Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Fretka domácí

 

Atlasy » Atlas drobných savců » Fretka domácí 

Mustela putorius furo | © Vladimír Motyčka
Velikost
40
cm
50
Latinsky: Mustela putorius furo
Čeleď: Mustelidae
Objeveno: Linné, 1758.
Rozšíření: Domestikovaný druh, celý svět.
Potrava: Fretky se krmí živočišnou i rostlinnou potravou. Základ tvoří maso, které by mělo představovat 60% potravy. Krmíme hovězím nebo kuřecím (ne vepřové), které smícháme s vařenou rýží a mletou zeleninou. Lze krmit také holaty myší a jednodenními kuřaty. Jako doplněk se používají vitamínové konzervy pro kočky a kočičí suchary. Na trhu jsou také speciální gramule pro fretky, kerými lze obvyklou potravu nahradit (mimo období březosti a kojení). Nikdy fretku nekrmíme běžnou lidskou stravou - těstovinami, salámy, piškoty, pečivem, smaženými věcmi a sladkostmi (tuto potravu špatně tráví a mohou nastat problémy). Fretka musí mít přístup ke granulím celých 24 hodin denně, nepřejídá se jako pes a kočka!!! Můžeme přikrmovat tvarohem a mléčnými výrobky (v době březosti a odchovu ve větší míře, přičemž potravu musí mít samice opět celých 24 hodin k dispozici).
Rozmnožování: Samice mají 3-5 párů mléčných bradavek. K páření dochází od března do května, samice je březí 40-43 dnů a rodí až 12 mláďat, obvykle však méně (pokud je mláďat více než 7, je nutné je od 3 týdne přikrmovat). Samice potřebuje po porodu klid a pokud to není nutné, prvních 14 dní do hnízda nezasahujeme a mladé kontrolujeme jen když samice hnízdo sama na chvíli opustí). Mláďata jsou zpočátku slepá, matka je kojí i více než jeden měsíc. Mláďata na ochočení odebíráme již ve věku 7-8 týdnů, často je bereme do ruky a hrajeme si s nimi (i ostatní si musí zvyknout na dotek lidské ruky, aby v dospělosti nebyly zlé a kousavé). Ve 3-4 měsících dosahují velikosti dospělých, pohlavně dospívají v 6-10 měsících, nejdříve je však připouštíme až po jednom roce. Samici připouštíme maximálně jednou do roka a v chovu ji ponecháváme do tří let. Říje u samičky by neměla být delší než jeden měsíc, protože v takovém případě jí hrozí vážné zdravotní komplikace vyvolané dlouhodobým působením vysoké hladiny pohlavních hormonů. Říje by měla skončit sama, pokud se to do 3 týdnů nestane, je možné ji ukončit nakrytím (buď kastrovaným samcem při chuti, pokud nechceme mláďata a nebo nějakým vyvoleným fretčím tatínkem nebo injekcí hormonů u veterináře. Pokud neplánujete mláďata, bylo by dobré po skončení říje zvážit kastraci. Říji u samic poznáme velice jednoduše. Vulva oteče a vypadá jako třešeň. Hormony, které se obecně doporučují na ukončení říje: Pregnyl a Receptal Já se samozřejmě raději přikláním k přirozenější cestě. Když je možné na fretčím foru podat inzerát, kde je možné najít samce po kastraci a při chuti. Hormonální preparáty často způsobují záněty dělohy. Říje by se neměla opakovat. Měla by být maximálně 2 krát do roka. Tělo samice je po říji hodně vyčerpané. Proto samici necháváme v klidu a dopřáváme jí bohatou stravu. Proto od prvního zjištění, že samice říjí, jí zatemňujeme, aby měla prakticky po celý den tmu. Utlumuje to tvorbu hormonů.
Charakteristika: Uvádí se, že fretka je pravděpodobně domestikovaný tchoř tmavý, je ale možné, že pochází z křížení několika druhů. V zajetí se chová již staletí. Také ve volné přírodě žije mnoho jedinců, kteří utekli z domácích chovů a zkřížili se s divoce žijícími tchoři.
Podobně jako tchoř má i fretka pachové žlázy, ale při správné péči je nepoužívá a není tedy pravda, že zapáchá více, než jiné doma chované šelmy.
Dospělá fretka měří až 50 cm a váží 1 - 3 kg. Fretku lze zcela ochočit, naučit ji hygienickým návykům podobně jako kočky, reaguje i na zavolání. Pokud se jí chovatel dostatečně věnuje, stává se z ní dokonalý mazlíček. Kupovat toto zvíře se vyplatí od zkušených chovatelů a nikoliv z obchodů, kde nejsou informace o původu a návycích.
Chovají se v klecích nebo voliérách o rozměru alespoň 100x60x50 cm. Pokud chováme více kusů pohromadě, musí každé zvíře mít svoji budku. Do klece umístíme kočičí záchodek (čím větší, tím lépe, mají rády prostor ;-) ) s pískem, pokud odmítá na záchodek chodit, dáme do něho trochu čerstvého trusu a umístíme na místo, kam chceme, aby chodila) Dále je třeba zvíře opakovaně do záchodku nosit, kdykoliv vidíme, že chce vykonat potřebu tam, kam nemá. Jakmile zvíře udělá to, co po něm chceme, je třeba dát odměnu (kočíčí pamlsek - kočíčí bonbonky apod.).
Pokud je chceme rozmnožovat, musí na chovnou klec navazovat porodní box.
Při pořízení fretky musíme počítat s krátkým obdobím, od 8 do 12 měsíce, kdy se zvířetem mohou být problémy, leze po celém bytě, nedodržuje hygienu... Toto období se nazývá "fretčí puberta" a je pouze dočasné. Po dosažení jednoho roku se vše vrací do normálu. Čím více si od malička se zvířetem budeme hrát a zvykne si na lidský dotyk, tím více pak bude mazlivější a přítulnější.
Dožívají se průměrně šesti až osmi let. Pokud chováme fretku, je nutné pravidelně navštěvovat veterináře a provádět preventivní prohlídky a očkování.
Po celém světě jsou organizovány výstavy a existují i standarty chovu. Barevných variet je celá řada, od čistě bílých jedinců, přes hnědé a všelijak strakaté až po černé.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Fretka domácí
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/savci/fretka_domaci