Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Gaviál indický

 

Atlasy » Atlas krokodýlů » Gaviál indický 

Gavialis gangeticus | © M. Kořínek- biolib.cz

» další fotky

Velikost
350
cm
670
Latinsky: Gavialis gangeticus
Čeleď: Gavialidae
Objeveno: (Gmelin in Linnaeus, 1789)
Rozšíření: Asie: Bangladéš, Pakistán, Bhútán, Barma, Indie, Nepál, Bhútán.
Potrava: Masožravec - především ryby. Dále pak potravu tvoří malí savci, ptáci a obojživelníci. Nepohrdne ani zdechlinou.
Rozmnožování: Pohlavní dospělosti dosahují v deseti letech (samice - 10 let a délka 3 metry, samci - 15 let a délka 3,5 metru). Samice klade a zahrabává během období sucha do hluboké díry v písku v blízkosti řeky zpravidla 25–45 vajec (někdy i více, záleží především na velikosti samice). Vejce váží cca 140 g. Hnízdo hlídá pouze samice, která několik týdnů po vylíhnutí chrání mláďata i ve vodě. Inkubace trvá 85–90 dnů. Narozená mláďata jsou velká kolem 35 cm. Pohlaví mláďat závisí na teplotě během inkubace (vyšší teplota - líhnou se samci, nižší teplota - líhnou se samice). Mláďata se živí hmyzem, larvami, žábami a malými rybami. Mláďata jsou zbarvená olivově až tmavě hnědě a na zádech mají tmavé příčné pruhy.
Charakteristika: Ve volné přírodě je na pokraji vyhubení. Jako všichni krokodýli je zařazen do seznamů CITES a mezinárodně chráněn. V domácích podmínkách se nechová, jeho chov je záležitostí zoologických zahrad a speciálních farem. Zbarvení je olivově zelené s tmavými skvrnami a pruhy na zádech a bocích. Charakteristický je dlouhý úzký čenich se 106–110 ostrými zuby. Samci mají na čenichu cibulovitý výrůstek (u jedinců větších než 3 metry), samice jsou menší než samci. Žijí v klidných řekách, pouze ve sladké vodě. Vodu opouštějí jen sporadicky, na souši jsou pomalí a neohrabaní, zatímco ve vodě jsou nejrychlejší ze všech krokodýlů. Dožívá se až 60 let.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:
Hledat fotografie Gaviál indický
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - http://terarka.net/atlasy/krokodyli/gavial_indicky