Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Krysa malá

 

Atlasy » Atlas » Krysa malá 

Mastomys coucha | © Jery

» další fotky

Velikost
8
cm
13
Latinsky: Mastomys coucha
Čeleď: Muridae
Objeveno: (Smith, 1834)
Rozšíření: Jižní Afrika
Potrava: Stejně jako pro většinu myšovitých směsné krmivo např. pro křečky, granulová krmiva, tráva, zelenina, ovoce, tvrdý chleba... V jejich domovině tvoří velkou složku jejich potravy hmyz a jiní drobní živočichové a proto je dobré alespoň občas obohatit jídelníček o živočišnou složku potravy např: moučné červy, vejce (uvařené) stejně tak případné odřezky z masa (nejlépe lehce povařené bez soli a koření!!!) Je třeba instalovat napaječku. Případná miska s vodou skončí rychle zahrabána pilinami. Některé zdroje uvádí, že v případě dostatku čerstvého ovoce a zeleniny není potřeba napaječky.
Rozmnožování: Množí se velmi dobře. Pro chov je nejlepší chovná skupina jednoho samce a dvou až pěti samic. Mnohdy se po krátkém vyjasnění hierarchického postavení dají chovat například dva samci a až deset samic. Někdy však je alfa samec natolik nesnášenlivý, že je lepší chovné skupiny oddělit. Březost trvá přibližně 25 dní. Matka rodí až 16 (některé zdroje uvádí i 20) slepých, holých mláďat přibližně 3,5cm velkých. O mláďata se převážně stará jejich matka, ale povětšinou se do péče o potomstvo zapojí i ostatní samice. Mnohdy se stává, že prvorodičky sežerou svůj první vrh, případně jeho část. Mohou ale dokonce krást a žrát mláďata cizí. V případě pískání mladých je dobré prověřit zda na ně ostatní neútočí a případně je separovat. Mláďata zhruba do tří týdnů otevírají oči a začínají přijímat pevnou stravu. Odstavení je nejlepší provést až po pátém týdnu, ale v případě nutnosti lze i po čtvrtém.
Charakteristika: Krysa malá dorůstá délky těla zhruba 10 - 13 cm, ocas 8 - 10 cm. Tvarem těla připomíná hlodavce mezi myší a krysou. Většinou se setkáváme s šedobílými a hnědobílými variantami, ale je možné najít další ustálené varianty například šedé, či čistě hnědé. Původní zbarvení je šedohnědé až černohnědé se světlým břichem. Ocas je jen lehce osrstěn a je o něco kratší než tělo. Uši má jen lehce ojíněné. Tlapky mají po pěti prstech, avšak palce na předních tlapkách jsou zakrnělé. Povahově jsou to plachá stvoření a jen těžko ochočitelná. Pokud se nejedná přímo o kousavého jedince, případně matku hlídající hnízdo, většinou ke kousnutí nedojde. Mnohé kusy nekousnou ani při manipulaci s mladými. Krysa malá je aktivní převážně večer a v noci ale v přítomnosti člověka se rychle naučí i na převážně denní aktivitu. Nejsou nijak výrazně náročná na prostor, ale je lepší jim poskytnout místo na proběhnutí, případně i umístit kolotoč, který rády využijí. Krysa malá se hodí jak jako mazlíček, tak i jako krmné zvíře pro plazy. Naprostou výhodou krysy malé je absence myšího zápachu. Při pravidelném udržování podestýlky není skoro vůbec cítit. Je jen s podivem, že tento hlodavec je tak málo rozšířen mezi chovateli a není k sehnání ve zverimexech.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Krysa malá
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/hlodavci/mastomys_coucha