Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Agama pustinná

 

Atlasy » Atlas ještěrů » Agama pustinná 

Trapelus savignii | © Saša

» další fotky

NáročnostVelikostVěkČasová nár.
Poměrně snadný2010Nízká
cmlet
2514
Latinsky: Trapelus savignii
Čeleď: Agamidae
Objeveno: (Duméril & Bibron 1837)
Rozšíření: Egypt (východní delta Nilu) a Negevská poušť na Sinajském poloostrově.
Potrava: Mladí cvrčci a další hmyz adekvátních rozměrů, listová zelenina, pampelišky (pouze nadrobno nakrájené listy - květy, narozdíl od "velkých" druhů agam, ponechávají zpravidla bez povšimnutí) atd. Je třeba se vyvarovat rostlin bohatých na kyselinu šťavelovou (odvápňuje), či způsobujících nadýmání. Špenát, rebarboru, nebo zelí tedy v žádném případě nezkrmujte. Vydatné přídavky vitamívů a vápníku jsou nezbytné.
Rozmnožování: K páření dochází krátce po ukončení zimního spánku. Březost trvá zhruba čtyři týdny, samička pak klade 7-12 vajíček. Mláďata, která se líhnou zhruba za šedesát dnů, měří 7-8 cm.
Charakteristika: Společenská, vcelku nenáročná a mírumilovná pouštní ještěrka. Základní zbarvení je písčitě žlutohnědé s pravidelnými hnědými skvrnami a žlutým "úhořím pruhem" na hřbetě. Samečci jsou větší a poněkud robustnější, s tmavšími modravými boky a výrazně modrým hrdélkem, dole odděleným od okolního zbarvení výrazným černým "obojkem". Bříško je světlé. Vzhledem ke schopnosti barvoměny ale nemusí být tyto znaky vždy patrné. Skvrny samiček mívají červenavé zbarvení, pruhovaný ocásek je u nich v době gravidity vybarvený do žluta. Dobře šplhá a skáče. Teplota pro chov je 22-35°C s lokálním ohřevem kolem 50C, UV nutností, v noci pokles na 15-20°C. Doporučeno je jedno až čtyřměsíční zimování (dle individuálních potřeb konkrétního jedince, což patrně souvisí s odlišnými podmínkami na jednotlivých odchytových lokalitách) při 15-20°C. Doporučená velikost nádrže pro chovný pár anebo menší skupinku je 120d X 40v X 40š cm a větší, je-li ovšem zvířátko chováno jednotlivě (což je, vzhledem k mizivé četnosti importů a většinou velmi špatnému zdravotnímu stavu a tedy i malé šanci na přežití dovážených zvířátek, dost pravděpodobné) a má-li navíc možnost výběhu, vystačíme i s terárium poloviční délky (v příliš velkém jednotlivec jenom těžko dohledává kořist). Podrobnější informace o chovu těchto agamek naleznete v samostatném článku - http://terarka.net/jesteri/clanek/7
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:
Hledat fotografie Agama pustinná
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - http://terarka.net/atlasy/jesteri/agama_pustinna