Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Sklípkan fialovolesklý

 

Atlasy » Atlas bezobratlých » Sklípkan fialovolesklý 

Phormictopus cancerides | © Saša

» další fotky

NáročnostVelikostČasová nár.
Snadný7Velmi nízká
cm
8
Latinsky: Phormictopus cancerides
Čeleď: Theraphosidae
Objeveno: (Latreille, 1806)
Rozšíření: Haiti, Kuba, Dominikánská republika, Brazílie
Potrava: Větší hmyz a další bezobratlí, možný je i příkrm myšími holátky
Rozmnožování: Odchovy nebývají problematické, samice ovšem může být vůči samci při páření agresivní. Kokon vytváří zhruba tři měsíce po spáření a klade do něj sto až třista vajíček. Mláďata, která se líhnou obvykle po třech až čtyřech měsících, bývají překvapivě velká - až 1 cm v rozpětí
Charakteristika: Atraktivní zemní sklípkan s fialovomodrým (někdy až narůžovělým) karapaxem, modrýma nohama a tmavým abdomenem, dosahující běžně okolo 17 cm v rozpětí. Už velmi malá mláďata mají zbarvení podobné dospělým jedincům, to s narůstajícím věkem pouze získává na intenzitě. Může se stát, že některé mládě své pestré vybarvení ztratí a nějakou dobu je relativně nenápadně hnědé (možná s nádechem do zlatava), po několika málo svlecích se ale zas všechno vrátí k normálu. Samci dospívají ve třech až čtyřech letech, samice zhruba o rok až dva později a dále žijí ještě cca patnáct let. Pro chov je vhodné větší terárium s miskou na vodu, prostorným úkrytem a poněkud vyšší vrstvou substrátu (s oblibou si hloubí nory). Optimální je teplota okolo 24 - 28 °C s možným nočním poklesem i pod 20 °C a vlhkostí 70 - 80 %. Jde o dravý, žravý, poměrně hbitý a impulsivní druh bránící se nejen vyčesáváním žahavých chloupků, ale i obranným postojem ze kterého je-li vydrážděn neváhá přejít k výpadu. Ačkoli disponuje jen slabým jedem a životními nároky se řadí k nejsnáze chovatelným druhům, nelze jej pro jeho možnou útočnost začátečníkům doporučit.

Nemá žádné platné poddruhy:
Phormictopus cancerides cancerides (Latreille, 1806) a P. c. tenuispinus Srand, 1909 byly synonymizovány, P. c. centumfocensis (Franganillo, 1926) byl uznán jako samostatný druh Phormictopus cautus (Ausserer, 1875)
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Sklípkan fialovolesklý
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/bezobratli/sklipkan_fialovoleskly