Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Prezentace - Chicco a jeho rodina

 

Terárka » fajfmen » Chicco a jeho rodina » Nápověda 

Hlavní fotka


Chicco a jeho rodina
Majitel: fajfmen   Kategorie: Hlodavci
Zapsáno: 24. 4. 2021   Aktualizace: 15. 7. 2021 Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 64   Počet palců: 1
Založení: 24. 4. 2021   Oblíbenost: 1 uživatelů
Objem: maxi (602 l)   Rozměry: 140 cm x 86 cm x 50 cm
Fotek a videí: 65+4   Komentářů: 12
*     *     *     *


Popis: Jako domov slouží samičkám velká dřevěná přepravní bedna (výše uvedené rozměry DxŠxV jsou vnitřní) kterou jsem dostal od kamaráda, chovatele králíků obrů, a za pomoci ruční pilky, voliérového pletiva, rašple, smirku a "na hulváta" obyčejných hřebíků ji během jediného odpoledne předělal na poměrně slušnou vzdušnou a zároveň dostatečné soukromí poskytující ubikaci. S vytmelením spár mezi prkny, vybroušením a následnými vnitřními nátěry už to bylo pochopitelně časově delší, ne ale o mnoho. Pro tři dospělé samičky stačila bohatě, jakmile jsme k nim ale (na přechodnou dobu) přidali už skoro čtyřletého samečka Chicca, aby po nedávné náhlé smrti svého kamaráda nebyl sám, všem jsme jim sice udělali ohromnou radost, zároveň se ale okamžitě (podle očekávání) roztrhl pytel s mláďaty. V tom ohledu přestává bednička stačit, nejde ovšem o trvalý stav. Výhledově ji bude obývat pouze Chicco s některým svým synem či dvěma, pokud je přijme. Holkám, jejichž stálý počet se rozrostl na pět, zanedlouho vyrobím (už pečlivěji) něco ještě prostornějšího. Většina mrňousků půjde samozřejmě do světa, prezentaci zakládám částečně i z toho důvodu - pokud by měl někdo zájem, osobně předat zvířátko do rukou chovatele, který ví jak se o morčátka správně postarat, je mi neporovnatelně milejší než je odnést do nějaké prodejny...
Aby samičky nebyly stále těhotné, Chicco opět obývá samostatnou ubikaci vedle. Nadšený z toho není, ale co se dá dělat, chov žádného zvířecího druhu není zcela bezproblémový ;)

Biotop: Peruánské Andy by mi asi nikdo nevěřil, tak tomu můžeme říkat český domácí kotec v rustikálním stylu ;)

Dekorace: Počítají se dva domečky (větší z nich je vlastní výroby) a jesle se senem?

Dno: Silná vrstva hoblin

Krmení: Základem je vždy přítomné seno, od jara do podzimu téměř denně (pokud neprší) doplňované čerstvou trávou a pestrým výběrem bylinek, plus olistěnými větvičkami stromů (vrba, bříza, lípa...) na okus. K tomu nějaká zelenina, v zimě např petrželová nať, kopr, saláty jako římský, polníček a podobně. Výčet by byl velmi dlouhý, snažím se o co největší pestrost a zároveň nutriční vyváženost. Snad se to daří :)

Pozadí: Dřevo s několika vrstvami omyvatelného zeleného nátěru (zelená barva morčata uklidňuje), výrobcem doporučeného na dětské hračky

Stojan: Konstrukce je samonosná

Topení: Pokojová teplota

Údržba: Průběžná dle potřeby, na nejvíce exponovaných místech částečná výměna podkladu každé dva až tři dny...

NahoruSložky fotek
Fotky z reprezentativní složky: Ostatní
Mrňouskové v pozdním odpoledni
Mrňouskové v pozdním odpoledni
09.06.21 00:00
Zleva - Vilinka, Myš, Chicco, Chundelka, Petruška a mezi nimi neposedná mrňátka
Zleva - Vilinka, Myš, Chicco, Chundelka, Petruška a mezi nimi neposedná mrňátka
09.06.21 00:00
Petruščin šediváček a černobílý mrňousek
Petruščin šediváček a černobílý mrňousek
09.06.21 00:00
Miminko ve věku přibližně pěti hodin
Miminko ve věku přibližně pěti hodin
09.06.21 00:00
Pokusy o lepší fotky miminek prozatím nevycházejí, Chicco je hlídá a schovává za sebe
Pokusy o lepší fotky miminek prozatím nevycházejí, Chicco je hlídá a schovává za sebe
09.06.21 00:00
Miminko asi hodinu po narození, pod dohledem tatínka Chicca
Miminko asi hodinu po narození, pod dohledem tatínka Chicca
09.06.21 00:00
 
Nejnovější fotky v dalších složkách
Sameček, * 8. 4. 2021, syn Chundelky a Chicca
Sameček, * 8. 4. 2021, syn Chundelky a Chicca
Mláďátka
08.05.21 00:00
Samička, * 8. 4. 2021, dcera Chundelky a Chicca
Samička, * 8. 4. 2021, dcera Chundelky a Chicca
Mláďátka
08.05.21 00:00
Sameček, * 5. 4. 2021, syn Petrušky a Chicca
Sameček, * 5. 4. 2021, syn Petrušky a Chicca
Mláďátka
08.05.21 00:00
Sameček aguti, * 8. 4. 2021, syn Chundelky a Chicca
Sameček aguti, * 8. 4. 2021, syn Chundelky a Chicca
Mláďátka
07.05.21 00:00
Sameček aguti béžově strakatý, * 7. 4. 2021, syn Apple Jack a Chicca
Sameček aguti béžově strakatý, * 7. 4. 2021, syn Apple Jack a Chicca
Mláďátka
07.05.21 00:00
Černá samička, * 5. 4. 2021, dcera Petrušky a Chicca
Černá samička, * 5. 4. 2021, dcera Petrušky a Chicca
Mláďátka
07.05.21 00:00
Videa - přístupná pouze přihlášeným uživatelům Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
NahoruObyvatelé
Morče domácí  (Cavia aperea f. porcellus)6xMorče domácí (Cavia aperea f. porcellus) Čtyřletý sameček Chicco, tříletá samička Apple Jack (též Jablíčko), dvouletá Petruška a Chundelka s dvěma odrůstajícími mláďátky - šedou samičkou Myší a nově přikoupenou, čerstvě odstavenou, saténovou béžovou samičkou Vilinkou

1 druhů a celkem 6 živočichů

NahoruDeníček
15
7.2021
Starší mláďátka už jsme museli odprodat, samečci totiž začali s bubláním. Docela si pospíšili. Holt dobré geny, kvalitní výživa (na svůj věk jsou docela urostlí) a slušné zázemí dělají své ;-)
30
6.2021
Mláďátka báječně prospívají, všechna jsou zdravá a veselá. Snad přijdou do dobrých rukou (starším už se přece jenom blíží čas odstavu...).
Pro Apple Jack to byl poslední odchov. Má za sebou tři roky života, což už je poměrně dost (morčátko sice může žít až osm let, jenže pouze tehdy, pokud se nevyčerpává - a na to dávám velký pozor). Maminkou se za tu dobu stala čtyřikrát. Myslím si, že pro zachování její pokrevní linie to stačí bohatě, dál ji čeká už jen poklidný život s kamarádkami a bříškem plným dobrého sena ;-)
18
6.2021
Mláďátko, které se Apple Jack narodilo se zhruba tříhodinovým zpožděním oproti svým dvěma sourozencům, dnes zemřelo :-(
Od počátku bylo slabé a neduživé, takže se to dalo čekat. Je mi ho, broučínka, líto, ale tak to zkrátka chodí... Ostatní mláďátka jsou naštěstí všechna čiperná, silná a krásně rostou, obzvlášť toho šedivého strakáčka od Petrušky je všude plno. Z toho bude pořádný silák ;-)
16
6.2021
Náhled
Chundelka dnes odpoledne porodila tři zdravá mláďátka - jedno béžovobíle strakaté a dvě černobílá :-)
Zbarvení prvního mláďátka bylo velkým překvapením, dosud měla béžová miminka jen Apple Jack. Nevíme ovšem jak byl zbarvený Chundelčin otec, natož její ostatní předkové s výjimkou Petrušky. Malé bude po některém z nich :-)
9
6.2021
Petrušce se dnes, krátce po poledni, narodila trojčátka - černobílé, šedé a šedobílé :-)

- V půl páté už je maličkých pět, přibylo k nim černé a černé s jemnými béžovými flíčky na krku. Všechna mrňátka se drží pospolu a opečovává je celý klan "na jedné hromadě", takže si prozatím nejsem jistý, kdo je maminkou těch dvou (tipuji Apple Jack). Nechci je ale rušit, bližší budu zjišťovat později ;-)

- Ve třičtvrtě na sedm se Apple Jack narodil béžovo/aguti strakáček (zápisky pořizuji v reálném čase), mláďátka ovšem průběžně sají od obou samiček, takže je těžké určit která je maminkou černého. Druhé je jasné, mláďátka s béžovými znaky má vždy jen Jablíčko.

- Následně jsem izoloval Chicca, který se ihned po porodu začal o Apple Jack (kterou má nejradši) povážlivě zajímat. Pokazil jsem mu tím celý den (ve vedlejším kotci je, chudáček, vyplašený) ale co naplat, takhle by samičky byly těhotné neustále, což by je strhalo... Jeho potřebu společnosti bude třeba pořešit nějak jinak. Škoda, že to s jeho synkem z předchozího vrhu nevyšlo...
Dárečky od návštěvníků Nápověda
NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele      

fajfmen
23.5.21 17:52
Tak to je holt o rozdílech v reakcích činorodého divokého zvířátka na neznámé prostředí oproti domestikovanému, které je v nezvyklých situacích často bezradné ;-)
No a k tělocviku šamanů a jim podobných se snad ani netřeba vyjadřovat... hmm
Pavligin66
23.5.21 17:03
máš pravdu muselo byt riadne vydesené. ale asi som to zle opísal neboli spolu v 1 miestnosti . proste dali 2 jedincom možnosť preskúmať nové priestory jednalo sa o uličku . inak to Morča prikladal šaman na veľmi krátku dobu pacientovi ktorý stal takže v tomto prípade dosť pochybujem o účinku terapie keďže to Morča to dobrovoľne teda na 100 percent nerobilo :-( .
fajfmen
23.5.21 15:20
Omlouvám se že bude odpověď obšírná, i tak ale půjde jen o nejzákladnější výcuc tak tak postačující k nástinu problematiky a odbourání obecně rozšířených chybných interpretací:

Pokud morče stojí strnule na jednom místě, znamená to že je strachy bez sebe. Opravdu nic zábavného! Když vytáhli zvířátko zvyklé jen na uzavřené prostory náhle do neznámého otevřeného (plus ten štáb, kamery a vůbec okolo, s přičtením citlivosti morčat na elektromagnetické pole a zvuky které tohle harampádí vydává - pro nás ve většině neslyšné, pro ně ale analogie technopárty s hlavou u repráku pro příznivce Vivaldiho), už to samo bylo pro takového tvora silně stresující. Nemluvě o přítomnosti divokých morčat jejichž chování je samozřejmě naprosto odlišné (o svém osudu se snaží rozhodovat aktivně), která jsou domestikovanému po všech stránkách, fyzicky i mentálně, silně nadřazená. Ono s nimi nebude kamarádit, ono se jich bude celkem oprávněně bát (pokud by se vůči němu byť jediné zachovalo agresivně, nemá proti němu šanci, což okamžitě instinktivně vycítí - i mírumilovná morčata se někdy dokážou setrvat na život a na smrt!). Pocitově se ocitlo v situaci anglického zelináře který byl počátkem 19. století za trest odstěhován na Nový Zéland a jednoho krásného dne se probudil obklopen partou maorských válečníků. To fakt nikdo nechce zažít ;-) tone

K "léčení" - u nás se to samé traduje o kočkách ;-) . Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že to do značné míry skutečně funguje, zcela zásadním faktorem je zde ale dobrovolnost ze strany zvířete. Pro skeptiky podotýkám že v tom není absolutně žádná magie, po uvedení konkrétních příkladů si v závěru snadno vysvětlíme proč:

- Když jsem byl v pubertě, chytil jsem skutečně ošklivou střevní chřipku, bolesti břicha byly nesnesitelné. Naše kočička procházela kolem mé postele a náhle ji "cosi" na mě zaujalo. Nejprve mi důkladně očichala břicho, pak si na ně lehla a začala velmi intenzivně vrnět. Během několika málo minut přišla neuvěřitelná úleva, konečně jsem mohl usnout. Takhle na mě lehávala téměř nepřetržitě dva dny, než se můj stav začal výrazně zlepšovat...

- Když byla Apple Jack po císařském řezu (to gigantické mládě, viz deník, se v ní už začalo rozkládat), v prvních hodinách to vypadalo že umře a to nejen dík hroznému fyzickému stavu ale i hrůze která z ní přímo čišela. Protože nebylo co ztratit, (s nervy napnutými k prasknutí) jsem ji dal k Chiccovi. Ten jí postižená místa ihned opatrně očichal, zakryl je svým tělem a začal zahřívat. Apple Jack se okamžitě uklidnila a usnula. Takhle k ní byl Chicco, vyjma krátkých pauz na jídlo a tělesnou potřebu, nepřetržitě přitulený několik dní, než se začala viditelně uzdravovat...

- Před asi čtrnácti lety jsem pracoval v hotelu s převážně blízkovýchodní klientelou. Některý z hostů si přivezl jakousi virózu, pro něj zanedbatelný drobný neduh který rychle přejde sám, jenže naše populace na to nemá protilátky, takže nás hned několik odpadlo s horečkami a silnou zimnicí. Má žena (zdravotnice ve špitálu, její imunitní systém je tedy výrazně silnější než u běžného člověka) trávila dlouhé hodiny tím, že se ke mě tiskla a zahřívala vlastním tělem. Opět - prakticky okamžitá úleva následovaná posilujícím spánkem...

Sečteno podtrženo - Tělesný kontakt s tvorem kterému postižený plně důvěřuje přináší psychickou úlevu, uklidňuje. Jako endotermní organismy vynakládáme až 90 % energie do výroby tělesného tepla, což je výdej který si silně oslabený jedinec leckdy nemůže dovolit. Pokud nám propůjčí své tělesné teplo spřátelený tvor, ať už stejného nebo jiného druhu, můžeme tuto energii soustředit na vlastní regeneraci (děje se automaticky). Monotónní nízkofrekvenční zvuky jaké vydává předoucí kočka nebo i morče (u něj jsou už mimo naše sluchové možnosti, na jejich kmitočet ale přesto tělo pozitivně reaguje) mají opět uklidňující vliv. To hodně pomáhá, zvířata je v takových chvílích modulují naprosto cílevědomě ;-)
Jak už jsem ale předeslal, takováto výpomoc musí být ze strany zvířete dobrovolná, jinak se deklasuje na úroveň přikládání relikvie ve formě zubu nějakého svatého, který ale v reálu nejspíš nějaký žoldák vyrazil v hospodě pěstí z huby jiného žoldáka a pak ho obratem výhodně střelil důvěřivému sedlákovi aby měl večer zas na pivo a kumpánovi zaplatil rundu na udobření :-D
Žádná kouzla, žádné zázraky, prostě vytuněný obkládek který Ti vypomůže úplně stejně jako by vypomohl příslušníku své vlastní rodiny v přírodě, kde jaksi zvířátka nemají špitály a tak si v průběhu evoluce vyvinula postupy jak se vzájemně udržet na živu snáz a líp, než kdyby jelo jen každé za sebe. Lidé se už bohužel natolik odsekli od přírody že na tyto vpravdě jednoduché principy zapomněli, no a chybné pověrečné interpretace v konfrontaci s pohodlným ignorantsvím (rozuměj - postoji, které bez jakéhokoli náznaku pokusu cokoli prověřit, smetou všechno jako "babské tlachy") maskujícím se za zdravý skepticismus, tomu už jen daly ránu do vazu ;-)
Pavligin66
23.5.21 11:05
videl som dokument zaoberajúci sa Morčatami bolo to dosť dávno ale pamätám si ako divé Morčatá boli ochotne skúmať nové priestory zatiaľ čo domáce sa doslova nepohlo z miesta. :-D a ako miestni používajú Morča na liečenie bolesti prikladali ho na postihnuté miesta a potom ho pustili nech odnesie bolesť zo sebou
fajfmen
21.5.21 11:51
Ve stejné ZOO ano, ve stejném výběhu natož společné ubikaci ne. Takové jsou sice občas k vidění na YouTube, jde ale jen o fejky zařízené čistě pro účely natočení videí, v reálu by to nefungovalo - kapybara např nutně potřebuje časté bahenní koupele aby netrpěla kožními chorobami, morčeti naopak tyto nemoci ve vlhku obratem vypuknou, o vážných respiračních problémech nemluvě ;-)
Ani v přírodě se nemohou potkat. Zatímco morčátko je suchomilným zvířátkem z hor, kapybara obývá nížinnou pampu s akcentem na dostatek vodních ploch. Úplně jiná životní prostředí velice daleko od sebe ;-)

Jenom pro zajímavost - ještě před zhruba dvěma miliony let existoval druh kapybaře podobného morčatovce dosahující rozměrů nosorožce :-)
Pavligin66
21.5.21 8:11
Mohla by Kapybara teoreticky žiť s Morčatami ? viem že prakticky to nieje možné.
fajfmen
2.5.21 11:32
Samozřejmě ano . To ví naprosto přesně každý vidoucí obratlovec, počínaje rybami. Je to nezbytné pro jeho přežití (viz uniformita v hejnech a stádech, kdy odlišně zbarvený jedinec představuje pro ostatní slabinu, predátorům usnadňuje orientaci aniž by nutně útočili konkrétně na něj). Díky tomu se zvířátku jeví stejně zbarvení tvorové, byť i jiného druhu, atraktivnější než ostatní, v jejich společnosti se cítí uvolněněji. Když si např nedávno Titinka u morčátek zdřímla, během pár minut byla doslova obložená právě černobílými, která se k ní přitulila a okamžitě vytuhla také, zatímco ostatní se věnovala obvyklým činnostem. Někdy schválně zkusím situaci zopakovat a nafotit... :-)
Pavligin66
2.5.21 8:25
myslíš že vie ako vyzerá?
fajfmen
1.5.21 21:17
Zná je od malinkého koťátka a líbí se jí jak běhají a kvíkají. A že je shodou náhod černobíle strakatá jako některá z nich, taky hraje určitou roli - ta se jí líbí nejvíc. Celkově mají hezký přátelský vztah, povahou je to velice jemná kočička :-)
Pavligin66
1.5.21 19:02
Titinka má zaujímavý k tejto skupine tvorov :) P.S. čím to asi je :-)
fajfmen
24.4.21 22:07
Dík. Přírodně zbarvené dospělé morčátko je právě sameček Chicco, no a mláďátka aguti jsou tři, každé v malinko odlišném odstínu :-)
Pavligin66
24.4.21 16:19
pekná banda palec najviac sa mi páči to divo sfarbené :-)
 

© TERARKA.NET - http://terarka.net/terarka/2221