Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Mnohonožka velká

 

Atlasy » Atlas bezobratlých » Mnohonožka velká 

Archispirostreptus gigas | © bionic
NáročnostČasová nár.
Poměrně snadnýNízká
Latinsky: Archispirostreptus gigas
Čeleď: Spirostreptidae
Objeveno: 1855, Wilhelm Peters
Rozšíření: Subtropická Afrika
Potrava: Sežere prakticky cokoliv! Od okurků, jablka, hroznů, ař po psí granule! Ve volné přírodě se živí tlejícím listím a zbytky ovoce a zeleniny!
Rozmnožování: Pohlavní orgány mnohonožek se nacházejí na přední části těla. Přesněji na sedmém článku. Samečka od samičky poznáme podle toho že právě na tomto sedmém článku mu chybí jeden pár noh a má zde umístěny specialní nožičky, kterými se při paření přidržuje samičky a má zde také pohlavní orgány. Samička má na rozdíl od samečka nohy všechny. Dobře to poznáme položime li mnohonožku např. na skleněnou tabulku a diváme se zespoda. Při páření dojde v tomto místě u samce k vystrčení pohlavních orgánu, jenž jsou takové dva bílé měchyřky. Samička může živé spermije uchovávat ve své spermatéce a tak mohou kláds oplodněná vajíčka i rok po posledním páření. Vajíčka jsou kladena do speciálních komůrek pod zemí, které samička vytvoří. Malé mnohonožky mají jen šest tělesných částí a tři páry nohou. Oni jsou velmi malé a tak jsou snadno přehlédnutelné. Mohou se zhromaždovat u misky s potravou. Pokud tedy tušíte že by mohla mít vaše mnohožka potomstvo, buďte opatrní při výměně potravy a dobře ji prohlédněte než ji odstraníte. To samé platí i o substrátu. Nejlépe neodstraňovat vůbec. Jak mladé mnohonožky rostou přibývají jim tělesné části a postupně tmavnou. Jinak jsou velmi světlé barvy jako larvy brouků. Do dospělosti dorostou tak za dva až tři roky. Dospělé však mohou dále růst a svlékat se i když už dosáhly sexuální zralosti.
Charakteristika: Dospělé "Obří" mnohonožky mohou mít i přes 100 článků. Na rozdíl od stonožek které mají pouze jeden pár noh na každém článku mají mnohonožky páry dva. Vyjímku tvoří pouze první tři články hned za hlavou kde je pouze jeden pár. Málo druhů má víc jak 250 noh. Je však případ že byla nalezena mnohožka která měla 750 noh. Nohy jsou velmi krátké a mají omezenou pohyblivost. Typický je pro ně pomalý pohyb a ačkoliv mají mnohem víc nohou než stonožky nejsou chopny se pohybovat rychle tak jako ony. Mnohonožka se pohybuje dopředu tak, že používá postupné vlny pohybu nohou. Je to dobře vidět při pohledu z vrchu. Mnohonožky nemají plíce a tak nedýchají ústy. Pro přivádění kyslíku k jednotlivým tělním orgánům mají tělo protkáno systémem rozvětvených trubiček - vzdušnicemi, které přináší vzduch přímo do těla. Každá část článku obsahuje průduchy. Čtyři na každé části v blízkosti noh kde tyto vzdušnice ústí ven. Oči mají pouze jednoduché, ne složené jako má hmyz a jejich zrak je velmi slabý a jsou prakticky slepé. Také většina druhů jsou noční tvorové. Jsou však citlivé na chvění které se přenáší od země. Na hlavě mají jen 1 pár tykadel, kterými získavají většinu informací ohledně okolí.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Podobné:

Hledat fotografie Mnohonožka velká
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/bezobratli/mnohonozka_velka