Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Agama vousatá

 

Atlasy » Atlas ještěrů » Agama vousatá 

Pogona vitticeps | © M.Kořínek - biolib.cz

» další fotky

NáročnostVelikostVěkCenaČasová nár.
Poměrně snadný408300Nízká
cmlet
50142000
Latinsky: Pogona vitticeps
Čeleď: Agamidae
Synonyma: Agama australská, Agama bradatá
Objeveno: (Ahl, 1926)
Rozšíření: Austrálie.
Potrava: Všežravec - především hmyz, pavoukovci, malí hlodavci, ještěrky. Důležitou složkou potravy jsou pro ně květy a plody rostlin. Hmyz loví na zemi i na stromech. Hmyz obalujeme ve vitamínových směsích, dále je důležitý zajistit přísun vitamínů AD3 to platí zejména v případech, kde chybí kvalitní UVB osvětlení, příp. vyhřívání se ještěrů na přímém slunci.
Rozmnožování: Pohlavní dospělosti dosahují ve věku 12-18 měsíců. Samičky mají 2-4 snůšky za rok po 10-28 vejcích (zaznamenaný rekord byl 68 ks) do děr v mírně vlhkém písku, načež celou snůšku zahrabou. Inkubační teplota pro vejce je 26-32 °C, v závislosti na ní se mláďata líhnou za 68-98 dní, při 28 °C převažují samičky, ve 32 °C samci. Při dluhodobých vyšších teplotách hrozí úhyn zárodků. Inkubujeme v krabičkách s asi 2cm vrstvou vermikulitu, příp. perlitu.
Charakteristika: Jeden z menších ještěrů. Obývá skalnaté pouštní prostředí, suchá travnatá místa a suché lesy.
Dožívá se okolo 10 let. Nenáročný druh, oblíbený u chovatelů. Terárium připravíme pouštního typu ( pro skupinku 3.1 - 150cmx80cmx80cm / délka x výška x šířka).
Důležité je dobré osvětlení a UV záření. Terárium vyhříváme na cca 25°C, lokálně pak na 55 - 65°C. V noci může telota klesnout i na 15C.
U mláďat do cca 6ti měsíců se teplota nesmí tak výrazně snížit, proto do terária umístíme topný kámen.
Pozor dáváme na to, aby se nám do terária nedostali dva samci, zde hrozí poměrně velké nebezpečí "krvavých soubojů". Dva samce lze chovat pouze ve velké chovné skupině 2 samci a 10 samic a více a velmi prostorném teráriu 180-150-110, aby si samci mohli jasně určit svá teritoria.
Snadno navyknou na lidký kontakt a vůči lidem nejsou agresivní, spíše naopak vyžadují naši pozornost, či výlet po bytě, venku. V létě je pro ně velmi vhodné vybudovat letní sídlo, kde mohou být od jara do podzimu.
Musí být vhodně zařízené ( možnost úkrytu do stínu, mělké jezírko, možnost slunění,.... ) a také chráněné před dravými ptáky, drůbeží či kočkami.
Jendá se o ještěry kteří jsou velmi vhodní pro začínající teraristy, pořizovací náklady na terárium a vybavení jsou sice oproti některým jiným dražší, nicméně se jedná o jednorázovou investici, následná péče a krmení se pohybuje v řádu desítek korun měsíčně.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Agama vousatá
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/jesteri/agama_vousata