Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Pískomil mongolský

 

Atlasy » Atlas » Pískomil mongolský 

Meriones unguiculatus | © Vladimír Motyčka

» další fotky

NáročnostVelikostVěkCenaČasová nár.
Poměrně snadný24330Střední
cmlet
266100
Latinsky: Meriones unguiculatus
Čeleď: Muridae
Objeveno: Milne-Edwards, 1867.
Rozšíření: Mongolské stepi, polopouště a pouště. Také oblast Zabajkalí a severní a severovýchodní Čína.
Potrava: Různá semínka a zrní (oves, pšenice, ječmen, proso, kukuřice, v malém množství slunečnice), hlávkový salát, mrkev, celer, okurka, jablko, banán, pampeliškové listy. Pro zpestření (jelikož potřebují částečně živočišné bílkoviny) podáváme tvaroh, tvrdý sýr, vařené vajíčko nebo moučné červy. Jako všichni hlodavci si potřebují obrušovat zuby, nejvhodnější jsou větvičky z ovocných stromů. Nedoporučují se jim podívat citrusové plody, způsobují kožní problémy.
Rozmnožování: Pískomilové pohlavně dospívají ve věku 70 – 85 dnů (samečci), samičky už o něco dříve. Březost trvá přibližně 26 dnů. Březí samičky neoddělujeme, ostatní členové skupiny rodičce pomáhají. I sameček má důležitou funkci při výchově mláďat, na druhou stranu tím vystavujeme samičku možnosti dalšího nakrytí. Rodí se 2 – 8 mláďat, která jsou holá a slepá. Samička je kojí měsíc, otvírají oči zhruba ve dvou týdnech.
Charakteristika: Tvar těla je obvyklý pro většinu hlodavců, tito pískomilové jsou typičtí dlouhým ocasem zakončeným štětičkou chlupů. Přírodní zbarvení je hnědobéžové, na břiše světlejší, černé oči, drápky a štětička na ocase. V zajetí se podařilo vyšlechtit různé barevné variety. Rozdíl mezi pohlavími je zřetelný, sameček má větší vzdálenost mezi močovým a řitním otvorem. Váha se v dospělosti pohybuje kolem 80 - 12Og u samců, u samiček to je 70 - 100g. Dožívají se až 6 let.
Jedná se o živá, hbitá zvířata, jsou aktivní po celý den i noc. Žijí ve skupinách až o 20 členech, v přírodě si budují rozsáhlé podzemní labyrinty. Jsou zvědaví, snadno ochočitelní, nemají ve zvyku kousat. Je vhodné chovat alespoň dvojici, samotný pískomil trpí a mohou se u něj vyskytnout poruchy chování. I samečci se spolu snesou, pokud jsou spolu od mala, nebo pokud na každého připadnou alespoň dvě, lépe tři samičky a mají se kde ukrýt.
Minimální rozměry terária nebo klece je 50x40x40 cm pro jeden pár, s každým dalším obyvatelem je třeba rozměry o 1/3 zvětšit. Pískomilové jsou velmi dobří skokani, proto je nutné terárium svrchu zakrýt. U klece je zase třeba dohlédnout, aby mezerami mezi mřížemi nemohli prolézt. Jako podestýlka se osvědčily hobliny, vyšší vrstva – rádi hrabou. Je vhodné jim přidávat seno – rádi si z něj staví hnízda. Líbí se jim různé úkryty a prolézačky.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Pískomil mongolský
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/hlodavci/piskomil_mongolsky