Rozmnožování: |
Pískomilové pohlavně dospívají ve věku 70 – 85 dnů (samečci), samičky už o něco dříve. Březost trvá přibližně 26 dnů. Březí samičky neoddělujeme, ostatní členové skupiny rodičce pomáhají. I sameček má důležitou funkci při výchově mláďat, na druhou stranu tím vystavujeme samičku možnosti dalšího nakrytí. Rodí se 2 – 8 mláďat, která jsou holá a slepá. Samička je kojí měsíc, otvírají oči zhruba ve dvou týdnech. |
Charakteristika: |
Tvar těla je obvyklý pro většinu hlodavců, tito pískomilové jsou typičtí dlouhým ocasem zakončeným štětičkou chlupů. Přírodní zbarvení je hnědobéžové, na břiše světlejší, černé oči, drápky a štětička na ocase. V zajetí se podařilo vyšlechtit různé barevné variety. Rozdíl mezi pohlavími je zřetelný, sameček má větší vzdálenost mezi močovým a řitním otvorem. Váha se v dospělosti pohybuje kolem 80 - 12Og u samců, u samiček to je 70 - 100g. Dožívají se až 6 let.
Jedná se o živá, hbitá zvířata, jsou aktivní po celý den i noc. Žijí ve skupinách až o 20 členech, v přírodě si budují rozsáhlé podzemní labyrinty. Jsou zvědaví, snadno ochočitelní, nemají ve zvyku kousat. Je vhodné chovat alespoň dvojici, samotný pískomil trpí a mohou se u něj vyskytnout poruchy chování. I samečci se spolu snesou, pokud jsou spolu od mala, nebo pokud na každého připadnou alespoň dvě, lépe tři samičky a mají se kde ukrýt.
Minimální rozměry terária nebo klece je 50x40x40 cm pro jeden pár, s každým dalším obyvatelem je třeba rozměry o 1/3 zvětšit. Pískomilové jsou velmi dobří skokani, proto je nutné terárium svrchu zakrýt. U klece je zase třeba dohlédnout, aby mezerami mezi mřížemi nemohli prolézt. Jako podestýlka se osvědčily hobliny, vyšší vrstva – rádi hrabou. Je vhodné jim přidávat seno – rádi si z něj staví hnízda. Líbí se jim různé úkryty a prolézačky.
|