Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Rak modrý "Australan"

 

Atlasy » Atlas bezobratlých » Rak modrý "Australan" 

Cherax quadricarinatus | © Vak
Velikost
15
cm
25
Latinsky: Cherax quadricarinatus
Čeleď: Parastacidae
Objeveno: Von Martens, 1868.
Rozšíření: Austrálie a ostrov Nová Guinea.
Potrava: Rak je všežravec. Obecně platí že mladý rak, to znamená do stáří zhruba šesti měsíců, dává přednost živočišné stravě bohaté na bílkoviny. Stráví tablety pro ryby žijící u dna (např. Tetra Wafer Mix). Nitěnky, patentky, spařené kopřivy, cvrčky, moučné červy, syrové rybí maso, salát, akvarijní plži, malé rybky, žížaly - vše mražené i nemražené. Nevhodné: hovězí a jiné maso z teplokrevných zvířat. Pojídá i zeleninu, ovoce a akvarijní rostliny.
Rozmnožování: Rozmnožují se v září až v dubnu. Samičky snášejí vajíčka 24 hodin po oplození, bývá jich 200 - 1000 a v jedné sezóně mohou mít až 3 snůšky. Dalších asi 10 týdnů pak nosí vejce na těle. V tomto období je třeba chovat se k ní velice ohleduplně, protože poplašená samička často reaguje na stres a rušení odhozením vajíček. Mláďata pohlavně dospívají ve stáří jednoho roku.
Charakteristika: Žije v řekách severní Austrálie. Vyskytuje se až do hloubky 5 m, ale obývá také mělčiny, menší rychle tekoucí řeky a stojaté a často kalné vody. Dospělí jedinci dorůstají délky 20 cm (váha 300 g, délka karapaxu 9 cm), výjimečně až 30 cm. Zbarvení modrého raka je v závislosti na stravě nazelenalé, tmavě hnědé, tmavě modré nebo černé s nazlátlými skvrnkami, klepeta mívají světle modrá, dospělí samci s jasně červenou skvrnou. Byli také vyšlechtěni raci v barvě od světle modré až zářivou tmavší modř (Modrý "floridský" rak - Procambarus alleni). Na vnitřní straně klepet mají hustý porost brv. Jsou to poměrně klidná zvířata aktivní zejména v noci, přes den jsou schovaní v úkrytech. Pohybují se pomaleji, ovšem ryby považují za potravu. Akvárium pro ně musí být dobře zakryté a opatříme je kameny a úkryty. Teplota 23-31°C, ale pokles na pokojovou teplotu jim příliš nevadí. Voda - bez chlóru, je pro raky jedovatý. Je dobré vodu nechat ustát, minimálně 24 hodin. Nebo převařit a nechat vychladnout. Je nutné odstraňovat zbytky potravy, zvláště pokud není akvárium vybaveno výkonným filtrem. Rostliny rak stříhá a žere, někdy rostlinu jen ustřihne či vyhrabe a nechá ležet nedotčenou. Destrukce rostlin je docela častý jev. Dožívají se čtyř až pěti let. Je to velice pěkný a zajímavý rak. U tohoto druhu bylo vyšlechtěno několik barevných variant: sp. Tiger, Tiger orange, Blue Brick, Orange pale, Red Brick, Irian Jaya, Irian purple King a další.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Rak modrý "Australan"
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/bezobratli/rak_modry_australan