Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Ví někdo co to je za druh hada?

 

NápovědaFórum » Hadi  

+ přidat příspěvek
Ví někdo co to je za druh hada?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2019 21:30 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: leo
U melanických forem sice atypické vybarvení bližší určení jen dle fotky ztěžuje, při jejich malé druhové diverzitě na našem území (5 taxonů jistých + 1 možný, podle nepotvrzených zpráv okrajově výskytem vzácně zasahující) ale zároveň i svým způsobem usnadňuje. Použijme vylučovací metodu:
- užovka stromová se v dané lokalitě nevyskytuje
- užovka hladká imituje typické zmijí (varovné) vzezření
- užovka podplamatá (r. Natrix) je barevně poměrně uniformní
- zmije obecná má sice výrazné sklony k vytváření barevných odchylek, např v Krušnohoří je jednolitě černé zbarvení místy častější než "klasická" kontrastní kresba klikaté čáry na hřbetě, což je mj. doménou samečků, holky jsou i u tohoto typu nenápadnější (jinde se zas vyskytují jednolitě cihlově zbarvené "zrzky"), proporce těla vyfoceného zvířátka ji ale vylučují (plus jiný typ šupin, což sice na snímku není poznat v detailu, v rámci celku ale "hází" specifické odlesky a stíny)
- zbývá užovka obojková (opět r. Natrix). Ta je v ČR nejčetnější, nadto barevně variabilní, druhý náš had se sklonem vytvářet odchylky. Melanismus je pro ni dost obvyklý, výjimečně se objevují i jedinci bez "typických" půlměsíčků za hlavou. Tělesnými proporcemi, zjevným způsobem pohybu i hrou světla na šupinách je to nejpravděpodobnější kandidát ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.04.2019 20:13 Muž Pavligin66 [18] – Dobrý deň
Je to užovka rodu Natrix
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2019 18:26 leo
Fotka k příspěvku Neví někdo o jaký druh se jedná?Vyfoceno na procházce kolem Jablonecké přehrady.Děkuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.10.2018 17:45 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: Anna
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Bez fotografie se to těžko určuje. Ale jediný možný had kterým mi přichází v úvahu podle popisu je Užovka Obojková. Existuje hodně zbarvení, které závisí na prostředí kde žije.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2018 09:12 Anna
Zdravím,fotku hada nemám-jela jsem v plné rychlosti z kopce na kole...vrátila se,ale had byl pryč ve vysoké trávě.Byl to jasně zelený had bez kresby na těle,až do neonova zelený,s výraznější hlavou a žlutými znaky - plné C po stranách hlavy. Nevíte někdo,co to bylo?Čertova Voda u Děčína-CHKO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.06.2018 11:51 VLK
Děkuji moc a přeji krásný den. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.06.2018 07:02 Petra Re: Spai
Děkuji za dobrou zprávu. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2018 18:46 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: Petra
Ahoj opět bych tipoval na Užovku Hladkou. Také by mohlo jít o Užovka Podplamatou, ale to by byla dost velká vzácnost, neboť je na našem území jen zřídka zahlédnutelná. Dost často se některé typy zbarvení dají zaměnit za Zmiji Obecnou. Ale jak jsem již psal. Zmije mývá výraznější kresbu a spíše středem těla prochází vjemově temně šedá až černá klikatá čára.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2018 15:44 Petra
Fotka k příspěvku Dobrý den, můžete mi prosím napsat, zda je to užovka? Předem děkuji za odpověď.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.06.2018 08:19 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Spai
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.06.2018 17:40 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: Vlk
Ahoj nejsem si zcela jistý ale ten had co je bez zbarvení je na 100% Slepýš a ten druhý had podle mého je užovka hladká. Je to jen můj názor. Dle mého má zmije výraznější zbarvení a trošku jiné znaky. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2018 16:02 Vlk – Co je to za hada
Fotka k příspěvku Tyto hady jsem našel na zahradě vedle baráku, ten silný hladký byl již mrtvý asi ho tem slabý ulovil, soused říkal že je to slepíš a to že je zmije? Hodil jsem to do kbelíku s víkem a odvezl jsem to za vesnici na louku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 04:27 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: Landvir
Čusky.Napadlo mě se jen podívat. Užovku stromovou jsem viděl osobně, kdysi žili
volně na Sokolovsku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2018 20:04 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Spai
Ahoj, máš pravdu, to bude spíše ona... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2018 08:25 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: Venda
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj no podle kresby by to také mohla být
Užovka pardálí (někdy též užovka čtyřpruhá)

https://g.co/kgs/7od2f5
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.05.2018 09:53 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Venda
Ahoj Vendo, už podle délky by to mohla být užovka stromová (Zamenis longissimus), určitě by tě nesežrala:-D
cs.m.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2018 11:19 Venda – plaval za mnou v řece v Chorvatsku
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, nevíte co je to za hada, který plaval za mnou v řece v Chorvatsku poblíž národního parku krka? Raději jsem rychle zdrhnul, kámoš ho pak vyfotil na břehu. Já i had jsme přežili X-) Díky za odpověď.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2018 05:45 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Pavla
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2018 14:54 Pavla – Co je to za hada??
Fotka k příspěvku Zdravím, nevíte někdo co je to za hada co mám na zahradě? myslím si, že jde o užovku hladkou, ale nejsem si jistá. Díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   26.02.2018 22:02 LUCIA Re: Landvir
Mrzí ma to veľmi no. Mala som určite radšej zavolat nejaky odchyt, alebo ho aspon nechat v nejakom vreci kym sa ukľudním, ale tak prejavila sa vo mne jedna velka hystericka ženská. A keď som sa po par minútach už trochu ukludnila, on bol už tuhý chudák.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.02.2018 20:49 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: LUCIA
Ahoj jedná se o krásného jedince užovky obojkové (Natrix natrix). Ten had byl jako na chodbě živý a ty jsi ho vyhodila ven na ten mráz? No je ho škoda, ale určitě s ním šlo naložit i jinak:-( Chudák. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   26.02.2018 14:33 LUCIA – Aký je to druh hada?
Fotka k příspěvku Dobrý deň. Dnes rano som na chodbe našla tohto hada. Nevieme ako sa dostal v paneláku na 5te poschodie, ale je vela možností. Kedže v strese a zmätku som ho na metle rychlo vyniesla von, kde za par minut v tych strašných mrazoch umrel, chcem sa presvedčiť, že nešlo o nejakeho vzácneho exotického susedovho niláčika. Ďakujem
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 13:40 Muž maty [15] - Ještěři
já bych se spíše přikláněl k elaphe taeniura ridleyi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 06:31 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Ondřej
Nejspíš Korálovka kalifornská....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2018 21:21 Ondřej – Prosím o pomoc s indentifikací hada
Fotka k příspěvku Neví někdo o jaký druh se jedná? Omlouvám se za kvalitu fotky, a had byl před svlékáním.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 13:12 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Verčák
To není had, ale ještěrka, Slepýš.
Zrovna dnes jsme jich pár našli s dcerou na houbách :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 11:53 Žena Verčák [112] - Ještěři – hádě
předem se omlouvám za mojí neznalost ale poví mi někdo co jsem to v Českém ráji potkala? :-) (viz odkaz) wwpaddlers.rajce.idnes.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 20:25 dan999
když neco takového uvidíte, jednejte podle instinktů, je minimální šance, že by vás nekdo videl a nahlásil.. tot muj názor...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 20:16 Muž Jery [9] - Hadi
...a když Tě někdo uvidí, tak dokazuj, že je opravdu ten traktor vyoral... V tomto případě by člověk měl postupovat tak, že traktor zastaví a kontaktuje místní herpetologické pracoviště. (Barvitě si představuji nadšenou spolupráci daného zemědělce). Nu asi bych také opatrně přenesl vejce na jiné vhodné místo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 22:35 Muž Jirka [45] - Ještěři – Re: Pogona
Ne samozřejmě to já chápu příroda ať si to zařídí...Já jsem to spíše myslel tak,že kdyby jel na poli traktor a oral a já bych ty vajíčka odnesl někam,kde by se z nich vylíhla mláďata...to mi příjde jako hloupost ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 21:59 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Jirka
Zákony jsou v tomto případě v pořádku, je přirozené, že ať už vinou lidského konání, živelnými pohromami ( požáry, povodně,... ) či jako kořist hladovým predátorům vejce had neopustí. Jelikož v momentě povolení by nekončily fronty hledačů vajec, protože kdyby to trestné nebylo, bylo by to legální,.....
Nesmyslnější je to ( a o tom už se diskuze vedla kdysi dávno ), když najdu hada - evidentně zmrzačeného vinou člověka ( přejetí autem, amputace ocásku, likvidace jeho přirozeného prostředí,... ) pak jej vyléčit, příp. přenést na vhodné místo nemohu, to je nesmysl.
Samozřejmě léčit hady napadené parazity, slabé jedince, po soubojích je nesmysl, holt slabí jedinci zemřít musí - to platí u většiny zvířat. Ale pokud hadovi ( zdravému ) ublíží jakko člověk, měl by mít možnost svou chybu napravit, ale díky zákonnům platným u nás, nemá :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 21:52 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: poklad
Za takto získaná mláďata samozřejmě hrozí velká pokuta v extrémních případech i vězení.
Na chov a odchov těchto chráněných hadů je potřeba získat nejprve spec. povolení a následně si buďto z povoleného odchytu, nebo od jiného chovatele pořídit i hady.
Samozřejmě vejce těchto hadů a minupalce s nimi je stejně trestná jako přímo odchyt hadů.
Je to stejné jako bych si odčerpal kanistr benzínu ze sousedovic auta a myslel si, že jsem jej získal legálně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 21:51 Muž Jirka [45] - Ještěři
Nejspíš by to bylo bráno jako porušení zákona o ochraně zvířat,myslím že je to dané že i kdyby ste zachránila celou snůšku před jistou zkázou,bylo by to prostě nezákoné,některé zákony jsou nesmyslné! hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 21:39 Žena poklad [8] - Hadi – užovka obojková
Chtěla bych se zeptat, jak je to s užovkou. Stalo se to přibližně před osmi lety. Slepice od souseda nám rozhrabaly kompost a odhalily hnízdo asi stovky vajíček ve velikosti pingpongového míčku. Děti byly malé a chtěly si je schovat. Do kbelíku jsme dali zeminu z kompostu a asi 15 vajíček. Pro jistotu zajistili jemnou záclonou a čekali, jestli se něco stane. Po určité době se vylíhlo 13 užovek, které jsme vrátili do blízkosti kompostu. Jak by bylo hodnoceno si takto získané užovky nechat? Nemíním to opakovat - slyšela jsem ,že patří mezi náročnější chovance. :-| no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 15:04 dan999
u nás taky překopávaj slepé rameno olše, ale tu nic nebylo :-D ta nádrž je jen aby se začínající rybáři naučili nahazovat ( se říká mezi staršíma) jinak bys tu možná večer našel fetáky nebo bezdomovce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 14:07 Muž Jery [9] - Hadi
Také mne zajímala. Ale spíše víc mne zajímala obojková. Ta je moje taková malá srdcovka :-) Tady v Praze - Čimicích, máme chráněnou krajinou oblast (údolí) končící rybníkem. Opravdu krásná bažina to byla. Dalo se tam najít všelicos. Raci, škeble, Koljuška tříostná, ryb tam docela bylo, žáby a právě i úžovka obojková tam chodila na lov. Před týdnem jsem se šel projít a zjistil jsem, že tam někdo začal dělat úpravy, takže strhli hráz a zbyl jenom půl metru širokej potůček. ten pokračuje asi ještě 40 metrů a vsakuje se do země. Takže vše co tam žilo šlo do kopru. Jsem zvědav co s tím udělaj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 14:02 Muž Jery [9] - Hadi
No tohle se mi povedlo na táboře. Vlezla doprostřed tábora:-) ...taky jsem pak dostal patřičně seřváno, že mne mohla kousnout :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 12:57 dan999 – Jery
to já jsem na školním výlete na Kotař (Beskydy) chytil tak pul metrovou zmiji :-D byla na ceste a kámoš na ní málem šlápl, tak sem i klackem nadzvedl chytil za hlavou a odnesl ze silnice, to jsme byl pak hrina .D :-D
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 12:53 dan999 – Jery
mým chovatelským snem byla vždycky užovka stromová, ale nesehnal jsme chovatele, který y mi jí prodal i s dokladem, že jsem si ji nechytil... tak jsem to vzdal... jsou to krásní hadi :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 22:10 Muž Jery [9] - Hadi
Jop, tak nějak mi to trklo až teď, ale vzhledem k místě kde byla nalezena, jsem zalovil k druhé variantě hada a potvrdilo se. Jedná se o úžovku stromovou. Ta má občas v mládí jakoby světlejší měsíčky. Úžovka stromová je opět nejedovatý had, ale mnohem, mnohem vzácnější :-) Je lepší hady nedráždit, nestresovat a když už na ně člověk narazí, tak si je prohlédnout a nafotit tak, aby je nerušil :-) Máte opravdu velké štěstí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 21:58 Muž Jery [9] - Hadi
Jo tak to znám :-D Když jsem byl dítě, tak jsem jen tak tak uhnul zmiji při útoku. ...asi spíše jen zastrašila a zmizela:-) Každopádně dodnes se leknu, když po mne vyjede něco hadovitého :-D Tak takhle jsem se jednou koupal u takového kamenného prahu v řece, chytnu se kamene a přes ruku mi přelítla obojkovka. No šok naprosto šílenej, rozervaný koleno, jak mi podjely nohy a vyflák jsem se na šutrech a úžovka tou dobou tak 20 metrů ode mne v proudu :-D Zajímalo by mne, co by napsala ona :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 21:06 Žena Verčák [112] - Ještěři
tak na tohle jsem málem šlápla u řeky Belá ( pramení na Kriváni, v Liptovském Hrádku se vlévá do Váhu) na Slovensku, když jsem nesla na zádech 15 kilový kajak (což mi na stabilitě na jedné noze nepřidalo), no nevím, jestli jsem se lekla víc já nebo ona ale obě jsme rychle zdrhaly svým směrem. Aspoň už teď (po 2 letech) vím, že není jedovatá ano :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 20:56 Petr – Ví někdo co to je za druh hada?
Díky za odpověď. Bylo to vyfoceno na zřícenině o které se píše tohle: kraj Prešovský, okres Humenné

Zříceniny hradu na výrazném zalesněném vápencovém vrcholu (392 m.n.m.) na severovýchodním okraji Humenských vrchů nad vsí Jasenov.

Zvláštní bylo,že se vyhřívala na vrcholu cca 8 metrů vysoké veže. Jelikož hady neznáme, radši jsme ji nebudili... :-D . Nerad bych utíkal před hadem po 50 cm široké zdi osm metrů nad zemí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 20:02 Muž Jery [9] - Hadi
Dle měsíčků za krkem, melanická (hodně tmavá) forma úžovky obojkové. Není jedovatá a ani nebezpečná. Spíše naopak. Je zákonem chráněná i na území Slovenské republiky:-) Krásnej fotoúlovek :-) Kdepak to bylo vyfoceno? Většinou bývá u vody a v mokřadech, případně v hodně vlhké lokalitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 19:50 Petr – Ví někdo co to je za druh hada?
Fotka k příspěvku Ahoj. Na jednom hradě na slovensku jsme na hradbě potkali tohoto hada. Zajímalo by nás, jestli je jedovatý, nebo jen něco neškodného. Díky za odpověd. Když tak mi pošlete odpověď na mail: mailto:stiflerovi@seznam.cz ahoj ahoj
 

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Hadi • Zobrazeno 587x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/433-vi-nekdo-co-to-je-za-druh-hada