Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Výroba větrání do špatně větraného terária

 

Články » Výroba větrání do špatně větraného terária 

Zdravím všechny,

možná se vám teké někdy stalo, že jste si koupili terárko a ukázalo se, že větrání není zrovna ideální a že se vám tak kvůli tomu nedaří například mít optimální teploty (teráko se přehřívá) a nebo vám vlhké terárium plesniví, je zapařené a zatuchlé.. A protože přidělávat větrací otvor do stěny nebo stropu terárka za chodu je prakticky nemožné, přišla jsem na náhradní řešení - větrání ve dvířkách (pokud máte šoupací).

Potřebujete k tomu dřevěnou nebo třeba plexi desku ve stejné tloušťce jako máte dvířka, kovové pletivo a tavnou pistoli. Dřevo Vám do požadovaných rozměrů nařežou například v OBI, Hornbachu.. Plexi ve specializovaných firmách.

Obojí si ale samozřejmě můžete nařezat sami.

Já jsem na větrací dvířka použila tmavé plexi které jsem zrovna měla po ruce, ale lépe bude vypadat např průhledné nebo dřevěné..


Pracovní postup na výrobu větracích dvířek:

1) Nejdříve si pečlivě změřte výšku. Změřte prostor mezi oběma kolejnicemi na sklo + rozměr horní lišty na milimetry přesně. Jeden milimetr s klidem odečtěte, aby se vám dvířka dobře vsazovala a vysazovala.

2) Určete, jakou chcete mít šířku větrání a přípočtěte 6cm na okraje. Velikost větrání nejlépe určíte tak, že pootevřete dvířka, budete hlídat zvířata, aby neutekla, a po chvíli změříte teplotu, jestli už je vyhovující (popř. jestli už se terárko nezapařuje)

3) Nechte si nařezat, nebo si sami uřízněte obdélník požadovaných rozměrů a do něj menší oblélník (otvor), který bude ze všech stran 3 cm od vnějšího obdélníku (i to vám v Hornbachu vyříznou). Vznikne vám tedy 3cm široký rámeček.

4) Ustřihněte si kovové pletivo o přibližně 1,5 cm přesahující ze všech stran přes okraj otvoru

5) Přidržte pletivo na místě, kde ho chcete mít a po okrajích ho přilepte tavnou pistolí (zhora přímo přes pletivo). Pokud budou větrací dvířka v terárku u větších zvířat, udělejte vedle jednoho nánosu lepidla ještě druhý pro lepší fixaci.

6) Po zaschnutí lepidla vsaďte dvířka vedle skleněných kterými popojedete k druhým skleněným dvířkům. Pokud na dvířkách nemáte otvírátko napevno (já třeba používám přísavky), můžete pak větrání i podle potřeby regulovat. Protože jsou tato dvířka dost lehká, je dobré je zejistit proti odsunutí např. kouskem gumy vsunutým do kolejnice.

 

Pozn.: Na poslední fotce můžete vidět, že větrací dvířka jsou vsazena před zadní sklo a dá se tak větrání regulovat tím, že se sklem popojedete, kam až bude třeba. Ale jde to jen, pokud nemáte napevno přidělané úchyty na otevírání.

 

Snad se vám návod líbí a pomůže vám při vylepšení vašeho terárka :)

F Rámeček s 3cm širokými okraji z tmavého plexi

F Lepit můžete přímo přes pletivo (více se mi to osvědčilo, než dávat pletivo až na lepidlo)

F Detail lepení (2 vrstvy vedle sebe)

F Dvířka vsazená vedle skleněných, pokud máte otevírátka napevno - ale pak nejde větrání regulovat

F Dvířka vsazená před skleněná - cca uprostřed můžete vidět regulaci pomocí skleněných dvířek

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 6x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 30.03.2012 Upraveno: 30.03.2012 Přečteno: 278x

Schválili: Rexik *** 16.11.13 • Rex *** 16.11.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ještěři
07.07.2009*****Agama vousatá - zařizujeme terárium11856x
09.06.2010*****Mouční červi a mýty o jejich výživové hodnotě - PODLOŽENÝ POKUS2677x
25.05.2011*****Laudakia stellio ( Linnaeus 1758 ) - agama hardún136x
12.07.2009*****Agama vousatá - správná životospráva4604x
08.03.2011*****Chlamydosaurus kingii612x
16.03.2013*****Snadná domácí výroba inkubátoru436x
09.06.2010*****Správná inkubace vajec a následná péče.1844x
03.11.2009*****Stavba terária pro chameleony8823x
26.03.2009*****Chameleon jemenský - Chamaeleo calyptratus4500x
26.09.2009*****Agamka Trapelus savignyi3430x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 7 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

[7] Nadka® 21.02.2013
Moc dobrý nápad,nenechte se otrávit mistry.Pro mě je to skvělý,protože chystám terárko pro chameleonky a mám po leguánovi celoskleněné terárko.Tam bych těžko něco vrtala.Aby mi ruplo terárko 100x100x50,to bych si asi netroufla.Ty vzhledový mouchy,to se dá vždy vychytat.Díky za nápad.

[6] Střelec® 12.12.2012
Časem překryj spoj síťky a nosného rámu o něco menším rámečkem a přetři to barvou, odpovídající zbytku terárka. Mě to inspirovalo, ale zvolil jsem jiný postup - slepil jsem rám z modelářských nosníků, na ten nalepil síť a přes ní přelepil na zpevnění o něco kratší rám z tenších nosníků. Je to jen rychlá nouzovka, konečná verze bude z překližky.

[5] krysikmouse® 06.08.2012
No teda nechci být hnidopich, ale vypadá to hrozně a hraničí to až s příšerností ... Tuhle bednu bych si do obýváku fakt nedal ...

[4] Číža® 12.04.2012
Jj po tehle strance mas pravdu... Kazdopadne vrtacka se vzdy da pujcit a delaj takovy nastavce ktery ti vyvrtaj diru o prumeru od cca 2cm do 7cm (Ted si nejsem jist kolik presne)....třísky shrnout se svrchni vrstvou pisku, vsadit vetrani/mrizku a hotovo.

[3] TerkaS® 04.04.2012
To bych se asi uvrtala k smrti než bych vyvrtala tolik děr, takže jednodušší mi to nepřijde. Krom toho vrtačku nevlastním. A navíc bych musela agamu vyndat a zdlouhavě potom čistit písek od třísek, což by se mi nemuselo úplně podařit a agamka by si o ně mohla ublížit. Takhle jsem si jenom vyrobila dvířka a hotová je tam pak dala. :) Estetické to možná moc není, ale hlavní je efekt :) A věřím že se dají dvířka udělat i hezčí..

[2] Číža® 02.04.2012
napad dobrej...ale kdyz uz je to osb terarko nejni jednodussi a estetictejsi vyvrtat jenom otvory do boku/strechy?

[1] Sewer® 31.03.2012
Chytré :-) ...praktické, jednoduché efektivní. Možná by se mi to hodilo ke gekončíkům, tam si moc nejsem jistej větráním. Akorát si to udělám ouzký, na výšku :-)

Další články tohoto autora
Žádné další články

© TERARKA.NET - http://terarka.net/clanky/127-vyroba-vetrani-do-spatne-vetraneho-teraria