Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Kajman brýlový

 

Atlasy » Atlas krokodýlů » Kajman brýlový 

Caiman crocodilus | © M. Kořínek - biolib.cz

» další fotky

VelikostCena
1403000
cm
3007500
Latinsky: Caiman crocodilus
Čeleď: Alligatoridae
Objeveno: (Linnaeus, 1758)
Rozšíření: Jižní a Střední Amerika - Mexiko, Kostarika, Salvádor, Nikaragua, Panama, Surinam, Guatemala, Kolumbie, Brazílie, Ekvádor, Peru, Venezuela, Bolivie, Guyana, Francouzská Guyana, Tobago, Trinidad. Vysazen byl na Floridě, Kubě, Puerto Rico, Isla de Pinos a na Malých Antilách.
Potrava: Krmime živými i mraženými rybami, malými hlodavci ( myškami, potkany, morčaty, křečky,.. ), kousky kuřecího, hovězího masa. Občasně lze podat i vnitřnosti ( hovězí srdce, ledvinu, játra ).
Rozmnožování: Samice jsou pohlavně dospělé mezi 4-7 rokem života při délce 120 cm. Samci dospívají také mezi 4-7 rokem, ale při délce okolo 140 cm. Samice v průběhu období dešťů snáší do hnízda postaveného z hlíny a rostlin 14-40 vajec. Po 90 dnech se líhnou 20 cm velké mláďata.
Charakteristika: Charakteristika: Kajman brýlový je pojmenovaný podle kostěného výrůstku mezi přední části očí. Samci dorůstají výjimečně délky až 3 metry, samice jsou menší, okolo 1,4 metru. Při chovu v zajetí jsou zpravidla menší. Mláďata jsou žluté s tmavými pruhy na těle a ocasu. Věkem se žlutá barva i pruhy ztrácejí, dospělí jedinci jsou olivově zelení. Caiman crocodilus je schopný omezené byrevné změny díky změnám v distribuci červeného barviva v buňkách.
Stav: Divoká populace se se odhaduje na více než 1 milión kusů, není tedy bezprostředně ohroženým druhem. Z jeho kůže, na výrobu výrobků, se dají použít jen boky kajmana, proto není tak lovený, jako jiné druhy krokodýlů.
Prostředí: Extrémně přizpůsobivý druh. Najdeme ho převážně v pomalu tekoucích vodách, bažinách, během období dešťů pak na zatopených územích. Nevadí jim ani mírně slaná voda.
Chov v zajetí: Terárium by mělo být alespoň 2x delší a tak široké jako kajman. Pro 40 cm kus alespoň 80x40 cm, což je minimum, vhodnější je terárium o velikosti 160x90 cm. Výška by měla být dostatečná, aby ji nepřekonal. Kajman umí velmi dobře lozit po dekoraci, proto může z terária při nedostatečné výšce vylézt. Zhruba třetinu nádrže by měla tvořit souš. Teplota vody by měla být okolo 27 °C, na souši zřídíme místo s lokálním vyhříváním až na 35 °C.

Poddruhy:
Caiman crocodilus apaporiensis Medem, 1955
Caiman crocodilus chiapasius (Bocourt 1876)
Caiman crocodilus crocodilus (Linnaeus, 1758)
Caiman crocodilus fuscus (Cope, 1868) - kajman brýlový severní
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:
Hledat fotografie Kajman brýlový
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - http://terarka.net/atlasy/krokodyli/kajman_brylovy