Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Bičovec pestrý

 

Atlasy » Atlas bezobratlých » Bičovec pestrý 

Damon spp. | © VaJzi

» další fotky

Velikost
2
cm
5
Latinsky: Damon spp.
Čeleď: Phrynichidae
Objeveno: C. L. Koch, 1850
Rozšíření: Kongo, Tanzánie, Zimbabwe, Súdán, Namibie a Jižní Afrika.
Potrava: Bezobratlí vhodné velikosti – tzn. cvrčci, šváby nebo subadultní sarančata. Velikost krmného hmyzu by měla být zhruba stejně velká, jako tělo Damona.
Rozmnožování: Samec má první díl pedipalp mnohem větší, než první díl kráčivých končetin (nohou). Samice je má naopak kratší. Dále je možné určit pohlaví podle pohlavní destičky, která je umístněna v zúžení mezi cephalothoraxem (hlavohrudí) a abdomenem (zadečkem). Často se také zdá, že samec má abdomen protáhlejší a samice spíše zavalitější. Samec při namlouvacím tanci (třese nohama a dotýká se samice prvním párem končetin proměněným v extrémně dlouhá makadla – až 25 cm) upouští na podklad spermatofor, nad který následně přejde samice a vstřebá jej do svého pohlavního orgánu (k tomu je připravena cca měsíc po svleku a mezi svleky může porodit až dvakrát). Po dvou týdnech naklade samice vajíčka na spodní stranu svého abdomenu, kde je přilepí látkou, kterou sama produkuje – ta po několika dnech ztvrdne a chrání tak obsah před plísněmi a poškozením. Při pohledu na spodní stranu abdomenu je možné vajíčka jasně vidět, jako malé bouličky. Po 100 až 120 dnech se z vajec vylíhne 10 až 45 larev. Ty nadále zůstávají na matčině abdomenu a opouští jej až po prvním svlékání. Damoni žijí ve společenstvích a do 3 až 4 svleku je možné chov nijak nedělit. Později si samci začnou vytvářet a bránit svá teritoria. Samice teritoria nerespektují. Aby nedocházelo k potyčkám, je dobré v chovu držet jen jednoho samce na více samic.
Charakteristika: Výzkum pánů Lorenza Prendiniho, Petera Waygoldta a Warda C. Wheelera vycházející z chování, morfologie a DNA těchto bezocasých bičovců ukázal, že pod druh Damon variegatus spadá více druhů (D. dilema, D. medius…) a jejich odlišnost (velikost, zbarvení…) je dána pouze dlouhodobou separací v různých lokalitách Afriky.
Tito bičovci dorůstají velikosti 3 – 5 cm v těle, které je složeno z hlavohrudi a zadečku, který má 7 článků. Mají tři páry protáhlých kráčivých končetin, které jim umožňují rychlý pohyb. Díky pohybu se jim také říká krabovci – protože se pohybují do stran. Pedipalpy jsou pokryty trny a bičovec tak může účinně zachytit svou kořist. Tu trhají na kusy a vkládají do chelicer, kde ji dále dělí na menší kousky. Nedisponují tedy žádným jedem a jejich obranou je útěk. Dožívají se 5 až 7 let a adultní jsou po cca 3 roce života. Obývají zejména tropické lesy a jeskyně, ale najdeme je i na savanách a polopouštích.
Jsou typicky nočním živočichem a tak terárium situujte do stinných míst. Jeho rozměry by měly být minimálně 30v*20š*20h. Jako úkryt poslouží nejlépe kůra, pod kterou rádi zalézají, ale je dobré mít v teráriu i 3D pozadí. Vlhkost udržujeme od 65 do 80% a teplotu mezi 23 - 27°C ve dne a 19 – 21°C v noci. S udržením vlhkosti pomůže i napáječka, ze které často pijí. Jako substrát na dno, použijeme Lignocel nebo rašelinu (nebo jejich směs), kterou rosím jednou za 3 dny (jako dekoraci doporučuji kus mechu – pomáhá také s udržením vlhkosti).
V chovech se vyskytují nejčastěji D. variegatus (na hřbetě femuru pedipalp má jeden velký trn) a D. diadema (na hřbetě femuru pedipalp má dva trny shodné velikosti).

Vědecká klasifikace:
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: klepítkatci (Chelicerata)
Třída: pavoukovci (Arachnida)
Řád: krabovci (Amblypygi)
Čeleď: Phrynichidae - Simon, 1892
Rod: Damon - Koch, 1850

Druhy Damonů:
• Damon annulatipes (Wood, 1869)
• Damon brachialis Weygoldt, 1999
• Damon diadema (Simon, 1876)
• Damon gracilis Weygoldt, 1998
• Damon johnstonii (Pocock, 1894)
• Damon longispinatus Weygoldt, 1999
• Damon medius (Herbst, 1797)
• Damon sylviae Prendini, Weygoldt & Wheeler, 2005
• Damon tibialis (Simon, 1876)
• Damon uncinatus Weygoldt, 1999
• Damon variegatus C. L. Koch, 1850
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Bičovec pestrý
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/bezobratli/bicovec_pestry