Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Drápatka vodní

 

Atlasy » Atlas obojživelníků » Drápatka vodní 

Xenopus laevis | © M.Kořínek-biolib.cz

» další fotky

Velikost
8
cm
15
Latinsky: Xenopus laevis
Čeleď: Pipidae
Objeveno: (Daudin, 1802)
Rozšíření: Jižní a jihozápadní části Afriky: od Kapského mysu po severní Angolu, severní Kamerun a Rudolfovo jezero. Zavlečeným druhem je i v USA
Potrava: Potravou ji jsou drobní vodní živočichové (perloočky, buchanky, nítěnky, roupice atd.), ale i kousky rybího filé.
Rozmnožování: Rozmnožování je snadné, předchází mu přechodné snížení teploty vody na 15 °C. Samičky snáší 1000-2000 drobných vajíček, z nichž se líhnou pulci druhý až třetí den (dospělé žáby oddělit od pulců). Metamorfují za 5-6 týdnů a pohlavně dospívají ještě před dosažením jednoho roku stáří. Zpočátku je krmíme drcenými sušenými kopřivami, dále krmením pro rybičky, žloudkem.
Charakteristika: Drápatka vodní je jedna z nejčastěji chovaných žab u nás. Žije pouze ve vodě. Drápatky existují ve dvou barvách - přírodní hnědá se světlejším bříškem a albionická forma. Samice drápatek dorůstají velikosti okolo 10-15 cm. Samečci jsou asi o třetinu menší než samičky, vnitřní stranu předních končetin mají zbarvenou do černa. Tělo je výrazně zploštělé, bez krku a ocasu se silnými zadními končetinami. Na třech vnitřních prstech zadních končetin má tmavé zahnuté drápy. Na malých předních končetinách nejsou plovací blány. Stačí pro ně malé akvárium cca 60 litrů (pro pár). V nádrži by měly být rostliny, i plovoucí a možnost úkrytu, substrát na dně není nutný. Akvárium je nutné zakrýt, aby nemohla vylézt. Výška vodního sloupce by se měla pohybovat mezi 15-30 cm. Není vhodné používat akvarijní filtry. Na stálý pohyb vody bez ohledu na to jak je nepatrný, jsou žáby velmi vnímavé a má na ně negativní vliv. Žáby jsou velmi citlivé na chemikálie. Toxicky na ně působí také ionty kovů, proto nepoužívejte v nádrži žádné kovy ani akvaristické prostředky proti šnekům obsahující měd a jiné těžké kovy. Protože jsou velmi žravé, není možné je chovat spolu s rybičkami, ani s jinými menšími živočichy. Dožívá se v průměru 15 let.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Drápatka vodní
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/obojzivelnici/drapatka_vodni