Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Heterodon nosatý

 

Atlasy » Atlas hadů » Heterodon nosatý 

Heterodon nasicus | © Daniel

» další fotky

VelikostČasová nár.
45Střední
cm
65
Latinsky: Heterodon nasicus
Čeleď: užovkovití
Objeveno: Baird & Girard, 1852
Rozšíření: Jižní Kanada, střed USA a severovýchod Mexika.
Potrava: Přirozenou potravou jsou obojživelníci-žáby, ještěrky, hadi, ptáci a drobní savci. Jedná se o jeden z mála druhů hadů, kteří přijímají i mrtvou potravu již v rozkladu. V zajetí předkládáme jako potravu myši a další hlodavce přiměřené velikosti (holata potkanů apod.). Potravu mimo myších holat podáváme předem usmrcenou, protože heterodoni svoji potravu neškrtí, ale pouze žvýkají. Heterodony je dobré krmit dvakrát týdně, kvůli rychlému metabolismu, ale zbytečně nepřekrmovat. Nejlépe je podávat menší holata, aby je heterodoni rychle strávili, a to do 48 hodin a předcházeli jsme obezitě.
Rozmnožování: Pohlaví u těchto jedinců jde bezpečně rozeznat. Sameček v dospělosti měří jen kolem 60cm a má delší a užší ocas. Samice naopak může dorůst až 90 a ocas má krátký a tlustý. Počet šupin za kloakou mají samice 30+ a samci 40+. K úspěšné reprodukci je nutné hady zimovat. V době kdy sníží svoji aktivitu a přestanou přijímat potravu. Po zimování, které se provádí od října do listopadu při teplotách 11-15°C dochází po odzimování(únor-březen) a nakrmení k páření. Před pářením mívá samice ještě tzv. ovulační svlek, 1-2 svleky před samotným pářením. Gravidita trvá 4-8 týdnů. Pak začne samice přibírat na váze a je viditelné obtloustnutí. Před samotným kladením vajec se samice ještě jednou svlékne a 5-14 dní po svlečce klade vajíčka. Kladení probíhá do připravené nádoby s vlhkým rašeliníkem a podle velikosti samice bývá ve snůšce 3-18 vajíček. Po inkubaci vajec při tepolotě 26-29°C a vlhkosti 80-90% se po 50-60 dnech líhnou mláďata. Cca 5 dní po první svlečce začínají příjmat mláďata první holata. Někdy bývá problém s rozkrmením a tak po 2-3 neúspěšných pokusech musíme mláďata nakrmit násilně, nejlépe napachovanými holaty(pachované lososem, tuňákem, žábami, gekony apod.). Po čase dojde k samotnému příjmu potravy napachovaných holat a později i holat bez nenapachování.
Charakteristika: Kvůli svému zbarvení a zvláštnímu tvaru se Heterodoni stávají čímdál oblíbenější u chovatelů. Chov je stejný jako u jiných užovkovitých hadů. Pro jeden chovný pár postačí ubikace 80x50x50 cm (dxšxv), ale může být i větší. Někteří jedinci se ale v příliš velké ubikaci necítí bezpečně a mohou odmítat potravu. Jako podklad je možné použít hobliny, bukové štěpky, kůru...a to ve větší vrstvě(alespoň 5cm), protože se hadi rádi zahrabávají.
Dále použijeme větší množství úkrytů, kořenů, větve apod. Zapomenout by jsme neměli na misku s vodou. Teplota v teráriu by měla být 25-28°C s lokálním ohřevem až na 32°C. Pro Heterodony je důležitě, aby se mohli dostatečně vyhřát. Noční teplota může klesnout na pokojovou.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Heterodon nosatý
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/hadi/heterodon_nosaty