Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Ježek bělobřichý

 

Atlasy » Atlas drobných savců » Ježek bělobřichý 

Atelerix albiventris | © Lubomír Klátil, biolib.cz
NáročnostVelikostVěkČasová nár.
Poměrně obtížný184Střední
cmlet
259
Latinsky: Atelerix albiventris
Čeleď: Erinaceidae
Objeveno: 1841
Rozšíření: Senegal, Súdán, Zambie.
Potrava: Ježek bělobřichý je hmyzožravec, je možné ho krmit různými druhy hmyzu (moučné červy, zophobasy, cvrčci, šváby, sarančata), kočičími granulemi a kapsičkami (pro koťata), některými druhy ovoce a zeleniny, vařeným masem nebo vejci. Ježčí strava nesmí obsahovat čokoládu, citrusové plody, ořechy, rozinky, cibuli, česnek, hrozny, koření a mléčné výrobky - tyto potraviny jsou pro ježky toxické! Ježky nepřekrmujeme, mohou trpět nadváhou!
Rozmnožování: Samička ježka by měla být poprvé připuštěna mezi 6. a 12. měsícem života. Váhově by měla mít minimálně 300 g, lepší je však váha vušší. Její schopnost mít mláďata je asi do 2,5 - 3 roků. Březost trvá přibližně 35 dnů a samičce se narodí v průměru 2 - 4 mláďata. Tato doba je počítána od prvního dne, kdy je samička společně se samečkem. Po narození jsou mláďátka slepá a holá. Bodlinky se začínají klubat do několika hodin po porodu a mají vždy bílou barvu. Okolo 10 dne začíná růst první srst a začíná se rýsovat maska. Oči otevírají mláďata 18 - 24 den. Celkově je ježek vybarvený asi v 5 měsících.
Charakteristika: Tento druh ježka je velmi oblíben pro svou poměrně mírnou povahu a celkem snadný chov. Není kousavý, snadno zkrotne a zvykne si na braní do ruky, kdy se nebrání ježením bodlin. Nejmenší doporučovaná plocha pro jednoho ježka je 0,4 m² (přibližně 90 cm x 45 cm). Jako ubikaci lze použít průhledný dostatečně velký box bez mříží - ježci mají tendenci po mříži lézt a mohou si takto snadno přivodit zranění. Jako podestýlku je vhodné použít bezprašné hobliny nebo recyklovanou podestýlku, nejlépe s vysokou absorpcí tekutin a zápachu. Ježek musí mít neustále přístup k čerstvé vodě. Použití napáječek z důvodu možného poškození chrupu o kovový konec není vhodné. Ubikaci je také třeba vybavit vhodným úkrytem (čepicí, hadrem, domečkem). Ježci jsou náchylní na teplo, proto by ubikace měla být umístěna na místě, kde se teplota drží nad 18 °C. Nevhodné je umístění blízko krbu apod. (příliš vysoké teploty, kouř...). Ježci jsou noční zvířata, proto není vhodné je během deního spánku budit.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Ježek bělobřichý
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/savci/jezek_belobrichy