Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Halloween moon crab

 

Atlasy » Atlas bezobratlých » Halloween moon crab 

Gecarcinus quadratus | © Milan Kořínek, biolib.cz
Velikost
4
cm
5
Latinsky: Gecarcinus quadratus
Čeleď: Gecarcinidae
Objeveno: De Saussure, 1853
Rozšíření: Kostarika, Nicaragua, Panama
Potrava: Převážně rostlinná. Živí se vším, co roste v teráriu, včetně mechů. Musí mít pestrý jídelníček, kvůli dostatku vitamínů (ty lze doplňovat i granuleni určenými pro kraby). Dále se může krmit ovocem a zeleninou (neměl by ale jíst kyselejší - citrusy, rajčata...), kočičími granulemi, sušenými krevetkami a rybami. Potrava by měla být doplněna zdrojem vápníku - nejlépe drcenými vaječnými skořápkami nebo sépiovou kostí. Krabi by v teráriu měli mít jak misku se sladkou, tak misku se slanou vodou kvůli doplňování minerálů. Vody by mělo být tolik, aby se do ní krab celý ponořil.
Rozmnožování: V zajetí velmi obtížné až nemožné. Krabi v určité roční době migrují ze svých domovů k moři, kde se páří. Samice nosí vajíčka pod svým krunýřem. Juvenilních forem je několik, resp. musí projít několika stádii, než se dostane do své podoby. V domácím prostředí je nemožné nasimulovat všechny podmínky, které krabi k rozmnožování potřebují.
Charakteristika: Jedná se o většího plně suchozemského kraba s noční aktivitou. Má černý krunýř s třemi jasně oranžovými skvrnami okolo očí. Klepeta jsou menší, obě stejně velká. Nohy a spodní polovina krunýře mohou být zbarveny od žlutooranžova až téměř do červena. Klepeta pak od světlé až po tmavou fialovou.

Gecarcinus quadratus se často zaměňuje s krabem Gecarcinus lateralis (liší se vpodstatě jen zbarvením). Někteří odborníci dokonce tyto dva druhy považují za jeden.
Co je ale horší, mnoho lidí si G. quadratus plete s krabem Cardisoma armatum (krab suchozemský). Taková chyba může ústit až v úmrtí kraba, protože C. armatum požaduje např. mnohem větší množství vody. Při zmýlce se tak G. quadratus lidem často utopí.

Velikost nádrže se doporučuje nejméně 80x40x40 pro 2-3 kraby. Mělo by v ní být dost úkrytů a prolézaček. Zároveň by měla být dobře zajištěna proti úniku. Substrát by měl být stále vlký a měla by ho být vyšší vrstva (minimálně 10 cm). Měl by to být lignocel, písek, nebo jejich směs. Nedoporučuje se štěrk ani kamínky. Krabi si v substrátu budou hrabat nory, skrývat se v nich a svlékat. V teráriu by měly být dvě misky s vodou - jedna se sladkou a druhá s mořskou.

Vlhkost by neměla být nižší než 70%, teplota by se měla pohybovat mezi 25 a 30 °C.
Potřebu UVB žádný zdroj neuvádí, ale slabší zářivka jistě není na škodu, protože vitamin D krabovi zajišťuje dobrý krunýř a bezproblémový svlek.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Halloween moon crab
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/bezobratli/halloween_moon_crab