Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Rosice siná

 

Atlasy » Atlas obojživelníků » Rosice siná 

Litoria caerulea | © rosnicedrápatka

» další fotky

Velikost
10
cm
15
Latinsky: Litoria caerulea
Čeleď: Hylidae
Objeveno: (White, 1790)
Rozšíření: Rosnice siná se vyskytuje převážně v Austrálii a to na jejím severovýchodě, kde se nacházejí státy Queensland, New South Wales a Severní Teritorium. Zdržuje se zde především ve vlhčích tropických lesnatých oblastech. Dále se přirozeně vyskytuje na jihu Nové Guinee, kde obývá oproti australským rosnicím sušší biotopy. Byla vysazena v USA, kde byla nalezena na dvou místech na Floridě a na Novém Zélandu, kde ale nebyla spatřena od roku 1950.
Potrava: Rosnice siná je jako ostatní rosničky aktivní v noci, kdy loví potravu a namlouvá se. Ve dne si obvykle hledá chladné a vlhké místo, aby se přes den ukryla. Potrava rosnice siné se skládá převážně z hmyzu a pavouků. Loví ale i větší kořist, malé žabky a ojediněle i savce velikosti myši. Hmyz a další bezobratlé loví pomocí dlouhého lepkavého jazyka, který vymrští po kořisti a větší živočichy loví nahnáním předníma nohama do tlamy. Kořist se jí musí do tlamy vejít, protiže nemá natolik uzpůsobené zuby pro porcování potravy. Kořist loví nejčastěji v noci.
Rozmnožování: Pulci jsou zpočátku hnědí a dorůstají 8 mm. Před proměnou v dospělou žábu měří až 44 mm. Vajíčka jsou hnědá v průhledném slizu, 1,1 až 1,4 mm v průměru.
Charakteristika: Rosnice siná (Litoria caerulea) je stromová žába z čeledi rosničkovitých patřící do rodu Litoria vyskytující se v lesích a křovinách v Austrálii a Nové Guinei. Není příliš ohrožena vyhubením, protože je velice přizpůsobivá a dokáže žít i poblíž lidských sídel na zahradách, balkonech a dokonce i koupelnách. Oproti ostatním australským žábám je překvapivě velká, dorůstá okolo 15 cm. Je zavalitá a má zelené zbarvení na hřbetě, které ale dokáže měnit a na břiše je světlá. Díky nenáročnosti na chov v teráriu je oblíbená mezi teraristy po celém světě.
Popis : Rosnice siná je okolo 15 cm velká, se zavalitým tělem. Na hřbetě je nejčastěji zelená, ale podle nálady, teploty, vlhkosti a barvy prostředí měnění na odstíny hnědé někdy dokonce namodralé (odtud druhové jméno caerulea - latinsky modrý) barvy. Některé exempláře mají na hřbetě též nepravidelné bílé skvrny Na břiše je bílá a hrdlo je světle šedé. Na těle je posazená velká hlava s velkýma očima nažloutlé barvy a vodorovné zornice. Na konci dlouhých prstů má až 5 mm dlouhé přísavky které jí umožňují lézt i svisle po skle. Mezi prsty jsou pak malé plovací blány Tympanum (blána kůže podobná ušnímu bubínku) je viditelná.
Podobná rosnici siné je 14 cm dorůstající rosnice běloretá (Litoria infrafrenata). Tu od rosnice poznáte podle toho, že rosnice siná postrádá bílý pruh na dolní čelistiá. Dále se rosnici siné podobá rosnice skvostná (Litoria splendida), která na rozdíl od rosnice siné má velké jedové žlázy po stranách hlavy.
Žije v terárku:
Zobrazit » Zobrazit vše « Vypsat pouze chovatele z kraje:
Zakoupeno:
Zobrazit » Zobrazit ceny v obchodech « (získáno z Výdajů v teráriích návštěvníků)
Biolib.cz: odkaz
Podobné:

Hledat fotografie Rosice siná
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

© TERARKA.NET - https://terarka.net/atlasy/obojzivelnici/rosice_sina