Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Osmák degu

 

Atlasy » Atlas » Osmák degu 

Octodon degus | © Utahraptor

» další fotky

NáročnostVelikostVěkCenaČasová nár.
Poměrně snadný12440Střední
cmlet
1910120
Latinsky: Octodon degus
Čeleď: Octodontidae
Objeveno: Molina, 1782.
Rozšíření: Chile
Potrava: Hlavní potravou je seno, vojtěškové granule, obiloviny (pšenice, oves, kukuřice), čerstvá zelenina (salát, mrkev, brokolice, okurky...). Zřídka čerstvé sladké ovoce (např. jablka). Jako pamlsek mohou dostávat ořechy (vlašské, lískové, burské) i se skořápkou. Na ohryzávání je také vhodné jim dávat větve ovocných stromů. K dostání jsou i směsi pro tyto hlodavce, ale ne vždy odpovídají jejich nutričním požadavkům. Osmáci jsou náchylní k obezitě a cukrovce, proto by sladké ovoce a jiná sladká jídla měla tvořit jen menší část stravy, nebo jimi nekrmit vůbec.
Rozmnožování: Osmáci jsou pohlavně dospělí ve věku kolem 12 týdnů. S prvním krytím je lepší počkat, až budou plně vyspělí, což je asi ve stáří 10 měsíců. Samečka není třeba při porodu oddělovat, pomáhá s péči o mláďata, ale zároveň je zde nebezpečí nového zabřeznutí samičky. Samička je březí přibližně 90 dní, rodí 2–6 osrstěných, vidících mláďat. Kojí je až 4 týdny, ale mláďata se osamostatňují až ve věku 6–8 týdnů.
Charakteristika: Tělo je typicky hlodavčí, s dlouhým osrstěným ocáskem zakončeným černou štětičkou chlupů. Charakteristické jsou velké uši. Jinak je podobný pískomilům, ale je větší. Srst má hnědočernou, břicho světlejší až do krémova a kolem očí má světlé kroužky. Přední nohy má delší než zadní. Sameček má na rozdíl od samičky řitní otvor více vzdálený od močového. Dožívají se 4-7 let (max. 10 let). Celková délka těla je 12-19 cm, ocásek měří 10-16 cm. Průměrná hmotnost se pohybuje okolo 250-350 g.
Jedná se o velmi společenské zvíře, je vhodné chovat větší skupinu osmáků. Aktivní je spíše ve dne než v noci, nejaktivnější ráno a večer. Vydávají celou škálu zvuků, od svolávacího pískání po bublání spokojeností. Jsou velice zvědaví a snadno ochočitelní, navyknou si na hlas svého majitele.
Pro skupinu je vhodná klec o velikosti 60x60x100 cm, ale plastové dno mohou prohryzat, je lepší kombinovat klec s kovovým nebo skleněným spodkem. Na podestýlku jsou nejvhodnější hobliny a seno. Patří mezi šplhavé druhy, proto je dobré klec vybavit větvemi na lezení a plošinkami na odpočívání. Ocení též misku s koupacím pískem pro činčily.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Osmák degu
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/hlodavci/osmak_degu