Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

P. metallica

 

NápovědaFórum » Bezobratlí » Nemoci 

+ přidat příspěvek
P. metallica
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.10.2013 20:13 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: prokopo
Ano, máš pravdu. Priony by měly napadat vždy jen jeden konkrétní druh (max. několik málo blízce příbuzných). Učebnicově. Protože jsou to evolučně jen jakési sekvence DNA stojící hluboko i pod viry, které si na život také "jen hrají" až do doby než "hacknou" nějakou geneticky vhodnou buňku a jejím "přepsáním" se začnou klonovat. Jinak je to jen neživá hmota. Laicky řečeno... Potenciální přenašeči mohou být ale rezistentní vůči samotné chorobě.
Protože "nemocí šílených krav" mohou snadno onemocnět i lidé - úplně jiný živočišný druh (!) což je lékařsky prokázáno, předchozí hypotéza úzkého výběru padá. Popisuješ natolik typické příznaky (a já nejsem akademik obávající se o svou pověst natolik, abych si zakázal porovnání na základě vlastního /byť možná i mylného/ úsudku), že to na priony prostě vypadá. Jenom čučím "jak tele na nový vrata", že to jde (možná) i napříč čeleděmi coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 23:36 Muž prokopo [8] - HadiRe: fajfmen
Zajímavé, takhle bych nad tím asi nepřemýšlel. Co jsem si ale zjistil, tak prionové onemocnění by se mělo šířit pouze v rozmezí jednoho druhu a myši jsou vážně absolutně v pořádku. Jsou klidné, mají chuť k jídlu. Začínám spíš přemýšlet jestli to nemohla způsobit třeba nějaká chemikálie která se dostala do pilin a nebo se někde o něco otřeli, protože jsem si všiml, že myšky (skákavky) se po místnosti pohybují jak chtějí ( i když v místnosti nic takového není ) . Protáhnou se mřížkami u T3 boxů a vesele si cestují, jak se jim zachce, jednu jsem objevil dokonce u osmáka v kleci a pak se vrátí k mámě. Ovšem jedno je jisté, že to co zabilo pavouky napadlo jejich nervový systém. Těsně předtím, než se otočili na záda splašeně běhali po teráriu a prudce mávali končetinami. Je to záhada. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2013 20:47 Muž poltergeist [183] - pavouci, štíři, ještěři, obojživelníciRe: fajfmen
Tak to je hodně zajímavé! Po tomhle se mi už moc nechce krmit holatama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.10.2013 01:21 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: prokopo
Priony. To je patrně důvod. Dodnes jsem ale sám netušil, že jsou savčí (potažmo myší) priony schopné napadat úspěšně CNS i bezobratlých. Je to zkrátka jedna z mnoha variací nemoci šílených krav - kanibalové z Papui-Nové Guinei na to trpěli ještě před dvěma třemi generacemi (jenže ti se nakazili vždy jen pojídáním mozkových tkání vlastního druhu, a to z čirého nezbytí - jediný dost velký tvor široko daleko) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2013 00:11 Muž prokopo [8] - HadiRe: VaJzi
Nepřežila, dopadla stejně jako obě Metallicy. :-( A to nedávno proběhlo páření. Samec byl se samicí 14 dní v jednom terárku a ona dostala bohužel hlad dřív.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 20:56 Muž VaJzi [64] - Bezobratlí
Pro zpestření občas krmím holátky i já a nikdy jsem nic podobného nepozoroval. Je fakt, že stromákům jsem je nedával (jen zemním druhům)...
Btw, P. subfusca přežila?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 11:46 Muž prokopo [8] - HadiRe: fajfmen
S tím teď musím jen souhlasit, ale rozhodně v tom bude něco víc. Normálně pavouky krmím pouze cvrčky, šváby a sarančaty. Teď se mi mláďata myší trochu přemnožili, tak jsem chtěl zpestřit stravu a bylo to zpestření poslední. Je ale nesmyslné, aby to položilo všechny pavouky kteří si myš ulovili. Nejde mi to vážně na rozum, protože někteří chovatelé krmí holaty pravidelně. Rozhodně od teď už moji pavouci nikdy myš nedostanou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.09.2013 22:27 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: prokopo
Pavouk obvykle v přírodě hlodavce (či libovolné jiné teplokrevné) nežere. Naopak je jejich častou kořistí, a to včetně myšovitých, kteří si s ním dokáží obvykle bez větších problémů poradit. Do nory s miminky se nemá (i z hlediska jeho stylu lovu) šanci dostat nikdy (jednak ho ani nenapadne tam vlézt a jednak by ho maminka myš ve stísněných prostorách její vlastní chodby rozkousala na komponenty prakticky okamžitě), jeho trávení si proto s určitými kombinacemi složení tkání úplně tak košér neporadí. Mohou z toho vznikat i zdravotní problémy. Nejlepší je předkládat jen takovou potravu (či její nejbližší dostupné ekvivalenty), jakou by to pavoučisko právě ve svém přirozeném prostředí potkalo a zakouslo samo. Třeba cvrčky, sarančata, šváby... ;-)

Když jsem toto na pár sklípkanářských webech koncem "devadesátek" zmínil jako úvahu na téma pravděpodobnost v lovu a nutričním složení vs. trávicí enzymy, pár lidí se zamyslelo, většina to ale přešla stylem "dělají to autority, určitě to bude kvalitní". V zásadě mě vypískali aniž by si všimli, že zmíněné autority doporučovaly tento příkrm jako nouzovku...
Můj názor je, že krmit dlouhodobě nepřirozenou potravou logicky přinese nepřirozené důsledky... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 22:47 Muž prokopo [8] - Hadi
Teď se mi potvrdilo, že za to můžou ty myši. P. subfusca které jsem dal myšku z toho samého vrhu
, zrovna dostala záchvat. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 22:43 Muž prokopo [8] - HadiRe: fajfmen
Děkuju, zkusím to.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 21:56 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: prokopo
Prubni se poptat na "arachnomanii" pánů Toráně a Dobiáše. S tím co popisuješ jsem se nikdy nesetkal :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 21:00 Muž prokopo [8] - HadiRe: poltergeist
Pokusím se na to přijít, protože mě samotného to zaskočilo. Samici metallicy mám už celkem dlouhou dobu, takže chovem a podmínkáma to rozhodně nebude. Samce mám, nebo spíše jsem měl úplně od jiného chovatele a příznaky jsou stejné. Je to nějaká reakce na ty myšky. Jen je mi divné, že je mám ze svého odchovu a vím, že jsou všechny v pořádku a zdravé. Zbytek prťat myší jsou vitální. Nevím si s tím řady, ale snad tomu přijdu na kloub. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 19:13 Muž poltergeist [183] - pavouci, štíři, ještěři, obojživelníciRe: prokopo
Nikdy jsem o něčem podobném neslyšel, ale myslím že by za tím mohli stát nějací paraziti, podle projevů. Rozhodně kdyby jsi tomu přišel na kloub tak napiš zajímá mě to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 15:50 Muž prokopo [8] - Hadi – P. metallica
Zdravím, mám problém se kterým jsem se u svých pavouků ještě nesetkal a trochu mě to rozhodilo, že to potkalo zrovna moje metallicy. Nejdříve pošel samec, kterému jsem podal malou myšku ze svého chovu. Asi po dvou dnech začal být hodně podrážděný, nakonec se otočil na záda a dostával křečovité stahy v končetinách. Druhý den už byl mrtvý. Původně jsem myslel, že se bude svlékat i když mi přišlo divné, že není v závěsu. Samice leží na zádech teď, samozřejmě v křečích. Svlékala se před 14 dny. Máte někdo zkušenosti s tímto chováním? Děkuji

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Bezobratlí • Zobrazeno 188x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/1111-p-metallica