Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Horské slunce a UVB

 

NápovědaFórum » Ještěři  

+ přidat příspěvek
Horské slunce a UVB
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2011 19:04 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: agamkavousata
Určitě to důvod být může ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.08.2011 18:05 agamkavousata
Mnohokrát děkuji, zítra skočím koupit jinou, a myslíte si, že je to má vliv i na to , že je agamka lenivější?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.08.2011 17:42 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: agamkavousata
Již mnohokrát se to tu psalo:
UVA - základní složka světla, jakýkoli světelný droj ji obsahuje ( takže třeba i svíčka, baterka, světla u auta ), logicky pak všechny žárovky.
"Speciální" UVA žárovky za ,- a výš, jsou jen OBYČEJNÉ reflektorové žárovky ( někdy obarvené na modro, červeno, žluto,..... ), zabalané o krásného obalu s ještěrkou a asi krát předražené.

Odpověď tedy zní - až prasnke ta SunGlo kup obyčejnou žárovku za 5Kč - je to naprosto stejné.
UVB žárovka má tedy samozřejmě i složku světla UVA.

K agamě je ale 13W moc málo, lepší jsou zářivkové trubice, nebo alespoň 26W.

UVB reptiGlo 10.0 je tak do terária maximálně 50*30*30cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2011 16:48 agamkavousata
Dobrý den ráda bych si něco upřesnila. Máme agamu vousatou a v teráriu máme dvě žárovky jednu sun glo tight beam 75 w a jednu na UVB repti glo 10 13 W. Ta první je zdrojem i UVA, že ano? nebo je zapotřebí koupit, ještě další zdroj UVA? Děkuji za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2011 22:20 Žena Verčák [112] - Ještěři
Supr díky :-) tak teda měním přesně teď někdy :-D plus mínus den:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2011 16:37 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: HammerJoe
Přesně tak, těch 9 měsíců je ideálních, rok co udává výrobce je opravdové maximum ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.08.2011 09:21 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: Verčák
Já osobně jsem tyhle "klumpy" když jsem je používal měnil po 6-9 měsících (svítil jsem 12 hodin denně ),jelikož ani když jsou "čerstvé" tak toho uvb moc nevydávají....Vyhrabal jsem starou krabici a na ní píšou : žárovky ztrácejí UV radiaci a kolem 50 % své zářivosti během jednoho roku.......životnost žárovky je 6000 hodin při správném použití a při stále stejném příkonu elektrického proudu....bla bla bla .... No takže záleží jak dlouho svítíš ale určitě bych pokud tedy svítíš nějakejch 12 hodin denně tak bych určitě nepřekračoval hranici 9 měsíců ....P.S. Těch šest tisíc co uváděj....tomu bych moc nevěřil.... :-D :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2011 21:52 Žena Verčák [112] - Ještěři
Po jaké době, respektivě po kolika hodinách svícení mám vyměnit Repti glo 10, 26W? :-) dokážu si poměrně přesně vypočítat kolik hodin má nasvíceno, tak ať vím kdy to mám vyměnit :-) děkuji ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 21:30 dan999
též bych rád takové programy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 20:41 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: fajfmen
Já to znám, knížky sice moc neee, ale zato vysedádám u Animal planet a National geographic
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 20:29 Muž Felix [754] - Ještěři – Re: Pogona
Tak jsi mě předběhl :-) . Toho listování ale nelituju - takových krásných obrázků a zajímavých informací o všemožných zvířátkách, co jsem si po dlouhé době po večerech prohlížel, namísto čučení na reklamní bloky občas přerušené nějakým přiblblým seriálem v TV (bez ohledu na kanál)... ;-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2010 15:38 dan999
aha stydim stydim stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 23:18 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: dan999
cambelky se zimují stejně jako klasické sedlatice ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2010 22:00 Muž Felix [754] - Ještěři
OK. Prolistuju nějaké knížky co mám, a snad tam o nich něco potřebného najdu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 20:55 dan999
já jsem právě hledal ale u lampropeltis triangulum campbeli nebylo nic nalezeno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 19:49 Muž Felix [754] - Ještěři
U každého druhu je to trošku jinak, ale v literatuře nebo na netu se dají konkrétní doporučení dohledat. Často to ale bývá individuální i v rámci jednoho druhu. Zvířata, která to potřebují, se často začnou zazimovávat anebo ze "spánku" naopak probírat bez ohledu na podmínky v jejich bezprostředním okolí. Chce to průběžně sledovat i malé změny v jejich chování... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 15:41 dan999
Ok a jak dlouho zimovat? od listopadu do unora?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 21:40 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: dan999
Přesně, jak píše Fajfmen, hada přestaň krmit klidně měsíc před zimováním. Voda by měla být příjemně vlažná, teplotu si netroufám odhadnout, prostě ani teplá, ani studená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2010 19:55 dan999
super děkuji, a jak teplou vodu jim mám dát? vlažnou, teplou, člověku přijemnou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2010 17:03 Muž Felix [754] - Ještěři
Pokud jsou zdraví a v kondici, tak tomu nic nebrání. Jen je důležité, aby se před zimováním dokonale vyprázdnili (pokud jim zůstane nestrávená potrava ve střevech, může jim tam dík zpomalenému metabolismu začít kvasit a působit problémy, které mohou vést až k úhynu). Na to je ale jednoduchý fígl - jednak to zvířátko týden dva před zazimováním přestaň krmit (u hada bude možná lepší ještě delší doba) a potom ho vykoupej ve vlažné vodě. Vhodné je použít pro ten účel prázdné akvárium (ze kterého narozdíl třeba od lavóru zvíře nevyleze, potažmo nevyskočí), do kterého nalij vodu tak, aby živočich pohodlně dosáhl na dno (ještěrky nožičkama a hadi bříškem - často se totiž při vložení do lázně zvířátko v ten první moment vyleká a pokusí se utíkat). Prakticky každému plazu, jakmile se uklidní, začne být teplá koupel příjemná a během pár minut ho i stymuluje k vytentění. Tuhle proceduru projistotu ještě za pár dní zopakuj... a potom máš po starostech a "obludík" už může bez rizika zimovat ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 15:29 dan999
no tuto zimu chci zimovat korálovky sedlaté (lampropeltis triangulum campbeli) ale za celý svůj život zimovány pořádně nebyly, jen se jim myslím zkrátila doba svícení, neublíží jim to? A jak je zimovat? Stejne jako ostatní korálovky? pak chci zimovat 4 hroznýšovce duhové(epicrates cenchria maurus) 3 jsou letošní mládata (60-70cm) a jeden 3letý sanec (80cm, zabavil jsem ho kámošovi :-D ) ale ten taky nikdy nebyl zimovaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 05:19 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: nahacek
Však ono to vyloženě nutné není, ale zvířatům to spíš prospěje a mají větší chuť se množit. Kdo chová pár zvířátek pro potěšení, pak tohle praktikovat vůbec nemusí. Taky pozor na to, jaká zvířata takto "zazimujeme" ( když už se proto rozhodmneme ), jak jsem psal, nemusí to prospět slabším jedincům, dále jedincům nemocným, mláďatům,.... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 23:33 Žena nahacek [0] – Re: Pogona
Teda člověče Pogono,já také nevěděla,že se musí zimovat!Chovám chamíky několik let a vůbec mě nenapadlo,že jim "hybernace" prospěje,klobouk dolů,letos to vyzkouším!! potlesk potlesk potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.09.2010 14:17 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: lukisoft
Však jsem to zimování u ještěrů dal do uvozovek. Je to takové pidi zimování, kdy se vypne veškeré osvětlení, vytápění terária. Zvíře se přestane krmit a jen se po dobu "pidi zimování" dvakrát týdně orosí jemně terárium. Dle druhu ještěra, jeho velikosti, celkové kondici apod. takováto "hybernace" trvá od 14dní do 1 měsíce.
Dělá se především proto, aby si organismus ještěra odpočinul, pročistil a také je to jeden z nejhlavnějších stimulů k jarnímu páření.
Proto mi uniká logika toho, proč zvířeti v zimě zvyšovat intenzitu světla a záření o kterém autor v článku píše.
Podobnou "hybernaci" ( za mnohem drsnějších podmínek - nejsou pravidelně krmeni, mohou být nemocní, zaútočit na ně predátoři v období klidu,.... ) provádějí totiž ještěři i v přírodě.
Prostě bych se pod ten článek nepodepsal ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2010 10:56 Muž lukisoft [0] - Ještěři
Ono se musí zazimovávat? to jsem nikdy neslyšel jak se to dělá? je to stejný jako u želvy?
Jo a ještě se chci zeptat chamík měl dnes docela hodně světlý bobek takový šedý neměl by být spíš černý?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2010 21:05 R Muž Pogona [762] - Ještěři
Taky si představuju, jak chamíkovi vysvětluju aby nečučel do toho horskýho sluníčka, že si spálí oči,.... je to nějaký divný, ale chamíka v solárku jsem ještě neviděl smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2010 21:04 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: lukisoft
Hmmm, nevim, nevim, ale proč bych zejména v zimním období zvyšoval přísun vitamínů A,D a minerálů, když i v přírodě se zkraují dny, přichází období dešťů ( tím pádem méně slunce ), pří. se ochladí a zatáhne obloha na celou "zimu". Zvířata se "zazimují" a tím pádem si odpočinou a nepotřebují takový příjem těchto látek jako na jařa e vlétě ( v období páření a růstu ).

Navíc, když nebudu zvířata ( vč. chameleonů ) "zimovat" a budu jim topit a svítit a futrovat je hmyzem celou zimu, pak se mi na jaře nespáří ani za zaltý prase,...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2010 16:39 Muž lukisoft [0] - Ještěři
Našel jsem po dlouhém hledání článek kde jsem k tomu přišel.
www.chamaeleoinfoweb.net/… je to skoro až dole.
Co vy na to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2010 21:00 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: lukisoft
Nad tím jsem nikdy nepřemýšlel, ale rozhodně bych do toho nešel. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2010 19:01 Muž lukisoft [0] - Ještěři – Horské slunce a UVB
Ahoj. Chci se zeptat. Jeden manik mi říkal že lze použít jako zdroj UVB horské sluníčko. Samozřejmě jen chvilkově. Mě se to moc nezdá, doma ho sice mám, ale vím jak dokáže být nebezpečný. Co vy na to? neslyšel to taky někdo?
Reklama

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 1508x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/283-horske-slunce-a-uvb