Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Prezentace - Chicco a jeho rodina

 

Terárka » Felix » Chicco a jeho rodina » Nápověda 

Hlavní fotka


Chicco a jeho rodina
Majitel: Felix   Kategorie: Hlodavci
Zapsáno: 24. 4. 2021   Aktualizace: 24. 9. 2022 Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 147   Počet palců: 1
Založení: 24. 4. 2021   Oblíbenost: 1 uživatelů
Objem: maxi (675 l)   Rozměry: 150 cm x 90 cm x 50 cm
Fotek a videí: 110+4   Komentářů: 25
*     *     *     *


Popis: Jako domov slouží samičkám velký pokojový kotec v rustikálním stylu, který jsem vyrobil z dřevěné přepravní bedny od kamaráda, chovatele králíků obrů, a za pomoci ruční pilky, voliérového papouščího pletiva na přední a větší část horní strany, rašple, smirku a "na hulváta" obyčejných hřebíků ji během jediného odpoledne předělal na poměrně slušnou vzdušnou a zároveň dostatečné soukromí poskytující ubikaci. S vytmelením spár mezi prkny, vybroušením a následnými vnitřními nátěry už to bylo pochopitelně časově delší, ne ale o mnoho. Pro tři dospělé samičky stačila bohatě, jakmile jsme k nim ale na přechodnou dobu přidali čtyřletého samečka Chicca, aby po (tehdy) nedávné smrti svého letitého kamaráda nebyl sám, všem jsme sice udělali ohromnou radost, zároveň se ale okamžitě (podle očekávání) roztrhl pytel s mláďaty. V tom ohledu ukázala "bednička" své limity. Přestože nejde o trvalý stav, rozhodně zde není cílem množírna, čas od času mláďátka jsou a spolu s nimi, na dobu před odstavem, prudce narůstá potřeba prostoru. Myslím, že tak dvojnásobek by mohl být výhledově optimem ;)

Biotop: Peruánské Andy by mi asi nikdo nevěřil, tak tomu můžeme říkat český domácí kotec :)

Dekorace: Počítají se dva domečky (větší z nich je vlastní výroby) a jesle se senem?

Dno: Cca 10 cm vrstva hoblin, morčátka je ovšem dost rychle překryjí uťapkaným senem neustále vytahovaným z jesliček. Lépe se jim po něm běhá ;)

Krmení: Základem je vždy přítomné seno, od jara do podzimu za suchých slunečných dnů doplňované čerstvou travou, výběrem bylinek a občas i olistěnými větvičkami stromů (vrba, bříza, lípa...) na okus. K broušení zubů sice přebohatě stačí hrubý typ sena (chrup morčat funguje a tím se i zatěžuje zcela jinak než u křečků či myšovitých hlodavců), občasná změna ale přinejmenším ničemu nevadí. V zimě jako doplněk slouží např petrželová nať, kopr, římský salát, polníček a podobně. Zažívací systém morčat je z jejich přirozeného prostředí adaptovaný na kvantitativní přísun nutričně chudé potravy, dobře míněná snaha dopřát jim "lepší" je spolehlivou cestou k vyvolání zdravotních problémů (např obiloviny a výrobky z nich, jako třeba tvrdý chleba, vedou rychle a nevyhnutelně ke vzniku cukrovky!). Z toho důvodu je nutné i s výše uvedeným zacházet s mírou, až na seno zde platí že míň je víc ;)

Pozadí: Dřevo s několika vrstvami omyvatelného zeleného nátěru (zelená barva morčata uklidňuje), výrobcem doporučeného na dětské hračky

Stojan: Konstrukce je samonosná, vybavená stojnami z fošen

Topení: Pokojová teplota

Údržba: Jednou týdně kompletní výměna podestýlky, v maličkostech průběžná dle potřeby...

NahoruSložky fotek
Videa - přístupná pouze přihlášeným uživatelům Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
NahoruObyvatelé
Morče domácí  (Cavia aperea f. porcellus)4xMorče domácí (Cavia aperea f. porcellus) Samičky černobílá Petruška, šedá ("modrá") Myš a saténová béžová Vilinka. Občas jim dělá společnost naše nejstarší morčátko, aguti sameček Chicco (narozený na jaře 2018), obývající ale většinu času svůj vlastní kotec vedle

1 druhů a celkem 4 živočichů

NahoruDeníček
21
9.2022
Náhled
Krátce po půl šesté odpoledne se narodilo mláďátko i Myšce. Takže máme tři jedináčky :)
20
9.2022
Petruška má taky mláďátko, aguti. Je prima, že nezůstalo při jednom mrňouskovi, dva si spolu můžou hrát :-)
18
9.2022
Vilince se včera večer narodilo mláďátko. Jako jedináček je pěkně urostlé a má tak sytě béžovou barvu, že je až do oranžova. Nádherné :-)
23
8.2022
Prťata už šla do světa :-)
31
7.2022
Náhled
Mrňátka utěšeně rostou, dokonce už jsou všechna zamluvena, no a zatímco k maminkám chodí akorát pít, neustále oblažují pantátu Chicca. Od rána do večera kolem něj i po něm nadšeně rajtují a kamkoli se jenom hne, ihned za ním ťapou jak vagónky. Dokonce i spí přitulena přednostně k němu. Zatímco se samičky většinu dne nerušeně věnují svým vlastním záležitostem, táta je prostě středobodem všech jejich aktivit. Už se ani nedivím, že krom jídla nemá na nic jiného chuť ani energii, ti malí ho prostě zaměstnávají na plný úvazek :-D
Dárečky od návštěvníků Nápověda
NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele      

Felix
2.8.22 13:16
Díky :-)
Hlavně je na nich dobře vidět, jak to u morčátek vypadá už tři dny po vyčištění - seno vytahané z jesliček a rovnoměrně uťapané po celé ploše, aby se jim tam co nejlíp běhalo :-D
Pavligin66
2.8.22 10:05
nové fotky palec
Felix
23.7.22 16:27
Nakolik je mi známo, v každé morčecí rodině je vždy jen jeden dospělý samec, po dosažení puberty otec své syny nekompromisně vyžene.
Ani o ostatním netřeba dumat, Chicco jistě nebude nějakou výjimkou z pravidla - jako přes kopírák najdeš takové vztahy prakticky u všech zvířat tvořících harémové rodiny (samozřejmě to chce prostor, možnost soukromí a povahy které si trvale sednou). Vnitřní chod "domácnosti" ve skutečnosti řídí alfa samice, samec je pak tmelícím faktorem, sice s výsadním postavením (zároveň i povinnostmi), nikoli ale despotou ;-)

Vědomí, že mu nic neuteče, samozřejmě také hraje svou roli. Tos trefil přesně ano
Pavligin66
23.7.22 15:34
Rozmýšľam či toto správanie sa Chica je spôsobené aj tým že je jediným samcom v skupine a preto vie (nemusím na svoje partnerky tlačiť?
Felix
28.6.22 14:53
To jsou ano
Pavligin66
26.6.22 11:18
mňa to naopak vôbec neprekvapuje slečny sú totálne rozkošné. :)
Felix
26.5.22 12:10
Ahoj, s udáním morčátek to bývá problematické, zatím máme spolehlivého zájemce jen o jedno. Už se ale nedalo koukat na Chicca jak ho v samostatném příbytku nic nebaví, jen jí, leží a kouká před sebe. Takže si tak dva jeho synky necháme k němu, na to aby byla vůbec nějaká šance že je bude tolerovat musí být ale neustále od mala spolu (čili nedlouho po odstavu přijde ještě druhé kolo porodů, to už ale bude Chiccoušek s kluky od samiček izolovaný).
Je to spíš komplikace, hodně starání navíc, jednou za uherák se to ale dá vydržet. Zvířátka si aspoň užijí rodinný život, jejich geny budou mít pokračování, no a mláďátka jsou prostě sladká :-)
Landvir
26.5.22 5:54
Ahoj, mimina jsou úžasný :-)
Co s nimi až vyrostou? Daří se vám je rozdat, nebo si je necháváte? Taky jsme kdysi měli morčátka, ale byl potom problém mladé někomu alespoň darovat. :-D
Felix
7.5.22 11:01
Děkuji, přání vyřídím :-)
Pavligin66
7.5.22 10:25
to je dôvod na menšiu oslavu. potlesk prajem mame aj drobcom veľa zdravia. ano
 

© TERARKA.NET - https://terarka.net/terarka/2221-chicco-a-jeho-rodina