Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Želva Reevesova

 

Atlasy » Atlas želv » Želva Reevesova 

Mauremys reevesii | © M. Kořínek- biolib.cz

» další fotky

NáročnostVelikostVěkČasová nár.
Poměrně snadný1120Střední
cmlet
3024
Latinsky: Mauremys reevesii
Čeleď: Geoemydidae
Synonyma: Želva čínská, Želva trojkýlná
Objeveno: (Gray, 1831)
Rozšíření: Subtropický až mírný pás střední a východní Číny, Severní Korea a Jižní Korea (zde původní); Tchaj-wan, Hongkong, Japonsko (pravděpodobně introdukována v předhistorických až historických dobách); Indonésie, Palau a Východní Timor (introdukována). Křížením s Mauremys mutica vytvořila plodné hybridní populace popsané původně jako druh Mauremys pritchardi McCord, 1997 vyskytující se v Číně (provincie Yunnan), Japonsku a sekundárně Myanmaru (Barma)
Potrava: M. reevesii je všežravec dávající přednost masité potravě, jídelníček si ale ráda zpestří i některými vodními rostlinami (např. okřehkem). Významnou složkou potravy dospělých samic v přírodě jsou plži (vyšší podíl nežli u samců). Krmíme ji rybkami přiměřené velikosti, patentkami, akvarijními šneky, hmyzem, korýši apod. V nouzi je možné použít i kousky jater, hovězího srdce nebo granule pro vodní želvy. Rostlinnou složku můžeme doplňovat z přebytků akvarijních rostlinek, listy pampelišek, salátem (vyjma ledového) ad. Samozřejmostí je pravidelný přísun vápníku.
Rozmnožování: V teráriích se bez potíží rozmnožuje. Samci dospívají ve 4-6 letech, samice v 5-8 letech. Generační doba je odhadována na minimálně 10 let. K páření dochází na jaře, od konce května do začátku srpna kladou samice do vlhkého písku zpravidla 3-5 oválných vajec o rozměrech přibližně 3x4 cm. Inkubační doba je v závislosti na teplotě dlouhá 80-90 dní.
Charakteristika: Charakteristickým znakem tohoto druhu je oválný, klenutý karapax se třemi zřetelně vystupujícími podélnými kýly. Barva je hnědá, hnědočerná až olivová. Hlava je pestře pomalovaná žlutými nebo bílými proužky. Samci jsou proti samicím výrazně menší, dorůstají velikosti 10-12 cm, zatímco samice některých populací mohou dosahovat vzácně až 30 cm (obvyklá délka se ale pohybuje mezi 18-24 cm). Snadno uvyká kontaktu s člověkem, svého chovatele se naučí rozpoznávat a důvěřovat mu velice rychle. Jedná se o velmi aktivní želvu, která často a ráda vylézá na břeh nejen kvůli slunění ale i "procházet se", proto by souš měla zabírat alespoň třetinu prostoru. Vodní sloupec by měl být vysoký tak, aby se želva dokázala postavit na zadní a pohodlně se nadechnout. Jde o typicky nížinný druh obývající ve své domovině klidné toky, zavodňovací kanály a rýžoviště. Teplota vody by neměla ani v noci klesnout pod 20 °C, přes den by se měla pohybovat v rozmezí 22-26 °C, teplota vzduchu 22-28 °C. Vybavení akvaterária je jednoduché, na dno postačí kamínky, kořen nebo skalka jako výstup z vody na ostrůvek, rostliny nejsou nutné, většina želv se k rostlinstvu chová destruktivně. Na ostrůvek můžeme použít směs písku a rašeliny a pár kamenů. Nezbytná je žárovka jako zdroj tepla pro vyhřívání a u těchto želv se doporučuje mít i UVB zářivku, aby mohla dobře probíhat syntéza vitamínu D a předešlo se měknutí krunýře. Nedoporučuje se zároveň s ní chovat menší rybky a korýše, želva je slušný lovec. Přesto je u ní možné mít (kvůli řasám) parmičky černopruhé nebo ancistruse, tyto ryby se jí buď ubrání nebo jí uplavou.

Ochrana: **CITES: nechráněná (vyjma Číny, kde je uvedena v příloze III) **EU: nechráněná **IUNC: EN-Endangered (Ohrožený).

Je známo asi 30 lokálních variet, žádné platné poddruhy. Vlivem devastace přirozeného prostředí, urbanizace a intenzivního lovu za účelem využití v potravinářství a tradičním čínském léčitelství vymizela tato dříve nejpočetnější východoasijská želva za posledních 30 let z více než poloviny rozlohy jejího výskytu. Pouze japonské populace se prozatím zdají nedotčené.

Poznámka: v kolonce Věk jsou zatím uvedeny pouze prokázané údaje týkající se jedinců narozených a chovaných v umělém prostředí. Stejně jako u řady jiných druhů je pravděpodobně i u těchto želv přirozená délka života vyšší.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Želva Reevesova
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/zelvy/zelva_reevesova