Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Kostus nádherný

 

Ostatní » Atlas rostlin » CZ » K » Kostus nádherný

Ostatní » Atlas rostlin » LA » C » Costus spectabilis  

Costus spectabilis  | © connic
Výška
10
cm
255
Čeleď: Costaceae
Charakteristika: Kostus nádherný je tropická trvalka s mohutným oddenkem, vysoká až 3m, s často převislým stonkem nebo rostoucí spirálovitě, pak jsou všechny listy obráceny ven. Květy jsou v hustých, vzpřímených klasech na konci stronku, většinou jen několik je zároveň otevřených. Mají jeden veliký srolovaný list, bílou barvu se žlutým středem, na okraji jsou třásnité.
Listy jsou střídavé, protáhlé, 14 -45cm dlouhé, 4 -10cm široké, krátce řapíkaté, zašpičatělé, lesklé, naspodu chlupaté, postranní žilky odbočují ve velmi ostrém úhlu od střední žilky. Květy vykvétají v klasech 2,5 -11cm dlouhých a 2,5 -8cm tlustých, podpůrné listeny a kališní lístky jsou červenavé, špičaté, korunní plátky bílé, 3 -5cm dlouhé, malé ve srovnání s 5 -9cm velkým, šikmo nálevkovitým pyskem. Plody jsou zářivě červené, elipčité, 1 -3cm velké, chlupaté, ověnčené kalichem, ve zralosti se otevírající třemi štěrbinami.
Planá forma roste převážně vzpřímeně, v kultuře se vyskytují často silně spirální odrůdy, z části také se žlutě pruhovanými listy. Také další z asi 40 druhů Costus, se žlutými, oranžovými nebo červenými květy, jsou pěstovány jako okrasné rostliny. Tzv. kostusový kořenový olej, používaný v parfumerii, nepochází z kostusů, ale z hvězdicovité Saussurea lappa.
Roste v nádrži:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze akvaristy z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v akvaristických obchodech « (získáno z Výdajů v nádržích návštěvníků)
Biolib.cz: http://www.biolib.cz/cz/taxon/id200390/
Podobné:

Hledat fotografie Costus spectabilis
© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasrostlin/costus_spectabilis