Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Krab červený

 

Atlasy » Atlas bezobratlých » Krab červený 

Episesarma mederi | © Vak
Velikost
3
cm
5
Latinsky: Episesarma mederi
Čeleď: Sesarmidae
Objeveno: H. Milne Edwards, 1853.
Rozšíření: Asie: Vietnam, Thajsko.
Potrava: Potravou pro kraby jsou téměř všichni živí i mrtví menší živočichové, červci, korýši, měkkýši, patentky, nitěnky, ryby a jiní krabi (i stejného druhu), potrava pro ryby i zelené krmivo. Potravu si krab nejprve klepety roztrhá na malé kousky, které si potom podává do úst složitým ústrojím, které tvoří šest párů článkovitých orgánů. Jak krab žere, tak stále roste.
Rozmnožování: Samice může být oplozena pouze v určitou dobu - krátce po svlékání, dokud je její krunýř ještě měkký. Jakmile se samice zbaví starého krunýře, samec ihned vystříkne semeno do jejího těla, kde zůstává, dokud se v těle samice nevytvoří vajíčka. Teprve pak dochází k oplodnění. Oplozená vajíčka jsou přichycena pod zadečkem samice. Z vajíček se vylíhnou průhledné, malým garnátům podobné larvy. Krmíme jemnou potravou pro ryby.
Charakteristika: Jedná se o sladkovodního kraba. Pro tyto živočichy je typická vnější kostra a článkované tělo, což však u mnoha krabů není na první pohled zcela patrné, neboť jejich tělní články srůstají. Většina krabů k chůzi používá jen čtyři páry, neboť první pár je přeměněný ve větší či menší klepeta, jež jim slouží ke sbírání a uštipování potravy a k jejímu podávání do úst, případně i k sebeobraně. Nohy jsou k tělu připevněny klouby. Možno chovat ve skupině (i pohromadě s rybami). Prostředí je akvaterárium o velikosti min. 60 litrů, kde by souš měla tvořit menší část a měla by být možnost úkrytů (při krmení jsou silnější jedinci agresivní vůči slabším). Pozor může utéct i po hadičce k vzduchování, nádrž musí být zakrytá! Když nemá přístup k vodě, umírá. Potřebují čistou vodu s filtrováním nebo pravidelně čistit nádrž. Ve znečistěné vodě trpí plísněmi. V období svlékání jsou krabi nejzranitejnější a pokud jich chováte víc pohromadě, mohou ostatní čerstvě vyslečeného kraba zabít. Pokud přijde o končetinu doroste mu nová. Aktivnější je večer a v noci.

Ačkoli tento článek dle serwrem automaticky vygenerovaného sdělení přidal fajfmen, neměl o tom fajfmen až do přečtení si a posléze schválení zmíněného (coby kvalitního) ani tuchu. Autorsky se na něm nepodílel a byl by rád, kdyby ses na takovéto zavádějící drobnosti, REXi, prosím, podíval. Fakt bych se nerad např. za půl roku dozvěděl, že někomu vysím čtvrt mega za fotku cvrčka z mobilu a půl věty rozvité použité v nějakém článku atlasu...
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Krab červený
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/bezobratli/krab_cerveny