Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Užovka proužkovaná

 

Atlasy » Atlas hadů » Užovka proužkovaná 

Thamnophis sirtalis | © M. Kořínek- biolib.cz

» další fotky

Velikost
70
cm
140
Latinsky: Thamnophis sirtalis
Čeleď: Colubridae
Objeveno: (Linnaeus, 1758)
Rozšíření: Obývá rozsáhlé území od Kanady, přes USA až po Mexiko, existuje 13 poddruhů, které se liší zbarvením, velikostí i výskytem.
Potrava: Ryby, žáby, pulci, mloci, myši, dešťovky, členovci a plži. Po krmení rybkami, hlavně mraženými, je nutné podávat vitamín B1.
Rozmnožování: Druh je ovoviviparní. Samice "rodí" 20-30 blanitých vajec ze kterých se okamžitě líhnou mláďata (může jich být až 80, záleží na velikosti samice). Po narození měří 15-20 cm. Mláďata požírají akvarijními ryby, nitěnky a žížaly. Dospívají zpravidla do jednoho roku.
Charakteristika: Chová se v teráriu, kde musí být místo pro odpočinek a větev pro šplhání. Důležité je ponechat dostatek volného prostoru na dně, přičemž polovinu dna by měla tvořit vodní plocha. V teráriu vytvoříme pro hada prostor pro úkryt - z kůry nebo převrácené nádoby s otvorem, který neumísťujeme přímo pod světlo. Teplota pro chov přes den je ideální 26-30°C, s lokálním vyhříváním na 35 °C, v noci pak pokojová teplota. UV záření není nutné, přes léto stačí umožnít občasné vyhřívání na přímém slunci. Jako substrát na dno použijeme písek (hrubší), rašelinu, lignocel, nebo tyto materiály smícháme. Substrát vyměňujeme podle potřeby, důležité je udržet ho relativně v suchu. Zimování není nutné, v případě že chceme hady zdárně rozmnožovat je ale vhodné alespoň 2-3 měsíční klidové období s pokojovou teplotou a omezením krmení. Samci jsou až o polovinu menší než samice. Vhodný je chov páru nebo samečka a více samic pro účely odchovu (s každým dalším jedincem se ale adekvátně, alespoň o 20%, musí zvětšit plocha terária), solitérně chovaný had si ale rovněž dobře vystačí.
Některé jedince lze snadno ochočit, zatímco jiní zůstávají po celý život plaší a lekaví. Podle (námi neověřených) údajů některých německých autorů si na manipulaci i krmení z ruky snadno zvykají T. s. parietalis, zatímco T. s. sirtalis zůstávají povětšinou kousavé... K ověření těchto tvrzení uvítáme jakoukoli informaci vycházející z osobních zkušeností chovatelů tohoto atraktivního a nenáročného druhu.

Poddruhy:
Thamnophis sirtalis annectens (Brown, 1950)
Thamnophis sirtalis concinnus (Hallowell, 1852)
Thamnophis sirtalis dorsalis (Baird & Girard, 1853)
Thamnophis sirtalis fitchi (Fox, 1951)
Thamnophis sirtalis infernalis (Blainville, 1835)
Thamnophis sirtalis lowei (Tanner, 1988)
Thamnophis sirtalis pallidulus (Allen, 1899)
Thamnophis sirtalis parietalis (Say, 1823)
Thamnophis sirtalis pickeringii (Baird & Girard, 1853)
Thamnophis sirtalis semifasciatus (Cope, 1892)
Thamnophis sirtalis similis (Rossman, 1965)
Thamnophis sirtalis sirtalis (Linnaeus, 1758)
Thamnophis sirtalis tetrataenia (Cope, 1875)
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Užovka proužkovaná
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/hadi/uzovka_prouzkovana