Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Klapavka žlutavá

 

Atlasy » Atlas želv » Klapavka žlutavá 

Kinosternon flavescens | © Pogona
Velikost
10
cm
18
Latinsky: Kinosternon flavescens
Čeleď: Kinosternidae
Objeveno: (Agassiz, 1857)
Rozšíření: USA a Mexiko: od severozápadní Illinois, Iowa, Missouri, Nebraska, Texas, Nové Mexiko, Arizona, povodí Veracruz, Mexiko.
Potrava: Je to všežravec, který nepohrne masitou stravou i zeleným krmením. Spořádají prakticky cokoliv - malé ryby, červy, korýšem raky, malé obojživelníky, mleté maso, šneky, rostlinnou potravu. V zajetí lze krmit speciálním krmivem pro želvy. Pro dobrou kondici je vhodné přidávat do stravy vitamíny.
Rozmnožování: Pohlavní zralosti dosahují ve velikosti 8-12 cm. K páření dochází jednou až dvakrát do roka ve vodě. Páření můžeme zkusit vyvolat zvýšením teploty a přidáním čerstvé vody. Samice klade 1-9 vajec do hluboké jámy v písku. Inkubační doba je 94-118 dnů. Ve většině případů mláďata přezimují pod zemí a na povrch vylezou až následující rok v létě. Někdy s nimi přezimuje i samice. V zajetí se vejce přemístí do inkubátoru.
Charakteristika: Jedná se o americkou bahenní želvu. Je to nejmenší zástupce svého rodu. V místě svého původu je v současné dově chráněna. Krunýř je temně olivový, žlutavě zelený nebo hnědý; plastron je žlutý až žlutohnědý, hrdlo je žluté. Samec je větší a má silnější ocas. Většinu času tráví na souši ve vlhkém písku nebo bahně s vegetací. Dokáže migrovat a urazit překvapivě velké vzdálenosti. V zimním období je v hibernaci zahrabána v bahně, údajně tak dokáže přežít až dva roky. Samci jsou někdy agresivní a teritoriální a to i k samicím. Chováme je v paludáriích s převahou souše, kterou pravidelně kropíme, aby nevyschla. Dno písčité nebo bahnité, stále vlhké. Vytvoříme místo pro slunění. Ve volné přírodě žijí cca 30 let, v zajetí výrazně kratší dobu, především proto, že je obtížné vytvořit podmínky pro zimní hibernaci.V mnohých oblastech své domoviny jsou chráněny.

Poddruhy:
Kinosternon flavescens arizonense (Gilmore, 1922)
Kinosternon flavescens durangoense (Iverson, 1979)
Kinosternon flavescens flavescens (Agassiz, 1857)
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:
Hledat fotografie Klapavka žlutavá
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - http://terarka.net/atlasy/zelvy/klapavka_zlutava