Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Skákavka královská

 

Atlasy » Atlas bezobratlých » Skákavka královská 

Phidippus Phidippus regius | © Lubomír Klátil, biolib.cz
Velikost
2
cm
3
Latinsky: Phidippus Phidippus regius
Čeleď: Salticidae
Rozšíření: Subtropického pásma amerického kontinentu hlavně jihovýchodní část USA,Mexika a souostroví Malých a Velkých Antil až po Kostariku.
Potrava: Hmyz, zvládnou i větší kusy hmyzu.Jedná se o denní pavouky tudíž předkládáme hmyz, který se vyskytuje ve dne.Mláďata octomilky. Přes zimu se nedoporučuje dávat cvrčky ale svlečená imága švábů.
Rozmnožování: Dospělí samci, což je po 6-8.svleku si vyhledají subadultní samici a poblíž jejího hnízda si vybudují své hnízdo a vyčkávají až samice pohlavně dozraje. Samci pak předvádí specifický tanec, při kterém natahují přední části prvních končetin a makadel, kde mají charakteristické skvrny a ty ukazují samičce a pokoušejí se jí těmi končetinami dotknout na zadečku a tím jí stimulovat k páření. Samec si pak vleze na záda samičce a zavede jí svůj spermatofor. Někdy se to ale nepodaří a tak se doporučuje páření opakovat i třeba s více samci. Po 2-3 týdnech by samice měla upříst kokon, do kterého naklade vajíčka 40-200kusů.Čím je samice starší tím se počet nakladených vajíček snižuje.Nejvyšší počet byl zaznamenám 715ks.
Charakteristika: Velikost samic a samců v těle: 15-32 mm samice, 12-24 mm samec a v těle od 22-42 mm.Velikost se může měnit dle dané populace.
Chelicery: rozšířené a v duhových barvách či zeleno-modré nebo i fialové.
Končetiny: první pár delší.
Pohlavní dimorfismus je patrný již u subadultních jedinců.Samci po prvním svleku jsou černí s bílými skvrnami a na prvním páru končetin s bílými pruhy. Na zadečku mají z bílých oválných skvrn složený trojúhelník, který jim zůstává po celý život.I samice mívají černou hřbetní část.Zabarvení samic se také může lišit dle místa výskytu.
Samice mají různou škálu barevného podkladu od šedé,světle hnědé,hnědé i oranžovou či jejich kombinace.
Skákavky mají jako všichni v této čeledi 4 páry očí ve třech řadách a zbylé 2 páry se nacházejí po stranách hlavohrudi. Samice ale mají mezi postranní a středovou řadou očních jamek zakomponovány 4 chomáčky chloupků, kdežto samci to postrádají. Největší, střední oči jsou ovládány mnoha svaly, které mohou za to, že pavouk vidí teleskopicky, hlavně umožňují posun zorného pole, aniž by se pavouk musel nějak pohnout. Skákavky tak mohou vidět v 3D prostoru a to je i odlišuje od ostatních pavouk, kteří to nesvedou.
Pro zaměření potravy a také i partnera používají asi dichromatické vidění, které je citlivé na zelenou v ultrafialovém pásmu.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Skákavka královská
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/bezobratli/skakavka_kralovska