Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Užovka červená

 

Atlasy » Atlas hadů » Užovka červená 

Pantherophis guttatus | © M. Kořínek- biolib.cz

» další fotky

NáročnostVelikostVěkČasová nár.
Snadný11022Nízká
cmlet
18028
Latinsky: Pantherophis guttatus
Čeleď: Colubridae
Synonyma: Elaphe guttata
Objeveno: (Linnaeus, 1766)
Rozšíření: Severovýchodní Mexiko, jihovýchod USA.
Potrava: Nejčastějším krmením v zajetí jsou myši, křečci a potkani. V přírodě loví také ptáky, obojživelníky a malé savce. Mladého hada krmíme cca 1-2x týdně, staršího jedince cca 1x za 14 dní. Velikost potravy musí být vybírána dle velikosti hada. Nepřekrmovat!
Rozmnožování: Páří se na jaře. Od května do července klade 10-24 vajíček slepených v jedné snůšce. Ta je nutné dát do inkubátoru, kde se líhnou při 25°C a vlhkosti 80% za cca 90 dní. Dbáme aby vejce nevyschla. Narozená mláďata měří kolem 22 cm. Zpočátku se krmí holátkami myší, někdy je nutné i násilné krmení. Dospívá ve věku 2-3 let (délka cca 1 metr).
Charakteristika: Jedná se o často chovaného, atraktivně zbarveného hada. Barva těla je oranžovo-šedá s výraznými červenými skvrnami (existuje celá řada barevných variet dle místa původu). Není náročná na chov a proto se hodí i pro začátečníky. Chová se teráriu a rozměru 80x40x40 cm pro pár (lépe je ale větší), kde musí být místo pro odpočinek a větev pro šplhání. Důležité je ponechat dostatek volného prostoru na dně. V teráriu vytvoříme pro hada prostor pro úkryt - z kůry nebo převrácené nádoby s otvorem, který neumísťujeme přímo pod světlo. Teplota pro chov přes den je ideální 26-30°C, s lokálním vyhříváním na 35°C, v noci pak pokojová teplota. Na vlhkost není příliš náročná, stačí každý den orosit substrát. UV záření není nutné, přes léto stačí umožnít občasné vyhřívání na přímém slunci. Jako substrát na dno použijeme písek (hrubší), rašelinu, lignocel, nebo tyto materiály smícháme. Substrát vyměňujeme podle potřeby. Do terária umístíme misku s odstátou vodou, tak velkou, aby se do ní vešel celý had a vodu dle potřeby pravidelně vyměňujeme. Pohlaví se dá určit bez potíží, samec má za kloakou znatelné kapsy na hemipenisy, samice má kořen ocasu zúžený. Hadi pocházející z Floridy nezimují, většinou je však pro dobrou kondici a bezproblémové rozmnožování dobré hada zimovat (2-4 měsíce snížit teplotu na 15-20°C a omezit krmení). Had není jedovatý a nepodléhá žádné registraci.

Rozlišujeme mnoho barevných variet a dva poddruhy:
Pantherophis guttatus guttatus (Linnaeus, 1766)
Pantherophis guttatus meahllmorum (Smith, Chiszar, Staley & Tepedelen, 1994)
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Užovka červená
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/hadi/uzovka_cervena