Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Tilikva australská (tanimbarská)

 

Atlasy » Atlas ještěrů » Tilikva australská (tanimbarská) 

Tiliqua scincoides chimarea | © JohnyH
Velikost
30
cm
50
Latinsky: Tiliqua scincoides chimarea
Čeleď: Scincidae
Objeveno: Shea, 2000
Rozšíření: Ostrovy Tanimbar
Potrava: Plže, hmyz, ovoce, zelenina, listy rostlin, květy ibišku, vejce, při chovu v teráriu i kvalitní konzervy pro psa a kočku cca 3x týdně
Rozmnožování: Vejcoživorodý
Charakteristika: Tiliqua scincoides chimarea je poddruh Tiliqua scincoides. Žije jen na soustroví Tanimbar. Vyskytuje se přednostně na suchých, málo zalesněných savanách a zatravněných plochách, občas ji lze potkat v lesnaté krajině. Tento poddruh je nejagresivnějí z australský tilkví.

V dospělosti dorůstá tento druh délky těla maximálně 50 centimetrů, z toho ovšem 15 centimetrů tvoří ocas. Základní zbarvení je tmavě zelenohnědé. Na trupu a ocase má světlé, olivově zelené, příčně orientované pruhy. Tilikva australská má modře zbarvený jazyk, který při vyplazení slouží k zastrašení nepřítele. Proto se ujal její překlad do angličtin Blue tongue skink.

Samečci jsou mohutnější, se širokou hlavou a ztloustlým kořenem ocasu. Končetiny jsou v poměru k tělu velmi nepatrné.

Terárium pro jeden dospělý exemplář by mělo mít rozměry asi 100 x 50 x 50 centimetrů. Samozřejmě mnohem lepší by byly větší rozměry, pokud nám to podmínky dovolí. Na dno použijeme 10-20 centimetrů vysokou lesní hrabanky. Dá se také použít směs bukových štěpek nebo neprašných pilin s rašeliníkem. Tilikvy se rády zahrabávají, když jdou spát, proto je dobré mít neprašný substrát. K úkrytu, ale i ke slunění položíme do terária kořeny, korkové dutiny a kameny. Mimořádně důležitá je dostatečně velká nádoba s vodou, ve které se tito ještěři mohou i koupat. Vodu musíme pravidelně vyměňovat. Důležitou součástí je tepelný zdroj a UVB lampa (pokud nechcete přidávat do potravy vitamín D pro vstřebávání vápníku do kostí). V teráriu se snažíme mít teplotní gradient. Na výhřevném místě kolem 35°C a na druhém konci kolem 25°C. Občas porosíme, vlhkost není moc důležitá. Jen při svleku je lepší ji udržovat o něco vyšší.

Do terária můžeme dát i nějaké rostliny, ale nesmí bát jedovaté, tilikva je může ožírat. Je lepší vybírat nějaké s tvrdšími a pevnějšími listy, tilikvě je úplně jedno, že ta květina je hezká na pohled, ale důležité je, že se po ní dá krásně lézt.

Tylikva australská je krásný a velice inteligentní plaz. Jejich chov je relativně snadný.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Tilikva australská (tanimbarská)
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/jesteri/tilikva_australska