Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Ještěrkovec velký

 

Atlasy » Atlas ještěrů » Ještěrkovec velký 

Gerrhosaurus major | © Landvir
Velikost
40
cm
60
Latinsky: Gerrhosaurus major
Čeleď: Gerrhosauridae
Rozšíření: Rovinaté oblasti východní a jihovýchodní Afriky.
Potrava: Zelená strava a hmyz, ale také malí hlodavci.
Rozmnožování: Páření začíná asi 6-8 týdnů po skončení suchého, chladného období. Ve volné přírodě kladou samice dvě vajíčka, obvykle do starého termitiště.
Charakteristika: Tento ještěr měří až 50 cm (samice) a až 60 cm (samci), má žlutou až tmavě hnědou barvu a připomíná scinka. Někdy má černé podélné pruhy. Na stehnech mají femorální póry samci i samice, proto je velmi obtížné odlišit pohlaví. Samci se nejvýrazněji v době rozmnožování barví část spodní čelisti do modra. Břišní část odděluje od hřbetní kožní lem, který je jediné slabé místo v "pancíři" ještěrkovce. Za tento lem samec drží samici při kopulaci. Šupiny ještěrkovců jsou poměrně velké a drsné, především v ocasní části. U kořenu se ocas mírně splošťuje a rozšiřuje.
Pro dva až tři jedince vytvořte stepní terárium velikosti minimálně 120x40x40 cm. Jako substrát je nejlepší dát těmto hrabavým ještěrům nejméně 10 cm vysokou vrstvu písku. Z kamenů a suchých větví vybudujte úkryty a udržujte teplotu 28-35 °C, lokálně 45 °C. V noci pokles teploty na 20 stupňů. Jětěrkovci potřebují bazének s vodou, do kterého si mohou celí vlézt. Terárium není třeba rosit. Pokud krmíme hmyzem a myšími holátky, není potřeba dodávat nějaké specielní vitamíny, akorát je dobré preventivně občas dodat vitamín B, kvůli třesavce, na kterou tito ještěři občas trpí.


Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Ještěrkovec velký
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/jesteri/jesterkovec_velky