Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Topení - jakou watáž na počet litrů?

 

NápovědaFórum » Terária, vybavení, osvětlení,...  

+ přidat příspěvek
Topení - jakou watáž na počet litrů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 19:54 Muž vhisky [0]
právě obyč stará žárovka šnečky úplně rozhodila, ještě se pořádně nevzpamatovali. Pálelo je to a vysušovalo, květináč byl 20cm nad substrátem na druhé straně tera.
Protože je žárovka pryč, vyrobil jsem vlastní topnou "desku" z rezistorů napájenou adaptérem.
1,53A, 19V, 3x 10 Ohm (3x10W)
což je 0,51A na jednom rezistoru s napětím 19V = 3x9,69W (čistý výkon jednoho rezistoru)
Foto je na nšem profilu, nevypadá to zrovna profi, ale účel plní dobře :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2010 10:09 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: vhisky
Super nápad, popsat "podmínky" a použitá topidla + výslednou teplotu palec
ale stejně mi z toho vychází nejlíp přávě stará, dobrá, obyč. žárovka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2010 21:47 Muž vhisky [0]
pokud by někdo měl stejný problém, napíši příklad:
Pokojová teplota 16-20°C, vlhkost 75%.
4W topná deska - ohřála jen substrát a přestala topit (budem reklamovat, nefunguje vůbec)
4W topný kámen - má horké místo, je překrytý břidlicí a je umístěn uvnitř terária, jen jako podpůrné topení
40W žárovka v objímce v hliněném květináči, stíněná úplně alobalem - svítí po celý den 15minut/hodinu

Výsledná teplota při použití žárovky a kamene je 24-28°C a v noci okolo 22°C
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 14:19 Muž vhisky [0]
zkoušel jsem 11W usporku a topí dobře, terárko je malý, takže není problém. Ted dělám sítku, takže světlo nebude intenzivní, na noc budu mezi sitku davat alobal aby byla uplná tma, můžu vypnout jedině topnou desku, protože teplota by padla i na 15´, nevim jak by se to šnekům líbilo :( 15-16´ je 10h/24h
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 14:14 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: vhisky
Mno, klasická 25W žárovka by byla určo lepší, jen si nejsme jistý s tím celodenním svícením.
Např. ještěra takto můžu v krajním případě i zabít, nebo mu přivodit vážné zdravotní komplikace.
Snad každý organismus potřebuje "noční klid", tmu a chladněji aby si odpočinul, to je přirozené ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 13:21 Muž vhisky [0]
tak jsem vrazil do terárka usporku 11W, taky topí pěkně. Mám v plánu přes květináč přetáhnout kuchyňské sítko a na noc mezi žárovku a to sítko budu dávat alobal, aby usporka jen topila. pak nahodim fotky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 11:34 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: vhisky
Tak, tak, odpověď na Tvou otázku v podstatě neexistuje, zkus žárovku v květináči, je to léty osvědčená a prověřená metoda ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 10:31 Muž vhisky [0]
tak je to úplně v háji, v pokoji 16´ a v terárku taky. Topná deska nerozehřívá ani sklo :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 09:33 Muž vhisky [0]
tak to bude asi důvod proč jsem nemohl nic najít a ve většině diskuzí se pak oddělili od původního tématu.. za chvíli jdu domů, v pokoji by mělo být okolo 15´, tak jsem zvědavý jak podložka udržela teplotu z těch 21´ co tam byly večer.. šnekům zřejmě topit žárovkou nemůžu. V domě topíme od 15:00-20:00, pak už to jen klesá. Ze všech těch diskuzí mám ale jistý závěr, co se achatin týče.. Stačí jim okolo těch 20´ a ostatním podmínkám se přizpůsobí, některá "terária" byla opravdu ve špatném stavu a přesto se šnekům dařilo.. Pokusíme se s přítelkyní udělat podmínky, které budou maximálně odpovídat zdejšímu atlasu, další topení zřejmě přikoupíme až časem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 08:38 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: vhisky
Otázky typu "jakou žárovku", "jak silný topný kámen",....atd. ani nemůžou být zodpovězeny a už vůbec je nikde nenajdeš. Pokud ano, nejedná se o seriózní dopověď. Jde totoiž o toto ( již tisíckrát jsme to tu psali ).
U každéhom záleží na tisíci faktorech jako např. ( je-li terárium u okna kde má možnost se ohřát, nebo naopak v chladnější části bytu, u topení,....máte-li "chladnější či tepljší domek", rozdíl mezi starou zástavbou málo odizolovanou a teploučkým panelákovým bytem p=o rekonstrukci je asi jasný, atd. atd.
A´T se už jedná o žárovku, topný kámen, rohož, kabel, každý toto musí vyzkoušet.
Já mám např nějaká terárka v bytě, některá na chodbě, u těch v bytě mi stačí 25W žárovka, na chodbě pak používám topný kabel pod terárii a 60W žárovku a o tom mluvím. ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2010 21:51 Muž vhisky [0] – Topení - jakou watáž na počet litrů?
Ahoj, dnes jsme koupili podložku pod akvárium, potřebujeme ji co nejdříve, tak byla zakoupena za 600Kč v obchodě 20x20cm - 4W.. je to hrozná cena + za 8 hodin nedokázala vytopit terárko (původně akvárium - 50dx35vx25h) ani na 21´.. Hledal jsem na netu i zde na foru a jediná reakce k věci byla: zkus hledat, někde určitě najdeš watáž na litr -> to podle mě není vůbec plnohodnotná informace.. Vlhkost je 95%, protože jsem chtěl pomoci topení a přilil jsem trochu horké vody do substrátu ve snaze "nakopnout" topení, aby se více rozehřálo a drželo už teplotu výše..
Živočich zatím žádný není, plánujeme Achatinu - vlhkost 75-85% a teplotu aspon 22´. Budu rád za každé rady, nechceme už nijak moc extra investovat. Svícení přes celý den nepřipadá v úvahu a teplota v pokoji klesá přes noc k 16ti stupňům.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Terária, vybavení, osvětlení,... • Zobrazeno 638x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/365-topeni--jakou-wataz-na-pocet-litru