Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Chameleon jemenský - nateklé oči a zastavený růst

 

NápovědaFórum » Ještěři » Nemoci 

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Chameleon jemenský - nateklé oči a zastavený růst
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2010 16:58 bára – Re: Sewer
má to pořád stejný :-( zkouším i trochu víc rosit a nasadila jsem ještě jedny vitamíny (ReptoSol) tak uvidíme
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2010 06:29 Muž Sewer [151] - Ještěři
A co to očičko? Lepší? Horší? Stejný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 18:31 bára – Re: Pogona
má...ale bylo vidět že se jí to nelíbilo. A je normální že čas od času otevře pusu a nadechne se a zase úplně vydechne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 10:19 dan999
tak to jo, jsem si nedokázal představit jak se to delá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 09:57 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: dan999
Jemně ji chytneš mezi prsty a buďto je měkká - což je špatně, nebo je tuhá, což je dobře. A kladívko můžeš nechat v dílně :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 09:32 dan999
to jako normálně poklepeš, nebo jak to poznáš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2010 21:09 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: bara
Má tvrdou přilbu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2010 14:43 bara – Re: Sewer
Ne vlhkost má 80-90 procent.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2010 13:43 Muž Sewer [151] - Ještěři
Fotka k příspěvku Hmm... tam už je patrné, že to očičko není úplně v pořádku :-O
Chovatel chamíků nejsem a ani s podobným případem zkušenosti nemám, ale někdo určitě poradí.
Nemá malou vlhkost? :-O
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2010 13:40 Bára – Re: Sewer
Fotka k příspěvku Tak snad tahle pomůže
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 21:47 Muž Sewer [151] - Ještěři
Fotka k příspěvku Jsem tu fotku trochu upravil, ale ani tak tam já nic nevidim :-O
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 21:02 Bára
teď už spí...zítra dodám lepší kvalitu pokud to pomůže :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 20:54 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Bára
Špatná kvalita fotky, nic není vidět ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2010 20:32 Bára – chamík
Fotka k příspěvku Ahoj, můj chamík se minulý týden svlékl a jedno oko se mu nepodařilo. Po pár dnech mu zhnědlo a je trochu nateklé oproti tomu zdravému. Každý den pije pár kapek vody. Krmim ho z krabičky s nutrimixem. Jsou mu 2 měsíce. Na fotce to není tolik vidět ale trochu pro představu. Předem děkuji za odpověď
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2010 20:34 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Hanz98
Ta "červená věc" by mohla být vyhřezlá kloaka, někdy je to nutné operovat u silných a zdravých jedinců se může objevit a zhojit sama ( není ale pravidlem ). Tekutá stolice by mohla způsobovat bakteriální infekce ve střevech a s tím spojená i ona vyhřezlá kloaka. Na místě je co nejdřívější návtěva veterináře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2010 17:02 dan999
no tak to netuším, proč mu dáváš pít z pipety?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 17:49 Hanz98

dobrý den pozoroval jsem dnes ráno mého chameleona jak kaká a všiml jsem si že
mu z dupy teče jakokdyby moč (průhledná voda) domnívám se že je to proto že jsem
mu včera dával napít z pipety asi 1,5 ml vody 3 dny odstáté.a potom kakal tak že
rostáhl řítní otvor vylezlo mu něco červeného z dupy a pak mu vylezlo hovínka a
pak tu červenou věc zase zatáhl do řitního otvoru a šel se vyhřívat myslíte že
je to normální a oběvily se na mém chamíkovi takové černé skvrny asi 2 ale ne černé jako uhel ale s lehkým nádechem černé to neměl až dnes pomocte děkuji spěchá
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2010 13:35 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Kakamylka
TO se takhle radit nedá ( obzvlášť bez fotek a podrobnějších info - velikost terária, stáří, teplotě v teráriu, čím krmíš, zdroj UVB je jaký,...), honem na veterinu. Mohlo by to být předávkovaní vitamínem A, nebo infekce apod. Ale to tady nikdo z nás na 100% neurčí. To se prostě vaří z vody,... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2010 12:37 Kakamylka – Hnědá barva očí a olupování víček
Ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli někdo má zkušenosti s hnědou barvou kolem očí a následné olupování víček u chamíka? Někdy si to i škrábe.
Zapadlost očí už jsem zjistila, že to byla dehydratace, ale toto mě znepokojuje coze
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2010 19:23 Muž connic [2] - Ještěři – Jak to dopadlo?
Ahoj, tak jak chamik dopadl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2010 13:42 Muž connic [2] - Ještěři – Re: Maaja
Toto ma nas samecek uz potreti. Je to jakoby angina, tak mi to vysvetloval veterinar. Dojdi na veterinu co nejdrive z fotky je videt, ze je chameleonek uz hodne podvyziveny. Veterinar nam na to dava ENROBIOFLOX 10% michany s vodou 1:1 do inzulinove strikacky. 2x denne mu davame 2 kapky do tlamky. Dobre je zvysit teplotu v terariu a pokud nepije, tak mu opatrne otevrit tlamku a dat mu par kapek odstate vody z inj. strikacky do tlamky. Po teto lecbe cca 5 dnu je nas chlapik vzdy zdravy. Nekteri chamici jsou nachylnejsi na pruvan ci zmeny klimatu...

PS: tlamku otevres tak, ze si ho vezmes do ruky. Prsty zafixujes hlavu a jednim prstem opatrne zacnes odhrnovat ret. Chameleon zacne hubu otvirat sam. Pak mu napriklad strcis mezi celisti drivko od nanuku. (Veterinar pouziva pinzetu, kterou mu strci do tlamky a pak ji rozevira)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 12:09 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Maaja
Tak co, byla jsi na té veterině ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2010 10:33 R Muž Pogona [762] - Ještěři
Další věcí, je, že po netu, dle fotek se děsně špatně provede správná diagnostika, utíkej na veterinu, třeba půjde opravdu o střevní infekci a ATB to rozeženou a zjistíme, že se mýlím...prostě vycházím z jedné fotky a pár informací...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2010 10:32 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Maaja
Pokud ale cvrčci běhali po teráriu, pak ze sebe tento přípravek setřásli...a i kdyby jednoho, dva sežral přímo po vhození do terária, je to moc málo. Nejlepší je proto krmit z ruky, nebo mít dvrčci ve sklenici s minerály, kde se ustavičně obalují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2010 10:29 Maaja
Podávám mu Reptivite na každé krmení..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2010 10:29 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Maaja
Mláďata do cca 6ti měsíců MUSÍ mít přístup k potravě nepřetržitě, mláďata sporádají i 25 mikro cvrčků za den, předpokládám, že cvrčci byli odpovídající velikosti, pže když mu budeš nabízet velké, ty nesežere. Pokud měl problém cvrčky chytat, znamená to, že byl asi ve velké teráriu, to už se dávno měl přemístit do menšího ( kde by neměl problém cvrky vychytat - např. já mám na 10mláďat do cca 3 měsíců teária 30*30*25cm ), nebo druhá možnost, dávat cvrčky na dno do skleničky od přesnídávky aby nevyskákaly s tím, že se do skleničky dá větvička - ta nesmí sahat až na dno aby po ní nevylezli cvrčci a chamík si tam sleze a nažere, jak bude chtít.

Předpokládám, že minerální směsi typu NUTRI MIX mu nebyly podávány - ty však jsou stejně důležité, jako záření UVB, pže v nich je vápník a spolu s vit. A a D, který získá ze žárovky se chameleonovi ukládá do kostí.

Obávám se, že zvíře je podviživené a tudíž zesláblé a tak nemá ani náladu a sílu lovit :-(
Nevím v jakém to je stadiu, ale předpokládám, dle fotky, že do pár dní ( max. týdnů ) pojde.
Je to možná kruté, ale je to realita, podle informací, které mám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2010 10:11 Maaja
No takže je 5měsíců starý..dostával 5-10cvrčků denně..jenže se mu schovávali a on je nemohl najít..tak sem mu je začla dávat do krabičky..to žral tak 3 denně co sem teda viděla..pak přestal tak týden už neměl žádnýho..já vím že je to blbý že takhle nemám moc přehled kolik toho sežral ale když na něj civim tak se radši schovává za větvičku než aby lovil :(
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2010 20:10 R Muž Pogona [762] - Ještěři
Jak je starý ( myslím chameleon... ) a čím, jak často a v jakém množství krmený, přijde mi na samce dost pohublý a trochu dehydratovaný. Repti Glo 10.0 je v pořádku ( a i ta je pro chamíky slabá ), nelze věřit všemu co výrobce napíše na krabičku ;-)
Minerální směsi, příp. vitamíny podáváš ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2010 14:11 Maaja
Fotka k příspěvku Děkuju za radu..snažím se mu tedy podávat vodu s Glukopurem..a zasílám tady fotku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 20:36 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Maaja
Chtělo by to fotku, pokud nepije, pak použij mírné násilí a do vody mu přidej trochu Glukopuru ( hroznový cukr - k dostání v lékárně za cca 50Kč ). Veterináři se ale nevyhneš, může mít nějakou střevní infekci a budou nutná ATB.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2010 17:51 Maaja
Ahoj, mám doma chameleona asi měsíc - je tedy 5měsíců starý..pomalu mi přestal žrát, celý den má zavřený oči a občas se někam přesune ale jen pomalu o kousek..ted už sedí spíš kousek nad zemí a má tmavě hnědou hlavičku..má terárko 90x70x30..svítím mu normální žárovkou 60W a ReptiGlo 10.0..ted tady čtu že je to spíš pro pouštní teraria tak jesli nemůže být dehydrovaný..voda se totiž dost rychle vypařuje..rosim mu 1-2x denně..zkoušela jsem mu dát vodu ze stříkačky ale nvm jak otevřít mu tlamu abych ho nějak neporanila..k veterináři s ním moc nechci naposledy mi při převozu chamík chcípnul..můžete mi prosím poradit??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2010 15:07 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: Pavel
Vypadá to opravdu na plíseň, ale radši s tím běž k veterináři, mohlo by se jednat i o zánět, kdyby se chamík o něco poranil. ;-) Ale to určí veterinář až zvíře uvidí.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2010 11:20 Pavel – Nosní dírky
Fotka k příspěvku Můj chameleon má v místech nosních dírek žlutobílé bulky na kůži, vypadají jak naschlý hlen.Potírám to jednou denně Canestenem na kožní plíseň.Mažu to asi 4 dny a stále beze změny.Jinak je vitální.Jedná se jen o kožní problém, nebo musím k veterináři?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2010 20:41 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: lukisoft
určitě je, písek pomáhá chamíkovi s trávením ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2010 20:55 Muž lukisoft [0] - Ještěři
no může se smíchat ale i nemusí. Ale připouštím že to je asi lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2010 19:15 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: lukisoft
.....smíchaná s pískem ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2010 14:38 Muž lukisoft [0] - Ještěři
no lignocel není moc dobrý. protože ve vlhku bobtná a když ho chamík sní což se stát může tak mu to může ublížit.lepší je čistá rašelina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2010 19:18 Martin123
Tak to jsem rád. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 18:20 Ousteen
Ahoj. Problém zdá se vyřešen (viz foto v prvním příspěvku tohoto tématu). Vyměnil jsem substrát a pomaličku to odeznívá. potlesk Oči jsou normální a záčíná být celkově silnější. Tak snad už to bude v pořádku. Jen ještě doplním...původně jsem používal substrát pro želvy (rašelina + písek) koupený ze zverimexu. Teď je tam už pouze čistý lignocel. Tak doufám, že to bylo jen tímto (alergie?) Časem budu informovat jak to pokračuje dále. Hezký den.

Ousteen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 16:29 Ivulik1 – Re: lukáš
* OČI:
Oči jsou u chameleona velice spolehlivým indikátorem toho v jaké je kondici. U zdravých jedinců vyčnívají oči homolovitě nad úroveň hlavy. Jsou-li oči zapadlé není zvíře v pořádku. Může se jednat o dehydrataci, kterou však lze v krátké době „vyléčit“ dostatečným přísunem vody. Většinou jsou, ale takové oči známkou vážné nemoci, která často končí tím nejhorším.
* TLAMKA:
Je-li tlamka trvale otevřená a uvnitř jsou viditelné hleny má jedinec napadenou soustavu parazity či chorobou. Čelisti by neměly být nateklé nebo zhmožděné. Tento jev totiž může signalizovat zlomenou čelist nebo napadení bakteriemi pseudomonas (hniloba tlamky). Takto postiženého chameleona určitě nekupujte!
* PŘILBA A ROHY:
Má-li chameleon na hlavě přilbu nebo rohy, zkusíme je jemně zmáčknout. Ucítíte-li, že se deformují, trpí chameleon zřejmě nedostatkem vápníku.
* OCAS:
Jsou-li na ocasu vidět vystupující obratle je chameleon zřejmě podvyživený nebo dehydrovaný.
* KONČETINY:
Jsou-li klouby končetin špatně pohyblivé a jejich okolí je zduřelé je chameleon postižen dnou.
* TĚLO:
Jsou-li na těle viditelná žebra je chameleon podvyživený.
* TRUS:
Trus zdravého chameleona by měl být poměrně suchý a mít soudečkovitý tvar. Řídký beztvarý trus není v pořádku.
* KŮŽE:
U zdravých jedinců je kůže vypjatá bez zbytků staré nesvlečené kůže. Drobnými nehnisavými oděrkami se není třeba příliš znepokojovat, protože se většinou dobře hojí. Větší odřeniny kůže, které mají až černou barvu jsou zřejmě napadeny kožními plísněmi. Jsou-li pod kůží viditelné kulovité nebo provázkovité útvary je chameleon napaden podkožními parazity.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 16:08 Ivulik1 – Re: lukáš
www.chamik.wz.cz/… Vcera jsem o tom neco cetla, ale nemuzu to najit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2010 13:12 lukáš – Nemocný chameleon
Ahoj.Mám rok starého chameleona který byl vždy v pohodě.Ale poslední dva dny se plazí po zemi,často pije a má pokrčenou přilbu.Potřebovla bych poradit jestli někdo o tom něco neví.Předem děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2010 20:54 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: zuza
"Nej" rozměry jsou 1m výšky a základna 50cm na 50cm, takové terárium mu bude bohatě stačit a pokud se bude moct čas od času prolézt po bytě, bude maximálně spokojený.
Mlhovač pořídit můžeš, to je spíš věc "pohodlí" a peněz, ale rosit jej rozprašovačem bohatě stačí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2010 18:59 zuza – Re: Pogona
Ještě se chci zedptat. Rozhodli jsme se, že mu uděláme nové terarko. Jeké by měly být rozměry. Chce mu dopřat to nej. A ještě je pro něho duležité aby měl v terárku rozprašovač nebo mlhovač? Do ted jsme mu to rosily z rosprašovače.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2010 20:52 R Muž Pogona [762] - Ještěři – Re: zuza
Neodymové žárovky používáme v menších teráriích v naší Mini Zoo, mají výhodu, že na rozdíl od klasické žárovky, která šíří teplo prakticky na všechny strany, tak tato jej soustředí do určitého bodu ( nemluvě, že při vyhřátí na stejnou teplotu má o proti klasické žárovce menší spotřebu el. proudu , mají delší životnost a jsou menší a kompaktnější tudíž se dají lépe "schovat". Doma místo nich používám klasické reflektorové žárovky za 15 Kaček a deFacto mi udělají stejnou službu. Tudíž je to spíše na Tobě, ale k chamíkovi bych volil spíš klasiku/nebo reflektorovou, pokud však máš terárium "vytuněné" s nějakým 3D pozadím apod. pak bych do něj schoval neodymovou. Záleží jen na Tobě, službu Ti udělají obě stejnou.

K té žárovce Repti Glo, já u všech doma chovaných zvířat používám jen 10.0, pže jsou to, co se záření UVB týče jedny z nejslabších žárovek vůbec, níže přidám odkaz, kde je srovnávací tabulka intenzity UVB světla různých výrobců UVB zářivek. Repti glo 10.0 je jedna z nejslabších, stačí si ji prostudovat. Např. žárovka Bright sun jungle - je určena i pro chamíky má na 10cm účinnost 675 UVB na cm2 , Repti glo 10.0 26W pak na stejnou vzdálenost "jen" 110jednotek UVB ( a po 140hod. provozu už jen pouhých 77jednotek UVB na cm2. Takže se neboj, že bys chamíkovi s touto zářivkou ublížila. Já je také používám, ale jelikož jsou velmi slabé prakticky pro jakékoli zvíře, které potřebuje složku světla UVB tak všem zvířatům podávám injekčně i AD3 combinal.
Proč myslíš, že takovéto "profi" UVB žárovky stojí od 1200 - 4500Kč a obyčejná Repti Glo pár stovek

www.euzelva.cz/…


A k chamíkovi - určo na veterinu

;-) ;-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2010 20:10 zuza – Re: connic
Chci se zeptat jeslti nemáte někdo skušenosti s neodymovou bodovou žarovkou. Poradily nám to ve zverimexu a nevíme jestli se to hodí pro chamika. Předem dík
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2010 17:15 Muž connic [2] - Ještěři – Re: zuza
Neni videt, ze by casto polykal? K te UVB by bylo lepsi Repti Glo 5.0, repti glo 10.0 je spise pro poustni teraria (Ma totiz vetsi podil UVB zareni, ktere je typicke v poustnich prostredich). To ze ma zavrene nebo privrene oci pres den a minimalne se pohybuje je znamkou nemoci. Urcite zaskocte na veterinu. Nam chamik marodil uz 2x a vzdy nam na veterine dali antibiotika a byl vyleceny. Jak se ta nemoc jmenovala presne nevim, ale veterinar rikal ze je to podobne angine. A pry to vznika nahlou zmenou klimatu (prudke ochlazeni, pruvan...) Budu drzet palce. Kazdopadne jestli nezere, tak rychle slabne. Pije? Pokud ne, tak klidne aplikuj par kapek vody primo do tlamky injekcni strikackou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2010 14:10 zuza – Re: Pogona
Ahoj, takže je mu asi jeden rok. Nevíme to přesně, protože ho máme doma měsíc. Vzaly jsme si ho od známých , protože se o něho neměl kdo starat. Terarium je v80/š60/h40, teplota je v rozmezí 24-28°C.
Na dně má terarijní substrát je to směs rašeliny a písku. Má tam větve a umělý kytky. Taky tam má vodopád . Uvečko tam neměl, tak jsme se poptaly a koupily jsme repli glo 10.0 26W. Prý to tam má být. Ještě tam má bodovou výhřevnou žárovku. Osvětlení je v horní části teraria. A ještě to terarko je na zemi. Oni to tak měli a u nás to taky jinak nešlo. Předem dík za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2010 20:32 R Muž Pogona [762] - Ještěři
Jak je starý ( chameleon :-D ), jak má velké terko, jaké UVBéčko jsi koupila, jakou má v terku teplotu, kde a od koho byl koupen,co používáš na dně,.... z tvých strohých informací ti nikdo neporadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2010 19:24 Zuza – Nemoc
Ahoj, chtěla bych poradit s našim chamikem. Koupily jsme mu novou UV žárovku. Podle rady měla být tak akorát do našeho teraria. Nějakou dobu to bylo v pořádku, ale už dva dny nám nepřijímá potravu.
Nedokáže odhadnout vzdálenost potravy. Pořad má bud zavřené oči nebo jen mžourá. A ani moc nám neleze, spíš pořad odpočívá. Taky nám ztmavnul , ale jen na půl těla. Myslíme si jestli to nemůže být tou žárovkou. Předem děkuji za odpověd

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 6408x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/182-chameleon-jemensky--natekle-oci-a-zastaveny-rust?od=101