Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Sklípkan růžový

 

Atlasy » Atlas bezobratlých » Sklípkan růžový 

Grammostola rosea | © M. Kořínek- biolib.cz

» další fotky

NáročnostVelikostVěkCenaČasová nár.
Snadný72030Velmi nízká
cmlet
825500
Latinsky: Grammostola rosea
Čeleď: Theraphosidae
Objeveno: (Walckenaer, 1837)
Rozšíření: Jižní Amerika: Bolívie, Chile, Argentina.
Potrava: Konzumují všechny bezobratlé úměrně ke své velikosti (cvrčky, šváby, sarančata, mouční červy ..., dospělý jedinec přijme i holata myší)
Rozmnožování: Samička vytváří po páření (za 2-4 měsíce) v úkrytu kokon, do kterého naklade 400-600 vajíček. Kokon nosí s sebou. Několik dní po vylíhnutí zůstávají mladí v kokonu, pak se rozlezou.
Charakteristika: Zbarvením i životními nároky mimořádně variabilní pavouk. Obvyklé základní zbarvení je růžovohnědé na končetinách a karapaxu s tmavším zadečkem. Velmi mírný druh (pozor na vyjímky!). Tento horský sklípkan roste velmi pomalu a pohlavně dospívá za několik let (samci ve čtyřech až pěti letech, vývoj u samic trvá ještě déle, někdy údajně až deset let). Patří mezi nejčastěji importované druhy sklípkanů. Teplota pro chov je 23 - 27 °C, vlhkost 65 - 80 %. Jako substrát je vhodná hrabanka s rašelinou. V misce musí být k dispozici voda. Pro značnou proměnlivost ve zbarvení, proporcích a tvaru spermatéky u samic, byl donedávna pokládán za více druhů (Grammostola spatulata, G. cala, G. argentinensis, G. kochii). Samice je robustnější než samec a má relativně kratší nohy, první pár kráčivých končetin dospělých samců nese tibiální háky. V přírodě vyhledává suché svahy, např. borové háje. Toxicky není významný, většinou ani nevyčesává žahavé chloupky. Podle některých autorů je vhodné (zejména pro navozeni páření) zimování při teplotě 10 - 15°C.
Poznámka: Ačkoli je možno vzít tohoto pavouka do ruky (stejně jako B. albopilosum nebo smithi), nelze toto jednání doporučit jinak, než jen k občasnému přelovení z čištěné nádrže, či za účelem připuštění. Sklípkani nejsou (narozdíl od savců, ptáků a některých plazů) kontaktními tvory. Dotyk lidské kůže je jim značně nepříjemný a vystavuje je zbytečnému stresu. Ten na nich sice není (pro absenci mimických svalů, či jiných prostředků komunikace) znatelný, časem ovšem může vyvolat útočnou (resp. obrannou) reflexi i od zástupce velmi mírných druhů. Problematickým je i dlouhodobý vliv žahavých chloupků (tělní pokryv zvířete) na člověka. Lidský organismus nedokáže tyto chloupky odbourávat, jen je v pórech apod. zapouzdří. Jakmile jejich množství v těle dosáhne nadkritického množství (což ovšem u chovatelů několika málo kusů prakticky nehrozí), dochází k vytvoření alergie. Pro alergiky jako takové pak chov sklípanů nelze doporučit vůbec (anafilaktický šok po vdechnutí žahavého chloupku apod.). Rovněž dbejte na to, aby se vám žahavé chloupky nedostaly do očí atp...
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Sklípkan růžový
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/bezobratli/sklipkan_ruzovy