Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Pralesnička azurová

 

Atlasy » Atlas obojživelníků » Pralesnička azurová 

Dendrobates tinctorius f. azureus | © medozab

» další fotky

VelikostVěk
310
cmlet
512
Latinsky: Dendrobates tinctorius f. azureus
Čeleď: Dendrobatidae
Objeveno: Hoogmoed, 1864
Rozšíření: Savana Sipaliwini v Surinamu v blízkosti potoků
Potrava: Nelétavé octomilky, chvostoskoci, nejranější vývojová stádia cvrčků, rybenky atp.
Rozmnožování: Sameček obsadí místo vhodné ke snůšce (např. kokosovou skořápku nebo vloženou krabičku od filmu... pozor, v nádobce nesmí být voda, do ní vajíčka nekladou) odkud se ozývá tichým kuňkáním. Velice často ale rituál námluv zahajuje samička - chodí za samcem po teráriu, tiskne se k němu a hladí jej přední nožkou po zádech. Později na vhodném místě naklade 3-10 vajíček která sameček oplodní, amplexus se zde nevyskytuje. O snůšku pečuje sameček, který ji pravidelně vlhčí z kloaky, po 14-18 dnech vylíhlé pulce přenáší na zádech do vody. Vzhledem k možnému kanibalismu je vhodné odchovávat pulce jednotlivě. K metamorfóze dochází za 10-12 týdnů, pohlavně žabky dospívají přibližně ve druhém až třetím roce života. Vhodná teplota pro inkubaci je do 24 °C, při vyšší se vajíčka často kazí. Pulečky odchováváme při stejné teplotě např. v krabičkách od cvrčků s vodním sloupcem okolo 2-3 cm, jako potravu můžeme předkládat kvalitní krmivo pro rybičky (vždy jen tolik, kolik dokáže pulec bezprostředně zkonzumovat).
Charakteristika: Jedna z forem pralesničky mnohobarvé Dendrobates tinctorius (Cuvier, 1797), donedávna považovaná za samostatný druh. Tato pralesnička dorůstá průměrně 3–4,5 cm a podobně jako ostatní "šípové žáby" je velmi výrazně zbarvená, azurově modrá s množstvím malých černých skvrn. Aktivita je denní a spíše pozemní. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně, samci ale mají na prstech výrazně větší přísavkové terčíky se zřetelnějším rozdělením do dvou částí než je tomu u samic. Ty jsou mnohem robustnější, s větším buclatějším bříškem, a navíc i bojovnější. Pro jeden pár nebo malou skupinu, jeli terárium dostatečně členité, postačí rozměry přibližně 45x50x50 cm (více než na velikosti nádrže záleží na její funkčnosti). Ve větších teráriích např. okolo 80 cm délky vzniká problém s dohledáním kořisti. Větrání by mělo zajišťovat kvalitní cirkulaci vzduchu, nesmí ale vznikat průvan. Délka osvitu 12-15 hodin denně, průměrná teplota kolem 24-25 °C (dlouhodobě by neměla přesahovat 28 °C) s mírným nočním poklesem a vlhkost vzduchu v rozmezí 75-90%.
V přírodě jsou tyto žabky prudce jedovaté a díky tomu poměrně chráněné před predátory, v zajetí, stejně jako ostatní pralesničky, svou toxicitu ztrácí - jed totiž získávají z potravy.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Pralesnička azurová
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/obojzivelnici/pralesnicka_azurova