U melanických forem sice atypické vybarvení bližší určení jen dle fotky ztěžuje, při jejich malé druhové diverzitě na našem území (5 taxonů jistých + 1 možný, podle nepotvrzených zpráv okrajově výskytem vzácně zasahující) ale zároveň i svým způsobem usnadňuje. Použijme vylučovací metodu:
- užovka stromová se v dané lokalitě nevyskytuje
- užovka hladká imituje typické zmijí (varovné) vzezření
- užovka podplamatá (r. Natrix) je barevně poměrně uniformní
- zmije obecná má sice výrazné sklony k vytváření barevných odchylek, např v Krušnohoří je jednolitě černé zbarvení místy častější než "klasická" kontrastní kresba klikaté čáry na hřbetě, což je mj. doménou samečků, holky jsou i u tohoto typu nenápadnější (jinde se zas vyskytují jednolitě cihlově zbarvené "zrzky"), proporce těla vyfoceného zvířátka ji ale vylučují (plus jiný typ šupin, což sice na snímku není poznat v detailu, v rámci celku ale "hází" specifické odlesky a stíny)
- zbývá užovka obojková (opět r. Natrix). Ta je v ČR nejčetnější, nadto barevně variabilní, druhý náš had se sklonem vytvářet odchylky. Melanismus je pro ni dost obvyklý, výjimečně se objevují i jedinci bez "typických" půlměsíčků za hlavou. Tělesnými proporcemi, zjevným způsobem pohybu i hrou světla na šupinách je to nejpravděpodobnější kandidát