Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Želva nádherná

 

Atlasy » Atlas želv » Želva nádherná 

Trachemys scripta elegans | © M. Kořínek- biolib.cz

» další fotky

NáročnostVelikostVěkCenaČasová nár.
Poměrně snadný1530300Vysoká
cmlet
30401000
Latinsky: Trachemys scripta elegans
Čeleď: Emydidae
Objeveno: (Wied, 1839)
Rozšíření: Původní výskyt - ve vodním systému řeky Mississippi, na jihu a ve středu USA od nejzápadnějších států po Skalisté hory a v severovýchodním Mexiku. V současnosti jsou rozšířeny po všech zemích světa, kde se jim daří uprchnout chovatelům.
Potrava: Živí se převážně bezobratlými, drobnými obratlovci a mršinami a zeleným krmením. V zajetí přijímá živočišnou potravu občas kombinovanou vodními rostlinami nebo salátem. Vhodné je přidávat vitamínové preparáty. Krmit lze i speciálním umělým krmivem pro želvy.
Rozmnožování: Pohlavní dospělosti dosahuje okolo pátého roku, víc než na věku ale záleží na velikosti. Sedmnácticentimetrová samička je už plně plodná, samečkovi stačí menší velikost (pokud se mu plně rozvinuly druhotné pohlavní znaky). Rozmnožuje se začátkem jara, zhruba dva týdny po ukončení zimování. Délka vývoje činí 10-13 týdnů. Počátkem léta si samice vyhrabe nohama hlubokou jámu. Počet nakladených vajec se pohybuje od 5 po 23, typicky 10. Na ně přihrne zadníma nohama písek. Mladé želvy jsou prakticky výhradně masožravé - živí se žížalami, červy, rybím masem nebo speciálními krmivy pro želvy. Postupně, jak rostou budou přecházet na zelené krmivo a stávají se z nich všežravci.
Charakteristika: Typickým znakem je proužek červené barvy po stranách hlavy. Někdy je skvrna i nahoře na hlavě. Proužek je někdy rozdělen na dvě či tři části, jeho odstín je od oranžové po rudou. U některých jedinců proužek úplně chybí. Tělo je kryto krunýřem, horní část se nazývá karapax, spodní plastron. U mladých želv je karapax zbarven jasnými barvami od jasně zelené po žlutou a doplněn výraznou kresbou. V dospělosti se kresba ztrácí a mizí i jasné barvy, mívají olivové až hnědé zbarvení s různými barevnými odchylkami, kresbu kůže si však uchovávají. Želva nádherná se často kříží v přírodě se želvami jako želva ozdobná (i v zajetí), což může poněkud ztížit jejich identifikaci. Želvy nádherné jsou první želvy, u kterých byly chovateli vyšlechtěny barevné odrůdy (albíni, pastelové barvy aj.). Končetiny mají plovací blánu a drápy. Pohlaví želv lze určit podle velikosti, samec bývá menší, dorůstá 15 - 20 cm. Je vybaven dlouhými drápy na předních končetinách. Dále má samec o hodně větší a širší ocas. Samice je větší a otvor kloaky je dále od krunýře. Platí, že by rozměry spolu chovaných jedinců neměly být příliš rozdílné. V období páření se samec dvoří samici - hlavu zatahuje mezi přední končetiny, které vystrčí s drápy namířenými k samici s nimi třepe. Pro chov je potřeba dostatek prostoru, jinak mohou mít sklon k agresivitě, přes léto je nejlepší jezírko. Plastové nádoby jsou naprosto nevhodné. Doporučuje se chov jednoho zvířete, pokud neplánujete potomky. Pozor na zajištění prostoru okolo venkovní nádrže - rády hrabou a často tak chovateli utečou. Nádrž na želvy musí být dostatečně veliká, aby mohli i dospělí jedinci volně plavat. Teplota vody by měla být okolo 25-28 stupňů. V nádrži nesmí chybět souš z kamene či dřeva, dostatečně veliká a hlavně umístěná pod zdrojem světla, aby se zde mohli vyhřívat a sušit, jinak trpí plísněmi! Vitamín D, u želv konkrétně vitamín D3, umožňuje získat z potravy vápník a fosfor - látky, ze kterých je stavěn krunýř. Želvy jej získávájí ze sluníčka, proto v létě želvy často vylézají z vody na slunce (k tomu účelu slouží i lampička se žárovkou nad akváriem). Filtrace je velice důležitá, neboť voda je věčně špinavá a zapáchá. Často se musí vyměňovat. Podvýživa je u želv neobvyklá, jsou schopny vydržet dlouhodobý nedostatek příjmu potravy. Není třeba zazimovat, na druhou stranu želvy chované celoročně venku bez problémů v našich podmínkách přezimují. V době klidu nejedí. V menší nádrži, přikryté třeba korkem umístěné ve sklepě, udržujeme teplotu 10 stupňů po dva až tři měsíce. Vyvarujeme se prudkých změn teploty!
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Želva nádherná
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/zelvy/zelva_nadherna