Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Krokodýl mořský

 

Atlasy » Atlas krokodýlů » Krokodýl mořský 

Crocodylus porosus | © Pogona
Velikost
300
cm
700
Latinsky: Crocodylus porosus
Čeleď: Crocodylidae
Synonyma: Krokodýl ceylonský
Objeveno: Schneider, 1801
Rozšíření: Austrálie, Bangladéš, Brunei, Myanmar, Kambodža, Čína, Indie, Indonésie, Malajsie, Palau, Papua-Nová Guinea, Filipíny, Singapur, Srí Lanka, Šalamounovy ostrovy, Thajsko, Vanuatu, Vietnam, Japonsko.
Potrava: Masožravec - loví savce úměrně ke své velikosti, ptáky, hady, želvy, ryby a obojživelníky. Nepohrdne ani zdechlinou. Větší kořist zatáhne pod hladinu, kde ji utopí. Mladí jedinci loví také hmyz. Jako podporu trávení polykají menší kameny.
Rozmnožování: K rozmnožení je potřeba souš. Samice buduje kupovité hnízdo pro snůšku, která obsahuje cca 50 vajec. Vajíčka se inkubují po dobu asi 3 měsíců. Během inkubace se samice o hnízdo stará, hlídá ho, provětrává a zvlhčuje. Po vylíhnutí přenáší mláďata do vody. Mladí jedinci zůstávají pohromadě v blízkosti matky několik měsíců. Dospělosti se dožije jen zlomek narozených jedinců, kteří se během vývoje stávají kořistí predátorů, ale i obětí kanibalismu. Samci pohlavně dospívají v 16 letech, samice mezi 12-14 lety.
Charakteristika: Jedná se o největší druh krokodýlů a také největší žijící plaz. Dospělí samci dorůstají do velikosti až 6-7 m, samice maji zpravidla okolo 3 metrů (informace o délkách okolo 10 metrů nebyly prokázány). Maximální hmotnost se pohybuje u největších jedinců okolo 1000 kg, 5 m dlouzí samci mívají hmotnost 400 až 500 kg. Žije ve sladké, ale i v brakické vodě. Je schopen plavat i v mořské vodě, byl pozorovám až 1000 km od pobřeží na volném moři. V Austrálii se chovají na farmách pro kůži a maso. Rád se vyhřívá na slunci. Je teritoriální, větší samci spolu často svádějí souboje. Jsou velmi rychlí ve vodě i na souši, může zaútočit i na člověka. Dožívají se 60-70 let, v zajetí až 90 let. Tento druh krokodýla se v zajetí chová na farmách a v ZOO.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:
Hledat fotografie Krokodýl mořský
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - http://terarka.net/atlasy/krokodyli/krokodyl_morsky