Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Prezentace - Chicco a jeho rodina

 

Terárka » Felix » Chicco a jeho rodina » Nápověda 

Hlavní fotka


Chicco a jeho rodina
Majitel: Felix   Kategorie: Hlodavci
Zapsáno: 24. 4. 2021   Aktualizace: 28. 6. 2022 Nové fotografie Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 115   Počet palců: 1
Založení: 24. 4. 2021   Oblíbenost: 1 uživatelů
Objem: maxi (675 l)   Rozměry: 150 cm x 90 cm x 50 cm
Fotek a videí: 104+4   Komentářů: 21
*     *     *     *


Popis: Jako domov slouží samičkám velký pokojový kotec v rustikálním stylu, který jsem vyrobil z dřevěné přepravní bedny od kamaráda, chovatele králíků obrů, a za pomoci ruční pilky, voliérového papouščího pletiva na přední a větší část horní strany, rašple, smirku a "na hulváta" obyčejných hřebíků ji během jediného odpoledne předělal na poměrně slušnou vzdušnou a zároveň dostatečné soukromí poskytující ubikaci. S vytmelením spár mezi prkny, vybroušením a následnými vnitřními nátěry už to bylo pochopitelně časově delší, ne ale o mnoho. Pro tři dospělé samičky stačila bohatě, jakmile jsme k nim ale na přechodnou dobu přidali čtyřletého samečka Chicca, aby po (tehdy) nedávné smrti svého letitého kamaráda nebyl sám, všem jsme sice udělali ohromnou radost, zároveň se ale okamžitě (podle očekávání) roztrhl pytel s mláďaty. V tom ohledu ukázala "bednička" své limity. Přestože nejde o trvalý stav, rozhodně zde není cílem množírna, čas od času mláďátka jsou a spolu s nimi, na dobu před odstavem, prudce narůstá potřeba prostoru. Myslím, že tak dvojnásobek by mohl být výhledově optimem ;)

Biotop: Peruánské Andy by mi asi nikdo nevěřil, tak tomu můžeme říkat český domácí kotec :)

Dekorace: Počítají se dva domečky (větší z nich je vlastní výroby) a jesle se senem?

Dno: Cca 10 cm vrstva hoblin, morčátka je ovšem dost rychle překryjí uťapkaným senem neustále vytahovaným z jesliček. Lépe se jim po něm běhá ;)

Krmení: Základem je vždy přítomné seno, od jara do podzimu za suchých slunečných dnů doplňované čerstvou travou, výběrem bylinek a občas i olistěnými větvičkami stromů (vrba, bříza, lípa...) na okus. K broušení zubů sice přebohatě stačí hrubý typ sena (chrup morčat funguje a tím se i zatěžuje zcela jinak než u křečků či myšovitých hlodavců), občasná změna ale přinejmenším ničemu nevadí. V zimě jako doplněk slouží např petrželová nať, kopr, římský salát, polníček a podobně. Zažívací systém morčat je z jejich přirozeného prostředí adaptovaný na kvantitativní přísun nutričně chudé potravy, dobře míněná snaha dopřát jim "lepší" je spolehlivou cestou k vyvolání zdravotních problémů (např obiloviny a výrobky z nich, jako třeba tvrdý chleba, vedou rychle a nevyhnutelně ke vzniku cukrovky!). Z toho důvodu je nutné i s výše uvedeným zacházet s mírou, až na seno zde platí že míň je víc ;)

Pozadí: Dřevo s několika vrstvami omyvatelného zeleného nátěru (zelená barva morčata uklidňuje), výrobcem doporučeného na dětské hračky

Stojan: Konstrukce je samonosná, vybavená stojnami z fošen

Topení: Pokojová teplota

Údržba: Jednou týdně kompletní výměna podestýlky, v maličkostech průběžná dle potřeby...

NahoruSložky fotek
Videa - přístupná pouze přihlášeným uživatelům Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
NahoruObyvatelé
Morče domácí  (Cavia aperea f. porcellus)4xMorče domácí (Cavia aperea f. porcellus) Samičky černobílá Petruška, šedá ("modrá") Myš a saténová béžová Vilinka. Občas jim dělá společnost naše nejstarší morčátko, aguti sameček Chicco (narozený na jaře 2018), obývající ale většinu času svůj vlastní kotec vedle

1 druhů a celkem 4 živočichů

NahoruDeníček
28
6.2022
Náhled
Dnes už šla mláďátka do světa, jenom samečka, toho šedého se stříbrným čumáčkem, jsme si nechali. Snad ho bude Chicco snášet i jako vzrostlého. Zatím spolu mají velmi hezký vztah, tak jim snad vydrží ;-)
24
6.2022
Tak už máme zájemce o všechna mrňátka. Těsně před prázdninami je to jako malý zázrak :-)
19
6.2022
Náhled
Protože se blíží doba odstavu malých morčátek a bude je třeba roztřídit dle pohlaví, než půjdou do světa, podívali jsme se na to v průběhu čištění. A co jsme zjistili? Jen jedno mrňátko je sameček. Tak to tady ještě nebylo :-D

PS: Aguti mláďátko na fotce vpravo dole kousla nad očičko nějaká brebera, patrně komár. Má to trošku škráblé, ovšem čisté, takže se to během pár dní bezezbytku vyhojí. Při časté donášce trávy a lupení, čehož mají překotně rostoucí mláďata ohromnou spotřebu, se to občas stává a většinou o nic nejde, vždy je ale dobré i takové drobnosti neustále kontrolovat a důsledně dbát na čistotu jejich prostředí ;-)
25
5.2022
Mláďátka jsou všechna zdravá, silná a báječně prospívají. Samozřejmě mají obrovský apetit, seno doplňuji třikrát denně, plus k tomu i zbaští trávy, co naplní plátěnou
nákupní tašku na doraz (ještě že máme rozlehlou louku prakticky za rohem) :-D
11
5.2022
Myšce se narodila tři mláďátka - aguti, aguti s bílými flíčky a bílo šedý strakáček :-)
Dárečky od návštěvníků Nápověda
NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele      

Felix
28.6.22 14:53
To jsou ano
Pavligin66
26.6.22 11:18
mňa to naopak vôbec neprekvapuje slečny sú totálne rozkošné. :)
Felix
26.5.22 12:10
Ahoj, s udáním morčátek to bývá problematické, zatím máme spolehlivého zájemce jen o jedno. Už se ale nedalo koukat na Chicca jak ho v samostatném příbytku nic nebaví, jen jí, leží a kouká před sebe. Takže si tak dva jeho synky necháme k němu, na to aby byla vůbec nějaká šance že je bude tolerovat musí být ale neustále od mala spolu (čili nedlouho po odstavu přijde ještě druhé kolo porodů, to už ale bude Chiccoušek s kluky od samiček izolovaný).
Je to spíš komplikace, hodně starání navíc, jednou za uherák se to ale dá vydržet. Zvířátka si aspoň užijí rodinný život, jejich geny budou mít pokračování, no a mláďátka jsou prostě sladká :-)
Landvir
26.5.22 5:54
Ahoj, mimina jsou úžasný :-)
Co s nimi až vyrostou? Daří se vám je rozdat, nebo si je necháváte? Taky jsme kdysi měli morčátka, ale byl potom problém mladé někomu alespoň darovat. :-D
Felix
7.5.22 11:01
Děkuji, přání vyřídím :-)
Pavligin66
7.5.22 10:25
to je dôvod na menšiu oslavu. potlesk prajem mame aj drobcom veľa zdravia. ano
Felix
30.3.22 13:24
Co naplat, stalo se. To můžeš například koupit seno kterým se proběhla nakažená myš... stokrát se vůbec nic nestane, po stoprvé ale vypukne pohroma :-O . Aspoň že Petruška se uzdravila a ostatním se to vyhnulo.
No a u Chicka je to se společností případného synka veliký otazník. Za mlada měl sice kámoše se kterým mu to perfektně klapalo, jenže teď už je mu pět let, což je docela pokročilý věk, takže nakonec může upřednostnit svůj klid před společností. Ale uvidíme. Pokud je budu průběžně pouštět proběhnout spolu, třeba mu nějaký opravdu sedne a mohl by ho na stará kolena udržet čilého. Některé staříky omladina rozsvítí, jiným leze naopak na nervy, to se předem nedá úplně odhadnout. Hlavně se musí sejít ty správné povahy ;-)
Pavligin66
30.3.22 10:30
toto sú skutočne veľmi smutne správy :-( P.S. Držím palce nech Chiccovi niektorí z jeho synov povahovo sadne X-)
 

© TERARKA.NET - https://terarka.net/terarka/2221-chicco-a-jeho-rodina