Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Chameleon pardálí

 

Atlasy » Atlas ještěrů » Chameleon pardálí 

Furcifer pardalis | © M. Kořínek- biolib.cz
NáročnostVelikostVěkCenaČasová nár.
Obtížný4521000Střední
cmlet
5262500
Latinsky: Furcifer pardalis
Čeleď: Chamaeleonidae
Objeveno: Cuvier, 1829.
Rozšíření: Madagaskar a okolní ostrovy.
Potrava: Co se potravy týče je poměrně vybíravý. Někteří jedinci přijímají výhradně jeden či dva druhy krmného hmyzu. Jiní mění své "chutě" dle ročního období. Rostlinná potrava hraje v jídelníčku tohoto chameleóna též jistou roli, okusují listů (Tradescantia, Pothos) a konzumují květy. Rostliny však nejsou přijímány pravidelné, ale spíše příležitostné, ve zvýšené míře při nedostatku tekutin. Naučí se pít ze stříkačky, pipety či misky, i když dávají olizování vody, ulpělé na listech po postřiku, přednost. Potravu je nutno v co nejvyšší míře saturovat vitaminózními a minerálními přípravky.
Rozmnožování: Po úspěšném páření jsou samice velmi žravé. Několik dnů před vlastní snůškou omezí samice příjem potravy a začne se pohybovat více po zemi. Hledá zde vhodné místo pro snůšku, přičemž vyhrabává zkušební díry. Po zhruba 30-45 dnů trvající březosti snáší samice do jamky či chodby vyhrabané v dostatečně vysokém (min. 20 cm) a vlhkém substrátu průměrně 20-30 (max. 46) kožovitých vajec. Vejce ihned odebereme z terária a uložíme do navlhčeného vermikulitu do dóz z plastické hmoty. Během inkubace přijímá vejce značné množství vody a je proto nutná pravidelná kontrola vlhkosti. Jako inkubační teplota se obecně udává konstantních 28°C, kdy se délka inkubace pohybuje v rozmezí 159-362 dní, když rozdíl mezi líhnutím prvního a posledního mláděte může činit 2 - 3 měsíce.
Charakteristika: Vysoce variabilní druh v mnoha barevných variantách.
Pro chameleóna pardáliho je charakteristické to, že obývá takřka výhradně pobřežní nížiny, v nichž panuje teplé a vlhké počasí.
Průměrné teploty kolísají v průběhu roku od 22 do 28°C, s průměrným denním výkyvem kolem 6°C.
Nejvyšší denní teploty dosahují během léta až 40°C. Vzdušná vlhkost se pohybuje mezi 70-100%.

Do terária neumisťujeme topné kabely, kameny, rohože, abychom u dna vytvořili chladnější místo a chameleon se mohl jít v případě potřeby "ochaldit". Dlouhodobé teploty nad 38C ho mohou i zabít!
Lokálně ( pod žárovkou ) může být teplota i 45C - chameleon si sám vybere teplotu jaká mu aktuálně vyhovuje.

Roční klimatický cyklus sestává z velmi dlouhého období deštů, které trvá od listopadu do března, a období sucha ve zbývajících měsících. I v období sucha je však navzdory jeho označení velice vlhko. Žádný typ biotopu nebývá chameleóny upřednostňován, najdeme je jak na keřích, stromech, palmách, tak i na drátech elektrického vedení, kulturních plodinách, písečných plážích, zkrátka prakticky kdekoliv.

Jedná se náročnějšího chameleona a je dobré mít určité zkušenosti např. s méně náročným Chameleonem jemenským před jeho pořízením.
Jsou také dost citliví na průvan, proto by mělo mít terárium zajištěno perfektní odvětrávání.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Chameleon pardálí
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/jesteri/chameleon_pardali