Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Axolotl mexický

 

Atlasy » Atlas obojživelníků » Axolotl mexický 

Ambystoma mexicanum | © Vladimír Motyčka

» další fotky

Velikost
25
cm
35
Latinsky: Ambystoma mexicanum
Čeleď: Ambystomatidae
Objeveno: (Shaw & Nodder, 1798)
Rozšíření: Mexiko: jezera Lago de Chalco a Lago de Xochomilco
Potrava: Potrava axolotlů je masitá, skládá se z žížal, patentek, rybek, myších holátek, plžů, kousků libového masa... Z tohoto důvodu také není vhodný chov axolotlů s rybami (pokud mu tedy nechceme zpestřit jídelníček, ale i on sám může být rybami napadán). Vhodné je krmit pinzetou.
Rozmnožování: Pro rozmnožení axolotlů je nutné v zimě snížit teplotu vody na 12°C. Samice po oplození nalepí velký počet vajíček (70 - 800) v rosolovitých obalech na vodní rostliny nebo na dno. Z vajíček se asi po 2 - 3 týdnech začnou líhnout beznohé larvy, které je nutné často krmit. Postupně jim začnou dorůstat přední a později zadní končetiny. Larvy měřící po vylíhnutí asi 12 mm, dorostou za rok do velikosti kolem 20 cm a mohou se začít množit.
Charakteristika: Někdy se mu také říká vodní dráček nebo tygří mlok. Je to obojživelník s nápadnými vnějšími žábrami. Dosahuje hmotnosti až 300g. V přírodě je obyčejně tmavě šedý nebo černý, ale v zajetí se většinou chová albinotická varianta. V současnosti již existuje více vyšlechtěných barevných variant. Představuje klasický příklad obojživelníka, který dosahuje pohlavní dospělosti již v larválním stadiu (tzv. neotenická forma). Axolotl má groteskní vzhled. Ve stádiu pulce má hlavu, na které jsou oči, dva otvory pro nádech vzdušného kyslíku, tlama, keříčkovité žábry, tělo, ocas s kožním lemem, dva páry končetin, kloaku. Na předních končetinách má 4 prsty, na zadních jich má 5. Pokud má černé konečky prstů, znamená, že je připraven k rozmnožování. Dospělý jedinec po metamorfóze již nemá na hřbetě kožním lem a také žábry se po metamorfóze vytratí. Pohlaví axolotlů se rozlišuje podle vzhledu kloaky, která je u samců nápadně zduřelá. U pohlavně dospělých larev jsou také samičky o něco větší a širší než samečci. V přírodě většinou nedochází k proměně do pozemní formy, ale v zajetí se to občas dá uměle vyvolat. Zvláštností tohoto zajímavého tvora je, že je schopen obnovovat ztracené části těla. Potřebuje alespoň padesátilitrové paludárium. Dříve byl pojídán jako pochoutka v Mexico City, ale dnes je chráněný. Dožívá se i více než 20 let. Při teplotách okolo 10°C mají zpomalený metabolismus, potravu přijímají měně často a také ji delší dobu tráví. Teploty nas 24°C vedou k větší náchylnosti na nemoci. Na dno akvária je vhodný jemnější štěrk, kameny bez ostrých hran. Rostliny jsou vhodné tuholisté.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Axolotl mexický
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/obojzivelnici/axolotl_mexicky