Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Nemoci přenosné na člověka

 

NápovědaFórum » Primáti » Nemoci 

+ přidat příspěvek
Nemoci přenosné na člověka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.12.2022 22:23 Muž Felix [752] - JeštěřiRe: Landvir
Tak ona se obecně traduje obrovská fůra nesmyslů prakticky ve všem, co vyžaduje nějakou odbornost. Problém je že věci, které tak nějak "vědí všichni", si jen málokdo ověřuje. Pokud to ale udělá, obvykle se nestíhá divit, jak často je v takových případech všechno naprosto jinak :-D
Jenže to chce najít skutečně fundované (a nezávisle ověřené) zdroje, což může být někdy obtížné. Já na to s tou salmonellou před lety taky kápl úplnou náhodou, při pátrání po něčem docela odlišném. Jako chovatele želv mě to přirozeně zaujalo, nasměrovalo, a tak jsem se o celou problematiku začal hlouběji zajímat. Nic víc, nic míň ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2022 22:00 Muž Felix [752] - JeštěřiRe: daveman6
Pokud je mi známo, dosud nebyl prokázán ani jeden případ přenosu choroby z želvy na člověka, popřípadě z člověka na želvu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2022 21:35 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Felix
Ahoj Felixi, děkuji za upřesnění....i já jsem žil v této špatné informaci. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2022 21:07 daveman6
Dobrý den, děkuji za reakce, takže by se nic vážnějšího nemělo stát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2022 20:05 Muž Felix [752] - JeštěřiRe: Landvir
Salmonelóza ne, to byla fáma vypuštěná v druhé půli minulého století německým statistickým úřadem na základě jakéhosi halabala průzkumu - ve srovnávacích skupinách souhrnně asi 500 dětí s výskytem salmonelly bylo tehdy náhodou nakaženo o 2% víc těch, které doma želvu měly (anebo s ní přišly do styku), než těch, co ji neměly. Později se to náležitě nafouklo, bulváru sláva. Profesor Frank (ne ten náš slavný akvarista, tady jde o shodu jmen dvou vynikajících biologů) zmíněné důkladnou studií vyvrátil už v sedmdesátých letech, želví salmonella (přirozená nepatogenní součást jejich střevní mikroflóry) je odlišný kmen než lidská, v tělech endotermních tvorů nedokáže dlouho přežít, natož vyvolat onemocnění.
Ale traduje se to dodnes, nejčastěji pod mantrou "Američtí vědci zjistili" (za oceánem prozměnu totéž ve formě "Evropští vědci...") ;-) :-D

V případě zájmu o více veterinárních informací týkajících se exotermních obratlovců, včetně potenciálních zoonóz, vynikající veterinární příručka: Gunther Kohler, Nemoci obojživelníků a plazů (vydavatelství Brázda, 2002) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2022 06:05 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: daveman6
Ahoj, nemám sám osobní zkušenosti, tak snad mě někdo doplní, ale počítám, že je to možné... nějaké viry nebo salmonelóza apod. Samozřejmě záleží v jakých hygienických podmínkách jsou želvy chované a také čím se krmí... syrové maso a tak dále mohou být zdrojem těchto nákaz. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2022 22:41 daveman6 – Nemoci přenosné na člověka
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda existují nemoci přenosné na člověka při chovu vodních želv, něco jako kožní mykobakterióza v akvaristice, děkuji za odpověď

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Primáti • Zobrazeno 57x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/1597-nemoci-prenosne-na-cloveka