Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Králík domácí

 

Atlasy » Atlas drobných savců » Králík domácí 

Oryctolagus cuniculus f. domesticus | © lenova
NáročnostVelikostVěkCenaČasová nár.
Poměrně snadný302100Střední
cmlet
606300
Latinsky: Oryctolagus cuniculus f. domesticus
Čeleď: Leporidae
Objeveno: Původní divoká forma - Linnaeus, 1758.
Rozšíření: Vyšlechtěno - celý svět. Domestikován byl z evropské formy králéka divokého.
Potrava: Seno a sláma (hlavní složka krmiva), tráva, listy pampelišek, brokolice, čekanka, patržel, salát, kapusta, celer, vařené brambory, mrkev, tuřín, oves, ječmen, hrách, sója, řepa, ovoce, tvrdé pečivo, granulovaná speciální krmiva. Vždy by měl mít k dispozici vodu. Seno (tráva) nesmí být zapařené - mohou se nafouknout a zemřít!
Rozmnožování: Rozmnožují se velmi rychle. Samice mají nepravidelnou říji (opakuje se cca po 3 týdnech), především od jara do podzimu. Březost pak trvá 28 až 32 dní a samice před porodem staví hnízdo. V jednom vrhu bývá 6-11 mláďat, počet závisí na chovaném plemeni. Mladí jedinci jsou zcela závislí ma matce, která je kojí jednou denně. Do tří týdnů opouštějí hnízdo, odstavují se do dvou mesíců. Pohlavně dospívají již ve čtvrtém měsíci věku, ale v zajetí se připouštějí později. Někdy si samice chystá hnízdo, ale k vrhu nedojde - jedná se o falešnou březost. Příliš tlusté samice zpravidla mívají problém počít mláďata, je nutné nasadit dietu, kdy se krmí pouze senem a vodou.
Charakteristika: Králík domácí je oblíbené zvíře chované v zajetí již ve starověku. Chovají se plemena masná i kožešinová, je také důležitým laboratorním zvířetem.
V domácnostech se chová zakrslá forma, která má mnoho variet. V bytech se chovají nejčastěji v klecích (min. rozměry 40x70x40 cm - hxdxv), ve kterých nesmí chybět záchod (pro kočky nebo přímo speciální pro králíky), napáječka, místo pro skrýš, miska na jídlo a seno (seno je v potravě králíků velmi důležité a mělo by být neustále k dispozici). Trvale zavření králíci mají sklon tloustnout, proto je vhodné je nechat každý den alespoň hodinu proběhnout. Králíka lze doma zcela ochočit, kdy reaguje na zavolání, mazlí se, hraje si s vámi.
Ideální je chov pouze jednoho samce (jsou k sobě nesnášenliví) a pokud je to možné, tak k němu dvě samice, nebo pak samostatně 1 kus. Není to hlodavec! Klec by měla být umístěna v klidné části bytu, nemá rád hluk, je také citlivý na cigaretový kouř. Mohou trpět různými chorobami, proto je nutné při chovu v bytě navštěvovat veterináře a dbát o jejich zdravotní stav. Při dobré péči se může dožít až 13 let, většinou však cca 5-8 let.
Dnes je uznáváno asi 100 plemen králíků, z toho je 65 základních plemen a zbytek jsou variety a zakrsklá plemena. V domácnostech se chovají zpravidla plemena malých a zakrslých druhů (krátkosrstých i dlouhosrstých), jejichž velikost se pohybuje do 30 cm délky těla a váhy cca 1,2 kg. Pořádají se také různé výstavy a soutěže.
Mezi nejčastěji chované variety (také mnoho kříženců) zakrslých druhů patří (většinou v několika barevných mutacích): Zakrslý beran, Zakrslý liščí, Zakrslý rex, Zakrslý strakáč, Zakrsklý durynský a další včetně angorských forem.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Králík domácí
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/savci/kralik_domaci