Přihlaste se a využijte web naplno TERARKA.NET »

Chameleon jemenský - nateklé oči a zastavený růst

 

NápovědaFórum » Ještěři » Nemoci 

+ přidat příspěvek
Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Chameleon jemenský - nateklé oči a zastavený růst
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2022 09:37 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Pogona
To si myslím taky, ale u zvířete kupovaného na inzerát víš houby, co se s ním před nákupem dělo. A chování prodejce taky nebylo zrovna dvakrát v pořádku. Poslední zvíře mám z burzy od chovatele, který je jedna ruka s naším veterinářem. Problémy sice mohou nastat, ale nebude to chybou vzniklou před nákupem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2022 17:56 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Střelec
Já to říkám pořád D3ka nepatří nezkušeným chovatelům do ruky. Staci kvalitní UVB, případně venkovní výběhy přes léto s možností slunění... Potrava doplněná o čistý vápník ...a nemůže být problém....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2022 20:32 Muž Střelec [74] - Ještěři – Strašík III.
Problémy po dvou měsících zesnulého třetího Strašíka začaly věčně zavřeným očičkem. Na veterině jsem vyfasoval mast a dostal informaci, že je na svůj proklamovaný věk malý. Občas si drbal hlavu a svleky byly nepravidelné, navíc na etapy. Pak jeden večer děsivě řádil a druhý den odpoledne bylo po něm. pitva odhalila jednobuněčné parazity v trávicím traktu v nadměrném množství a zkamenělé srdce. Po měsíci dorazil nález z Histologie - zvápenatělé srdce v důsledku předávkování vitamínem D3 u původního chovatele. Podle veterináře je to důsledek podávání tekutého preparátu, práškové substráty k obalování hmyzu nejsou prý dost koncentrované, aby působily takto...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.11.2018 19:09 Muž Spai [50] - Agamy Vousaté, Chameleoni Jemenští, Gekoni Madagaskarští,Gekoni ZmijovýRe: vilda
Oteklé oči občas mají. Je to tím, že lezou dole po dně a tam si otirají oči. Dostane se jim tam nečistota. Pomůže borová voda z lékárny. Chvilku to potrvá ale pomůže to. Je to pro ně jistě nepříjemné jako pro lidi. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2018 16:19 vilda – Nateklé oči chameleona
Fotka k příspěvku Dobrý den,náš chamík má týden takto oteklé oči. Vitamíny, ca dáváme,světlo uvb jsme měnili....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2016 21:43 Pissosta Re: Pavel
ahoj jak si vyřešil ten problém s nosní dírkou.? Dik za radu.Pissosta
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2015 17:09 Petr – oko+UVB+UVA
Cuzz lidi.Mám stejný problém s okem chamíka.Jezdím za prací mimo republiku a po dobu co jsem byl v práci jsme se stěhovali,přítelkyně převážela terárko aktivně vyměnila substrát a zaměnila
rašelinu s Lignocelem ,nevšimla si že nezapla Uv osvětlení a po příjezdu domu jsem se zhrozil.Oko má stále zavřené ,měl jsem obavy jestli si ho nezranil při transportu,ale myslím si že ho má podrážděný Lignocelem a nedostatek Uv.Mohla by to být i tato možnost? Ještě v té době se svlékal z kůže. a mám ještě jeden dotaz na Halegon osvětlení, má někdo zkusenost s tím to: Sun Glo Halogen Spot 35W Díky všem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.01.2015 23:53 Shamlieth
Když to nevypadá, že poradí někdo povolaný (ideálně chovatel znalec :)), podělím se o svoje info. Třeba někomu pomůže.

Když jsem kvůli chovu hledala veterináře se specializací na agamy, chamíky apod, narazila jsem na různých fórech na výtečné reference na tuto veterinu: veterina-svobodnik.cz

S tím, že by tam měli úřadovat mimo jiné dva pánové doktoři: MVDr. Jaromir a Igor Svobodníkové (otec a syn). Našla jsem více pochval na oba i na veterinu obecně, ale pokud jsem to správně pochopila, tak přímo na chameleony by se měl specializovat pan Jaromír. Na stránkách je mail a telefon. Myslím, že za zavolání či poslání fota se nic nedá a osobně jsem se nesetkala s žádným veterinářem, který by mě kdy odbyl, když jsem volala s problémem, takže se určitě nemusíte stydět.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2015 20:06 Muž Felix [754] - JeštěřiRe: VM
Tome, proč ten minus? Tazatelka zaznamenala pravděpodobný zdravotní problém zvířátka, v rámci laického odhadu a pokusu o zlepšení podmínek vypsala gro o jeho chování... a pak se dotázala jak mu to dost možná vylepšit a spravit...
Narozdíl ode mě víš Ty o chamících hodně, mohl jsi jí snadno poradit či dát alespoň link na nějaké dost kvalitní stánky. Palec dolů? Ten bych si osobně fakt vyhradil jenom pro machýrky co by suchozemskou želvu narvali do pralesního terka, pokud možno k hadovi, a všude budou tvrdit že je to tak nejlepší... ;-) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2015 19:27 olek – Propadlé oko.
Mám stejný problém. Koupil jsem oční kapky tak uvidím jestli se to zlepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   23.08.2014 10:54 VM – chamik - leze dolů
Fotka k příspěvku Ahoj,
máme téměř ročního chamika. ....poslední dva dny leze v terarku dolů je nafouklý. dnes ráno jsme ho dali na strom (fikus) , normalne je vždy úplne nahoře a vyhřívá se na sluníčko, a ted ihned slezl dolů a utíkal nám pod topení za TV skříňku. Dalo mi práci abych ho chytla pak jsem ho mela na ruce a nelíbilo se mu to , dala jsem ho tedy zpět do terária. Ale leze stále v terarku dolů. Něco podobného už dělat cca před půl rokem. Nevěděli byste o co jde? jinak je v poho Hezký papá ano . Přikládám fotku. jsem na fb: Věra Bamby Marýzková nebo mail mailto:reebam@email.cz.
moc díky
V.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2014 15:24 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: pam
Neznáme konkrétní chovné podmínky, nelze nijak poradit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 12:09 pam – chamík nateklé oko
Fotka k příspěvku Prosím o radu,chamík má nateklé očičko.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 20:53 martina – nemocné oči
Oprava překlepů :-).Oči se mu vyfoukli a teď je má zavřené a jakoby s váčky,ale s o číslo větší kůži a drbe si je, děkuji za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 20:49 martina – nemocné oči
Fotka k příspěvku Ahoj všem,prosím o řadu.Mému chameleonovi se jakoby vyfotil oči a zapadli mu,nyní je má zavřené a jakoby s vačky,víz foto.Prosím řadu,děkuji.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 11:58 Jersi Re: Tomas
má infekci utíkat k veterináři, píchne pár injekcí a bude cajk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2013 07:38 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Střelec
Tak jsem včera shodou okolností potkal tehdy začínajícího a dneska už bejvalýho policajta a poptal se ho, jak to tehdy bylo. Tejrání zvířátek bylo prej jen oficiální - papírovej důvod (jeden z několika), skutečnej zájem byl "vyšší", politickej. Postiženej nešťastník někomu důležitýmu šlápnul na kuří oko. I když nakonec nebyly shledány důvody ho zavřít, byl odepsanej po všech stránkách, což byl hlavní důvod celýho "představení".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 12:42 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Pogona
Kdybych to neviděl, taky bych nevěřil. Jenže dali blbci funkci a ten s pomocí práskače udělal z komára velblouda. V kontextu s níže uvedenými případy skutečného týrání je to k zblití.
Ještě jsem viděl jeden podobnej zásah, před pár lety na Nožích v Příbrami. Taky na udání, ale tam šlo o nějaký suroviny, pocházející údajně z chráněný zvěře. Samozřejmě bez dokladů. Jednoho chlapa sbalili, dalším dvěma zabavili materiál. V posledním případě šlo o nějaký olezlý a rozlámaný tretky ze starožitnictví, který "aktivistka se štemplem" po letmém nahlédnutí do krabice prohlásila za slonovinu. V zemi, kde můžeme strávit půl roku ve vazbě na základě neplatnýho soudního rozhodnutí, se raději ničemu nedivte.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 18:41 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Střelec
Taky mi příjde přitažené za vlasy, že by veterina někomu odebírala tolik zvířat najednou,.... nevím co si mám představit pod tím že "přišel o všechno", ale vím z vlastních zkušeností, jak je policie a odbor živ. prostředí bezmocná ikdyž mnohdy o týrání jde ( viz. mnoho případů s týranými psy, ovcemi,... v Tv ). Takže klepeta a policie kvůli spálené přilbě chamíka se mi zdá trochu jako sci-fi. Sám mám kontrolu minimálně jednou ročně, z odboru se vždy včas nahlásí, projdou hlavně "papíry" od zvířat, dále potřebné dokumenty ( povolení pro chov,... ) a terária je zajímají okrajově,....spíš bych řekl, že vůbec.

Pokud by veterina zabavovala zvířata ve velkém, pak by se muselo opravdu jednat o zjevné týrání, jinak kvůli zlomené nožce agamy a spálenini chamíka tak na 100% nečiní....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 18:35 R Muž Landvir [231] - JeštěřiRe: Střelec
Ahoj, moc tady raději do diskuze nezasahuji, protože jak jsem už dávno zjistil, asi to v těchto diskuzích nemá cenu... ano Ale co se týče tvého posledního příspěvku, to mně už přijde opravdu přehnaný...nemáš doma přece x zvířat, nějakých chráněných nebo něco aby Tě někdo zavíral za špatné podmínky k chovu nebo co to píšeš....jak kohosi zavřeli atd. To by tady asi pozavírali třetinu teraristů, protože některý podmínky chovu zdejších návštěvníků jsou otřesné. Tak to zase tolik nehroť. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 09:36 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Pogona
Ano - jsem předposranej. Protože: 1) o spoustě detailů se nikde nepíše; 2) nachomejt jsem se k zásahu Odboru životního prostředí, kdy chlápek na udání nějakého aktivního dobráka přišel o všechno. Bylo to divadýlko za všechny prachy - s policajtama, klepetama, odvlečením celýho zvěřince. Všechno jenom kvůli něčemu, co zhusta označuješ za kravinu, ale pro někoho jinýho to bylo tejrání zvířat. Největší problém toho chudáka byl, že na odbor vzali do stavu nějaký aktivisty a ty si vykládali paragrafy tím stupidnějším způsobem. Nejhorší je, že se to může stát kdykoliv a komukoliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 09:26 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: HammerJoe
Větší terárko je v plánu s prvkama podle tvých instrukcí a jiným řešením osvětlení. Na UVB jsem pořídil lampu s odražečem (typ NANO, pasuje mi napříč přes jeden konec větrací mřížky). Instaluju ji při kvartální debordelizaci příští tejden. Co se týká účinku ReptiGlo, je u něj rozhodující vzdálenost. Cezení přes síť má omezující vliv v celém spektru až od vyšší hustoty sítě (muší pletivo je řidší než záclona, 12% drátů na jednotku plochy). Problémy s očima z ReptiGla mám zatím jenom já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 09:05 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Edit
Hádka o světlo by se měla přestěhovat do UVB. O tom žádná. Co se týká Lignocelu, zaregistroval jsem tu na různých místech řadu příspěvků, že je pro chameleony nevhodný právě proto, že dráždí oči.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2013 15:33 Edit Re: Pogona
Proč to tu nikdo nepromaže od úplně jiných témat,nebo je nepřesune do jiného vlákna. Proč někdo nedá odkaz na přesnou odpověď, která by tu někde měla být zpracovaná nějakým opravdovým odborníkem nebo zkušeným lékařem. Je to škoda!Tímto tento terarijní web bohužel ztrácí úroveň, kterou by mohl mít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2013 21:03 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Edit
Prošel jsem si diskuzi a na dané téma jsem odpovídal nejen já, navíc původní tazatelka a zakladatelka tohoto vlákna jen zadala dotaz, poté jsme se ji dotazovali na další podrobnosti a už nereagovala, ( načež se odpovídalo i dalším, podobným dotazům )... no a jak už to tak bývá, zvrhla se nám diskuze trochu jinam. Nedošlo by k tomu, nebýt přehnaně-úzkostlivé péče kolegy Střelce ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2013 20:28 Edit – oteklé oči
Toto vlákno je o oteklých očích a problémy s tím spojenými. Nikdo z Vás tu ale nenapsal odpověď. Nikdo z Vás na toto téma nic neodpovídá a když jsem se vyjádřila k tomuto tématu dostala jsem mínusový bod, že to je asi tedy blbost. Dobrá proč ne, možná byl veterinář nezkušený hlupák, když mi kdysi tvrdil, že je to plísněmi v převlhčeném lignocelu. Zajímavé, že když jsem terárko vysušila a odstranila lignocel a nemokřila dno chamelon se uzdravil. Že by náhoda? Ale proč vy tady nenapíšete jasnou odpověď na toto tolik důležité téma? Naštěstí u svého chameleona toto řešit nemusím , ale jistě by bylo prospěšné vědět čeho se tedy vyvarovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2013 17:47 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Střelec
Ano, řešíš a přeháníš. Není to o nějakém Xletém chovu apod. Je to o tom, že když si projdu Tvé předchozí příspěvky, kterých je asi milion, pak na 99% řešíš kraviny. Dále je to o tom, že pokud by takhle svoje zvířata řešil každý, pak by byly zahlceny nejen tyto diskuze, ale diskuze všech terarijních serverů do bezvědomí.
Pokud se zvíře spálí, faj, na 99% procent se mu zahojí bez zásahu člověka a není nutné to nijak řešit, Ty navíc řešíš kdejaký "pupínek", "modřinku", "odřeninku" a jiná "bebíčka"...........

Situace se řeší až když zvíře je ńa tom očividně zle, přestaně přijímat potravu, je apatické apod....
Do té doby není potřeba nahrávat desítky fotek zdravého zvířete, protože o nic nejde.....

Chápeš, jak to myslím - to není žádná urážka ani útok. Prostě řeš nemoci a jiné úrazy až když se na zvířeti projeví výše napsané. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2013 14:10 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: Střelec
Moc hezká fotečka... Už nevím jak ti to jinak vysvětlit,prostě ať máš terárium velké jak chceš(pokud je malé postav větší) ,tak ten chameleon se k němu nesmí dostat/opírat/dosáhnout. Až si o to reptiglo vypálí zornici tak bude pozdě a věř že se to může stát. Toto chování může taky naznačovat to, že se nemůže dostatečně vyhřát (rozuměj má tam zimu). Nevím co ti přišlo na mé reakci tak veselého, ale jasně jsem psal, že reptiglo musí být uvnitř a taky to že pokud použiješ tu lampu co jsem ti doporučil,že výdej UVB v požadovaném směru bude skoro dvojnásobný...ale ne přes síťku/mřížku/pletivo.

P.S. S tímto můžete s kámošem potvrdit vaše teorie ...
www.terashop.cz/…/
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2013 10:47 Muž Střelec [74] - Ještěři – strženej strup
Fotka k příspěvku Tohle je momentální vzhled přismahlý špičky přilby - o víkendu se Strašíkovi podařilo strup/škvarek o něco strhnout. Nevypadá to nic moc, ale když už po mě vzácně dobrovolně lezl, tak jsem to zdokumentoval.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2013 10:42 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Pogona
Řeším? Přeháním? Nemám léta praxe s odchovem tuctů zvířat, tudíž nemám páru, co je jště samozřejmost a co už průser. Kámoše napráskal nějakej aktivista jenom proto, že měl psa na vodítku a tím ho údajně tejral. Naštěstí se to neřešilo, policajti vzácně měli rozum.

Co se týká záření a jeho odstínění, prostě jsem se dotázal chlapa, kterej se živí průmyslovejma technologiema (chemické a fyzikální procesy) v případě, kdy evidentně popíráte fyzikální zákony. HammerJoe v zápalu boje vesele popřel vlastní doporučení - při dosahu ReptiGlo 10-15cm a nejbližší větvi bezpečně daleko (asi 15 cm) od zdroje je celá tahle úsporka (i instalace) tak jako tak na nic. Ať už světlo "přecedím", nebo ne.
Nebo je dosah záření v reálu výrazně větší. 50cm uváděných výrobcem bude "mokrý sen" (ale kde k němu přišli? Možná jde o průměr, ne o poloměr zasaženého prostoru), privátní měření jinde na netu uvádějí něco přes 20cm u nové, 15cm u "jeté".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.08.2013 19:42 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Střelec
Musím souhlasit s kolegou HammerJoem, sám jsem Ti již kolikrát psal, že všechno moc řešíš a přeháníš,.... Co se týče výdeje UVB u Repti Gla, pak je sám o sobě v podstatě na nic a když to nic ještě proženeš přes jakoukoli překážku, zbyde slušně řečeno "lejno".....

Jak se dělaly odhcovy dříve? ... no právě že moc nedělali, stačí když si seženeš nějakého staršího chovatele v okolí, či prostuduješ knížky, paměti, zápisky chovatelů před rokem dejmetomu 1960..... Třeba agamy, pokud už se k nim člověk přes diktaturu a kontrolu režimu dostal, chovalo v tu dobu v republice asi 10lidí, jeden je možná i množil, většina mladých mu ale pošla dřív, než se dožila prvních narozenin,.....
V tu dobu zde byla spíš zvířata z importů a chovatelé je měli pro potěšení, né pro odchovy, zisk, prodej apod. jak je tomu dnes.

V dřívějších letech byla úmrtnost importovaných zvířat, případných odchovů a mláďat asi tisíckrát větší než dnes ( resp. posledních 10 let ), právě rozmach moderních technologií a moderních výrobků, dostupnost informací apod. zapříčinila to, že dnes má agamu či chamíka, gekona, scinka,..... 10 lidí z 10ti a taky je dokáží v pohodě rozmnožit a mláďata odchovat.
Proč?

Protože si informace získají na netu, pořídí si dostupné a odpovídající terárium a vybaví ho kvalitními zdroji UVB, doplní o vápník, zařídí letní výběh,...atd. atd.,.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2013 19:27 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: Střelec
Dle tvých odpovědí koukám že máš vše pod palcem,vše znáš vše víš a radu tedy tím pádem nepotřebuješ. Pokaždé máš nějaký výpočet, nebo svoji odpověď na to jak to vlastně doopravdy je.Jak to vypadá v Jemenu atd...
Potom tedy nechápu jaktože nevíš jak to fungovalo před uvb ? Tak jak to někteří dělají dodnes.
P.S. Jediný kdo tu dělá pravidelně cirkus jsi ty a tvůj chameleon, který je tu v každé jeho části popsán na mnoha stranách.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 07:20 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: HammerJoe
Jo posílals, ale to je na komplet nový terárium - minimálně dvakrát větší, než stávající. Za současných podmínek je to volba mezi občas přismahlým zvířetem, nebo menší dávkou UVB. Když ReptiGlo umístim do prostoru terárka tak, jak jsi to poslal, dostane na bezpečně vzdálený větvi stejnou dávku UVB, jako zblízka přes síť. Ta větev bude u protější stěny a čtvrtina prostoru bude muset zůstat volná. Teoreticky je možný překopat strop, ale to je na dva dny a kam mezitím uložím zvíře?
Nechal jsem si to přepočítat od technologa a ztráty by neměly bejt tak strašný, jak je všichni malujete. Závisí na hustotě pletiva a u nerezáku, kde je síla drátu minimální a díry milimetr čtvereční každá, se ztráty budou pohybovat maximálně do 30%. Při použití lampy s reflektorem ještě klesnou na 15-20%. Je to ovšem jen výpočet.

Navíc celej cirkus kolem UVB nevysvětluje skutečnost, že ještě před pár lety se tu dělaly odchovy na obyčejnejch žárovkách. Jak to mohlo fungovat, tu zatím nikdo nevysvětlil, byť je jasný, že to beze ztrát nebylo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.08.2013 14:00 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: Střelec
Už jsem ti jednou psal přes osobní vzkazy jako odpověď na tvůj dotaz, že reptiglo musíš umístit tak aby se k němu chamelon nedostal-tím pádem se o něj ani nemůže spálit!Ale taky jsem psal že musí být umístěné uvnitř terária!Posílal jsem i foto kde je jasně vidět vyvětvení a to tak aby se chameleon nemohl se opřít nebo hůř strčit oči k reptiglo!To píšu i pro ostatní a ty pokud to ani teď nechápeš tak ti více nemohu pomoci.
Nevím sice na koho narážíš s těma odborníkama,ale to že reptiglo má dosah na max 10-15 cm (a to ještě lampa od lampy ) mám odměřené,ale pokud ho přefiltruješ přes muší pletivo na vzdálenost více jak 10 cm, tak ti tam nezůstane nic! Čim hustší a jemnější pletivo tam dáš tím více filtruješ uvb.
Ale furt je to reptiglo které je i tak slabé. Já používám tahokov oka 5x5 mm nebo 3x4 a svítím sun luxama a to jsme zase někde jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2013 07:16 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: rudys
Koukam, že tady páni odborníci zaměňujou síťovinu za sklo. Sklo UVB nepropouští, ale síťovina by na něj neměla mít vliv ve smyslu "odfiltruje".
Už se prokázalo, že se chamík dokáže (přes veškerý "odborný" kecy)opakovaně popálit o ReptiGlo. Takže ho umístim do lampy s odražečem (Exoterra, doporučil HammerJoe, byť nepředpokládal síť) dva centimetry nad stropní síťovinu a "solární" větev zhruba 10 cm pod ní. Půdorys lampy je 20x15, zasíťovanej ventilační otvor má 44x22 (zbyde dost pro volnou ventilaci), účinek holýho ReptiGla je na 15 - 20cm, odhaduju, že muší pletivo zredukuje účinnou vzdálenost o třetinu, možná o polovinu (to si ještě necham spočítat) - minimálně polovina chamíka na ůsolární" větvi tedy zůstane v dosahu.
Teoreticky můžu lampu posadit přímo na strop a síťovinu pod ní vyříznout, ale ten můj pitomec je schopnej se závitů ReptiGla v případě potřeby opakovaně přidržet ocasem, nebo do něj šťouchat přilbou, kterou už má od něj poznamenanou až až.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 21:22 rudys
takovej blb nejsem. :-D jsem to akorat nerozepsal . do mrizky jsem vyrizl 2 otvory a do nich zavesil zarovky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 18:33 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: HammerJoe
Teď to vyzní, jakoby ten kdo použije kvalitní zdroj UVB jej mohl umístit za sklo, příp. mřížku.

Tak jen znovu opakuji UVB sklem neprochází ( a nezáleží na typu použitého zdoje ), a pokud vezmu v potaz fakt, že 80% terárií má jen horní větrací mřížky, co zabírají sotva 10% stropu, pak umístění nad nimi je taky volovina a UVB žádné,...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 17:02 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: Pogona
Přesně tak, pokud někdo chce používat reptiglo tak ho samozřejmě musí umístit dovnitř terárária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 16:06 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Rudys
Mřížkou a sklem nepronikne UVB, takže tato žárovka musí být v teráriu co nejblíže k zvířeti ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 10:04 Rudys Re: Střelec
Moc pěkné ;) Taky jsem žárovky přesunul na horní mřížku aby měl více prostoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 07:09 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: Rudys
Vývoj mýho terárka najdeš v galerii "Strašík". Postupně přibejvalo větví a zeleně, ale jak chamík roste, budu muset vyexpedovat žárovky nad stropní mřížku, aby se mi o ně negriloval zaživa. Dokázal se přismahnout i o UVB - pocit pálení se za vznikem spáleniny u trubice dost opožďuje (ověřeno na vlastní kůži). Když se o ni opřel častěji přilbou a někdy i chytil ocasem, byl problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 20:36 Rudys
Jinak musím říct, že se mi chamík zlepšil.. Po přidání více vápníku, prozatimní úpravě terárka (než seženu tu vrbu :-D ) a né tak častému rosení, je Pascal více aktivnější. To očko se zdá být v pořádku a barvy má hezky pestré. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 20:26 Rudys Re: Střelec
Bylo by prosím možné foto pro inspiraci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 08:55 Muž Střelec [74] - JeštěřiRe: rudys
Bambus sice není optimální, ale když má průměr tak akorát pro úchop, použít se jako část "klacků" dá. Ne ale samotnej bambus, navíc bambusový pruty nesmí bejt v uchycení volný, aby se s chamíkem neprotočily. Šplhací konstrukci jsem nakombinoval a svázal částečně z prutů normální vrby o "úchopovém" průměru, prokombinoval to s bambusem a umělými popínavkami na stropě a stěnách terárka a do toho promotávám zbytky kroucenky z původního vybavení terárka od výrobce. Kroucenka má ale v substrátu celkem rychlej poločas rozpadu, takže na dýlku postupně ubejvá. Je důležitý, aby se chamík měl čeho chytit - na silnejch klaccích drápkama (za kůru), slabší musí být schopen chytit do pacek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 00:38 rudys
Velice dekuji :-) uz mam par typu kam na ni vlitnout.Bouzel jsem ze sokolova (zap. cechy) vrby jsou vykacene :-( ale chci mu udelat komfort.. budu se snazit dal. jsem rad ze me neberete jako jine adepty zde. jak rikam kazdou radu ocenim :-) mam predstavu jak to terarko udelam.... uz to jen zrealizovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2013 21:46 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: Rudys
Já jsem kousek od Náchoda a jsem na tom podobně jako kolegyně :-D kroucené vrby se tu "válí" na každém rohu, stačí si jen říct ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2013 21:22 Žena Nadka [214] Re: Rudys
Fotka k příspěvku Mám za stodolou nařezané tři stromy kroucené vrby.Tady v nových stavbách se každý zhlédl v kroucených vrbách,ale nikdo netušil,jak narůstají a na jaře to začali kácet.Tak jsem to navozila za stodolu,spálit to můžu vždycky.Ráda podělím,ovšem je to blízko Olomouce :) :-) :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 21:31 R Muž Pogona [762] - JeštěřiRe: HammerJoe
Díky Bohu, že su z vesnice, u nás je na každém rohu. Apropo. odkud jsi "Rudysi" ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 21:06 Muž HammerJoe [93] - JeštěřiRe: Rudys
S kroucenou vrbou je to složitější - hlavně ve větších městech kde není skoro vůbec...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 20:37 Rudys
Mockrát děkuji za rady. :-) Vážím si toho. Dnes jsem byl lovit tu vrbu, bohužel jsem nenašel. Netuším kde ji sehnat. Budu se ptát každého známého :-)
Reklama

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3 4

Zpět na obsah sekce Ještěři • Zobrazeno 6408x

© TERARKA.NET - https://terarka.net/forum/182