Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Pelomedúza africká

 

Atlasy » Atlas želv » Pelomedúza africká 

Pelomedusa subrufa | © M. Kořínek- biolib.cz

» další fotky

Velikost
20
cm
25
Latinsky: Pelomedusa subrufa
Čeleď: Pelomedusidae
Synonyma: Bahnivka středoafrická, Tereka africká
Objeveno: (Lacépede, 1788)
Rozšíření: Subtropická a tropická Afrika: Eritrea, Etiopie, Saudská Arábie, Jemen, Súdán, Ghana, Senegal, Mali, Nigérie, Kamerun, Jihoafrická Republika, Madagaskar.
Potrava: Je téměř výhradně masožravá - vepřové nebo hovězí srdce, ryby nebo rybí maso, žížaly, vhodné je stravu doplnit vitaminovými preparáty. Zelené krmení jen výjimečně, spíše jen okusuje rostliny, cíleně je nepožírá (v přírodě potravu tvoří především plži, ryby a korýši).
Rozmnožování: V zajetí se rozmnožuje, ale je nutné znát místo původu želvy a vytvořit podle toho vhodné podmínky pro hnízdění. Bohužel u dovozů se často neví odkud želvy pocházejí a mohou tak vzniknout problémy. Samice klade do substrátu zpravidla 5-30 vajíček s vápenitou pružnou skořápkou, inkubační doba dle teploty je 60-90 dní.
Charakteristika: Karapax je hnědý až olivový, oválný, široký a zploštělý, může být hladký nebo jemně zoubkovaný v zadní části krunýře. Plastron je žlutý až krémový, může být i hnědavý nebo mít tmavé švy, v přední části je širší. Na rozdíl od ostatních terek rodu Pelusios nemá Pelomedusa subrufa pohyblivou přední část plastronu a nemůže se tak uzavřít do krunýře. Hlava je hnědá až olivová na horní části s tmavými nebo světlými skvrnkami, spodní část je světlá, žlutá až krémová, na bradě jsou dva vousky. Dospělí samci mají konkávní plastron s úzkou zadní částí, delší a silnější ocas. Samice mají zpravidla širší karapax, rovný plastron a krátký ocas. Chována by měla být v paludáriu o objemu nejméně 50 litrů s alespoň jednou třetinou souše. Výška vodního sloupce je ideální cca 13-18 cm. V zajetí se dožívá cca 10 let. V suchém období se v přírodě zahrabává do hlíny a to i na několik týdnů. Při napadení vypouští nepříjemný pižmový zápach. Dorůstá až 30 cm.

Poddruhy:
Pelomedusa subrufa subrufa (Lacépede, 1788)
Pelomedusa subrufa nigra (Gray, 1863)
Pelomedusa subrufa olivacea (Schweigger, 1812)
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:
Hledat fotografie Pelomedúza africká
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - http://terarka.net/atlasy/zelvy/pelomeduza_africka