Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Kuora ambionská

 

Atlasy » Atlas želv » Kuora ambionská 

Cuora amboinensis | © Vladimír Motyčka
Velikost
18
cm
20
Latinsky: Cuora amboinensis
Čeleď: Geoemydidae
Synonyma: Želva amboinská
Objeveno: (Daudin, 1802)
Rozšíření: Asie: Indie, souostroví Nikobary, Bankladéš, Thajsko, Malaysie, Filipíny, Sumatra, Borneo, Jáva.
Potrava: Jsou to všežravci, v základní stravě by ale neměla chybět masitá potrava - ryby, hmyz, sekané kuřecí a hovězí maso, vnitřnosti, červi. Dále krmíme listy špenátu, salátu, pampelišky, ovoce, přidáváme vitamíny, vaječné skořápky. Lze přikrmovat i speciálními granulovanými krmivy.
Rozmnožování: V zajetí se dobře rozmnožují (v době páření je třeba dát pozor, samec občas samici zraní), k čemuž dochází ve vodě. Samice snáší 3-5 velkých vajec za cca 70 dní po kopulaci. Inkubace trvá při 60-90% vlhkosti a teplotě 24-32°C 76 dní. Vejce může naklást i vícekrát do roka (výjimečně).
Charakteristika: Kuora amboinensis je nejznámnějším a nejčastěji chovaným zástupcem rodu Cuora. Zbarvení je hnědé se žlutými proužky na hlavě a krku. Karapax je hladký a klenutý se žlutým proužkem na okraji. Plastron je pastelově žlutý černými a hnědými skvrnami, u kořene ocasu nevykrojený. Končetiny jsou šedočerné a růžovožluté. Na prstech mají silné drápy a pouze naznačené plovací blánky. Trojúhelníkovitou černou hlavu zdobí výrazný žlutý pruh. Samci i samice dorůstají stejných rozměrů a odlišit je je složité. Samci mívají výrazně delší, tlustší ocas a proláklý plastron, samičky mívají klenutější karapax. Mláďata jsou zbarvena stejně jako rodiče. Ideální je chov v paludáriu (velikost pro jednoho jedince zhruba 60 x 45 x 35 (d x š x v), s větší plochou souše - rády se vyhřívají. Do paludária umístíme žárovku, udržujeme vyšší teplotu nad 25°C. Vodní sloupec cca 20 cm, teplota nad 25°C, vodní rostliny lze umístit. Na dno rašelina nebo písek. Mláďata tráví ve vodě podstatně více času, než dospělí jedinci. Jsou to denní živočichové, v noci spí. Teplota by neměla klesnout pod 20°C (i krátký pokles teploty pod 18°C může škodit zdraví). Tento druh nezimuje. Žije 8 a více let (v přírodě i více než 30 let). Ochrana: Cites: II Eu: B Iunc: VU-Vulnerable (Zranitelný).

Poddruhy:
Cuora amboinensis amboiensis (Daudin,1802)
Cuora amboinensis cuoro (Schweigger, 1812)
Cuora amboinensis kamaroma Rummler & Fritz, 1991
Cuora amboinensis lineata McCord & Philippen, 1998
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:
Hledat fotografie Kuora ambionská
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - http://terarka.net/atlasy/zelvy/kuora_ambionska