jsou a spolu s nimi, na dobu před odstavem, prudce narůstá potřeba prostoru. Myslím, že tak dvojnásobek by mohl být výhledově optimem ;)

Biotop: Peruánské Andy by mi asi nikdo nevěřil, tak tomu můžeme říkat český domácí kotec :)

Dekorace: Počítají se dva domečky (větší z nich je vlastní výroby) a jesle se senem?

Dno: Cca 10 cm vrstva hoblin, morčátka je ovšem dost rychle překryjí uťapkaným senem neustále vytahovaným z jesliček. Lépe se jim po něm běhá ;)

Krmení: Základem je vždy přítomné seno, od jara do podzimu za suchých slunečných dnů doplňované čerstvou travou, výběrem bylinek a občas i olistěnými větvičkami stromů (vrba, bříza, lípa...) na okus. K broušení zubů sice přebohatě stačí hrubý typ sena (chrup morčat funguje a tím se i zatěžuje zcela jinak než u křečků či myšovitých hlodavců), občasná změna ale přinejmenším ničemu nevadí. V zimě jako doplněk slouží např petrželová nať, kopr, římský salát, polníček a podobně. Zažívací systém morčat je z jejich přirozeného prostředí adaptovaný na kvantitativní přísun nutričně chudé potravy, dobře míněná snaha dopřát jim "lepší" je spolehlivou cestou k vyvolání zdravotních problémů (např obiloviny a výrobky z nich, jako třeba tvrdý chleba, vedou rychle a nevyhnutelně ke vzniku cukrovky!). Z toho důvodu je nutné i s výše uvedeným zacházet s mírou, až na seno zde platí že míň je víc ;)

Pozadí: Dřevo s několika vrstvami omyvatelného zeleného nátěru (zelená barva morčata uklidňuje), výrobcem doporučeného na dětské hračky

Stojan: Konstrukce je samonosná, vybavená stojnami z fošen

Topení: Pokojová teplota

Údržba: Jednou týdně kompletní výměna podestýlky, v maličkostech průběžná dle potřeby...

NahoruSložky fotek
Videa - přístupná pouze přihlášeným uživatelům Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
NahoruObyvatelé
Morče domácí  (Cavia aperea f. porcellus)4xMorče domácí (Cavia aperea f. porcellus) Samičky černobílá Petruška, šedá ("modrá") Myš a saténová béžová Vilinka. Občas jim dělá společnost naše nejstarší morčátko, aguti sameček Chicco (narozený na jaře 2018), obývající ale většinu času svůj vlastní kotec vedle

1 druhů a celkem 4 živočichů

NahoruDeníček
25
5.2022
Mláďátka jsou všechna zdravá, silná a báječně prospívají. Samozřejmě mají obrovský apetit, seno doplňuji třikrát denně, plus k tomu i zbaští trávy, co naplní plátěnou
nákupní tašku na doraz (ještě že máme rozlehlou louku prakticky za rohem) :-D
11
5.2022
Myšce se narodila tři mláďátka - aguti, aguti s bílými flíčky a bílo šedý strakáček :-)
7
5.2022
Náhled
V noci na dnešek se Petrušce narodila dvě mláďátka - černobílý strakáček a žíhané světle šedé se stříbřitým čumáčkem.
Na přiložené fotce, pořízené ihned po jejich objevu, nesměle vychází z menšího domečku v době snídaně :-)
7
5.2022
Náhled
V šest podvečer jsem nejprve zjistil, že už porodila i Vilinka (ještě ne zcela oschlá mrňátka na fotce, sedící ještě v kaluži z plodové vody, jsou její), a vzápětí, při rychlé výměně alespoň porody promáčené části podestýlky za čisté hobliny pak i to, že Petruška má dokonce 4 (!) mláďátka. Z později narozených je jedno zbarvené po mamince a druhé jednolitě šedé se stříbřitým čumáčkem :-)
29
3.2022
V retrospektivě po dlouhé odmlce začnu z nevesela - v průběhu zimy proběhla u morčátek jakási infekce (bůh suď odkud se vzala) které velmi rychle podlehly Jablíčko s Chundelkou. S vyšetřením typu "mrknutí okem" byla na jedné veterině nemoc označena za bakteriální a na druhé za virózu... Dále rozebírat netřeba :-O
Lehké příznaky prodělala i Petruška, ta se z toho ale (jako jediná "odborně" neošetřená, prostě jsme jí dávali bylinky) dostala během asi tak týdne sama a velice rychle se jí vrátila kondice. Ostatní morčátka to buď prodělala latentně nebo byla nákazy ušetřena, to nemohu posoudit, každopádně jsou dlouhodobě zdravá a veselá.

Teď z toho lepšího soudku - Chicco je týden se samičkami, takže přibližně po roce budou zas mláďátka. Protože teď už holky těhotnější být nemůžou a jemu společnost rozhodně svědčí, zůstane s nimi až do doby krátce před prvním porodem. Pak zas bude muset bokem, nedá se svítit, rád bych to ale navlékl tak aby se skamarádil s nějakým svým synem, dokud ten bude malý, aby s ním byl ochoten koexistovat i poté co mládenec doroste. Přeci jenom koukat po většinu roku na ostatní jenom přes pletivo pro něj není zrovna život značky ideál. Loni to neklapalo, rozjíveného synka nemohl vystát, možná že se ale letos konečně zadaří ;-)
Dárečky od návštěvníků Nápověda
NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele      

Felix
26.5.22 12:10
Ahoj, s udáním morčátek to bývá problematické, zatím máme spolehlivého zájemce jen o jedno (známým nedávno umřel zhruba šestiletý sameček, tak by si vzali náhradníka). Už se ale nedalo koukat na Chicca jak ho v samostatném příbytku nic nebaví, jen jí, leží a kouká před sebe. Takže si tak dva jeho synky necháme k němu, na to aby byla vůbec nějaká šance že je bude tolerovat musí být ale neustále od mala spolu (čili nedlouho po odstavu přijde ještě druhé kolo porodů, to už ale bude Chiccoušek s kluky od samiček izolovaný).
Je to spíš komplikace, hodně starání navíc, jednou za uherák se to ale dá vydržet. Zvířátka si aspoň užijí rodinný život, jejich geny budou mít pokračování, no a mláďátka jsou prostě sladká :-)
Landvir
26.5.22 5:54
Ahoj, mimina jsou úžasný :-)
Co s nimi až vyrostou? Daří se vám je rozdat, nebo si je necháváte? Taky jsme kdysi měli morčátka, ale byl potom problém mladé někomu alespoň darovat. :-D
Felix
7.5.22 11:01
Děkuji, přání vyřídím :-)
Pavligin66
7.5.22 10:25
to je dôvod na menšiu oslavu. potlesk prajem mame aj drobcom veľa zdravia. ano
Felix
30.3.22 13:24
Co naplat, stalo se. To můžeš například koupit seno kterým se proběhla nakažená myš... stokrát se vůbec nic nestane, po stoprvé ale vypukne pohroma :-O . Aspoň že Petruška se uzdravila a ostatním se to vyhnulo.
No a u Chicka je to se společností případného synka veliký otazník. Za mlada měl sice kámoše se kterým mu to perfektně klapalo, jenže teď už je mu pět let, což je docela pokročilý věk, takže nakonec může upřednostnit svůj klid před společností. Ale uvidíme. Pokud je budu průběžně pouštět proběhnout spolu, třeba mu nějaký opravdu sedne a mohl by ho na stará kolena udržet čilého. Některé staříky omladina rozsvítí, jiným leze naopak na nervy, to se předem nedá úplně odhadnout. Hlavně se musí sejít ty správné povahy ;-)
Pavligin66
30.3.22 10:30
toto sú skutočne veľmi smutne správy :-( P.S. Držím palce nech Chiccovi niektorí z jeho synov povahovo sadne X-)
 

© TERARKA.NET - https://terarka.net/terarka/2221