Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Rak mramorový

 

Atlasy » Atlas bezobratlých » Rak mramorový 

Procambarus fallax | © Lukáš Konečný

» další fotky

Velikost
10
cm
12
Latinsky: Procambarus fallax
Čeleď: Cambaridae
Synonyma: Rak mřížkovaný
Objeveno: Hagen, 1870.
Rozšíření: Pochází z jižních oblastí USA: Florida, Georgia.
Potrava: Rak je všežravec. Obecně platí že mladý rak, to znamená do stáří zhruba šesti měsíců, dává přednost živočišné stravě bohaté na bílkoviny. Stráví tablety pro ryby žijící u dna (např. Tetra Wafer Mix). Nitěnky, patentky, spařené kopřivy, cvrčky, moučné červy, syrové rybí maso, salát, akvarijní plži, malé rybky, žížaly - vše mražené i nemražené. Nevhodné: hovězí a jiné maso z teplokrevných zvířat. Pojídá i zeleninu, ovoce a akvarijní rostliny.
Rozmnožování: Odchov: Rak nepotřebuje partnera, vystačí si sám. Rozmnožují se partenogenezí. Jde o způsob rozmnožování, při kterém se nový organismus vyvíjí bez oplození vajíčka. V tomto případě kladou diploidní samičky diploidní vajíčka, ze kterých vznikají geneticky identičtí jedinci. U tohoto druhu se v populaci samečkové nevyskytují. Vajíčka udržuje pod zadečkem na nožičkách (pleopody). Ráčata se líhnou po 20-30 dnech. Někdy v tomto období rak moc nežere. "Samici" je dobré odlovit, aby ráčata nesnědla. Ráčata měří kolem 4 mm a brzy se shánějí po potravě. Svlékají se už po 2 až 3 dnech. Největší ztráty jsou při svlékání. Úmrtnost je skoro 50% (kvůli kanibalismu). Dospělosti se dožívají kolem 5 měsíců.
Charakteristika: Procambarus Fallax, rak mřížkovaný, v prodejnách často vedený jako rak mramorový. Šedá barva s nepravidelným mramorováním (skvrny, které mají bělostné a červené zbarvení), klepeta v dospělosti mají nádech do modra. Je nevhodnějším druhem pro začátečníky. Procambarus fallax je velmi odolné zvíře, ale přesto může onemocnět. Nejčastější jsou plísňová onemocnění (Přenáší "račí mor" = plíseň Aphanomyces astaci). Raci nesnášejí akvarijní léčiva. Pokud má dostatek úkrytů, lze chovat více raků v jedné nádrži. Vydrží dokonce i s rybami. Rostliny rak stříhá a žere, někdy rostlinu jen ustřihne či vyhrabe a nechá ležet nedotčenou. Destrukce rostlin je docela častý jev. V případě amputace končetiny - např. během souboje nebo z důvodu špatného svlíknutí - opět během 3 svlékání končetina doroste, ale ne již do původní velikosti. Obývá spodní část nádrže. Neumí plavat, ale rád leze. Pozor tedy na nekryté nádrže. Teplota vody by neměla dlouhodobě klesnout pod 20°C (ideální kolem 23-25°C), je nutné odstraňovat zbytky potravy, zvláště pokud není akvárium vybaveno výkonným filtrem. Chov: Voda - bez chlóru, je pro raky jedovatý. Je dobré vodu nechat ustát, minimálně 24 hodin. Nebo převařit a nechat vychladnout.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Rak mramorový
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/bezobratli/rak_mramorovy